• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  24 NİSAN

  24 Nisan 1915 Ermeni katliamının büyük bir bölümü Kürdistan coğrafyasında yaşandı.

   

  Büyüklerimizin anlatımlarına göre insanın kanını donduracak şekilde bir katliam oldu o dönemde. Yüzbinlerce Ermeni katledildi, tehcir yollarında hayatını kaybetti, yerinden yurdundan oldu. Hayatta kalan, kaçırılan, öksüz kalan çocuklardan bazıları bizzat katliamlara katılanlar ile evlendirildi.

  Devlet katliamı halk arasında yaygınlaştırmak, halkı katliamlarına ortak etmek için akla gelmeyen yöntemlere baş vurdu. Halkın dini hassasiyetlerini kullandı. Üç Ermeniyi öldüren cennetin yedinci katının tapusu sayılan bir muska ödüllendirildi. Küçük çocukları ayaklarından tutup kafalarını taşa vuranlar bile oldu. Kadınları, kızları zorla Müslüman edip evlenleri saymıyorum bile.

  Benim bir Ermeni arkadaşım var. Ben yıllarca ismini Engin olarak biliyordum. Bir gün benim ofiste oturup sohbet ettik. Benim Ermenilere bakışım hoşuna gitmiş ki biraz da alkolün etkisiyle, Biliyor musun İshak, benim adım Engin değil Istepan, büyüklerimiz bizim ismimizi Türkçe koydular ki bize bir zeval gelmesin, dedi. Düşünebiliyor musunuz Ermeni vatandaşların bu ülkede neler çektiğini?

  İttihat Terakki döneminde bir Ermeni katliamı yapıldı. Zo Zo’ların işini bitirdiler, hem de Lo Loları kullanarak bitirdiler, şimdi sıra Lo Lo’larda olmasın. Zira İttihat Terakki ideolojisi hala iktidarda ve halkları katletmekte, ezmekte.

  Elazığ’ın Palu ilçesine gidip Ermenice’de “murad veren, dilek karşılayan” anlamına gelen Muradzadu adındaki taşın orada, bu topraklarda Ermeni, Türk, Kürt ve diğer halkların birarada yaşamaları için küçük bir çakıl taşı ile dilek tutacağım.

  Şayet atalarım istemeyerek de olsa elini Ermeni kanına bulamışsa Ermeni halkından binlerce defa özür diliyorum.

  Biji biratiya gelan !

  Yaşasın halkların kardeşliği !


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları