• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  1 Mayıs izlenimlerim

  Önceki gün İstanbul’da Bakırköy Miting Alanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamasındaydım. Uzun bir zaman sonra Türkiye muhalefetinin bütün renkleriyle bir araya geldiği bir miting oldu bu seneki 1 Mayıs kutlaması. “Kutlama” diyorum ama epey bir burukluk, hatta hüzün de mevcuttu meydanda.

  Bir kere, emekçiler ve Türkiye sosyalistleri için 1 Mayıs Meydanı olan Taksim’de toplanılamamış olması başlı başına bir burukluk nedeniydi. Herhalde konjonktür öyle gerektirdiği için emek örgütleri yasaklanan Taksim’i zorlamak yerine Bakırköy’de buluşmayı uygun görmüştü. Kitlenin bölünmesi istenmemiş, referandum tartışmaları sürerken “hayır” nidasının daha güçlü çıkmasını istenmişti. Öyle de oldu. Ama kitledeki burukluk açıktı.

  Coşkuya karışan burukluğun diğer sebebi ise alanda kitlesel olarak yer alan HDP’nin çok sevilen tutuklu eş başkanlarına sahneden selam gönderilirken ortaya çıktı.

  Ama elbette başka ve umut verici izlenimlerim de oldu.

  Kitledeki tazelik hissediliyordu öncelikle.

  Muhalefetin OHAL koşulları ve iktidarın devlet imkânlarıyla yürüttüğü kampanya sonucu eşitsiz yapılan referandumda yine de büyük bir başarı elde etmiş ve referandumun esas kazananı olması. belli ki muhalifleri tazelemiş ve cesaretlendirmişti.

  Ülkenin içinden geçtiği ağır koşullara rağmen kitle büyük bir enerjiyle talep ve protestolarını haykırıyordu.

  Bir diğer izlenimimim muhalif parti, örgüt ve grupların birbirlerine yaklaşımlarına ilişkindi.

  Referandum sürecinde yapılan ortak işlerin farklı siyasetler arasında yol açtığı yakınlaşma miting alanında da hissedildi. Gruplar daha uyumluydu. Birbirlerine yaklaşımlarında özenliydiler.

  TKP ismini kullanan iki farklı grup arasında bir anons yüzünden çıkan küçük bir gerginlik ve gruplardan birinin meydanı terk etmesi dışında barışçıl tutum hakimdi alana.

  Referandum sürecinde en geniş biçimde yan yana gelen muhalefetin bu uyum devam ederse, Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren meselelerde bundan sonra çok daha güçlü bir cephe oluşturabilir.

  Bir diğer izlenimim de HDP’nin konuma ilişkin oldu.

  HDP meydanda yine çok etkindi. Gerek mitingin organizasyonundaki güçlü temsiliyetiyle gerekse alandaki enerjik kitlesiyle HDP bu seneki 1 Mayıs kutlamasının taşıyıcılarındandı.

  Diğer grupların HDP’ye yaklaşımı da gösteriyor ki, HDP hızla Türkiye solunun merkez partisi oluyor, siyasetteki ana muhalefet konumunu pekiştiriyor. CHP’nin referandum sürecinde de sergilediği uzlaşmacı tutum sonucu kaybettiği kitleler için HDP bir cazibe merkezi konumuna yerleşti.

  Türkiyelileşme projesiyle ülkenin genelinde güçlü bir konum elde etmiş olan HDP, Türkiye solunun bütün renkleriyle bir sonraki seçim sürecinde iktidara adaydır.

  1 Mayıs’ın ortaya koyduğu bu umutlu manzara, Türkiye’de demokrasi ve barış yanlılarını cesaretlendirecektir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları