• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Adalet Mitingi’nin ev sahipleri konuştu
  Adalet Mitingi’nin ev sahipleri konuştu
  12 Temmuz 2017 13:43
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Adalet Mitingi’nin ev sahipleri konuştu

  Geçen pazar günü Maltepe tarihi bir mitinge sahne oldu. Türkiye tarihinin en kalabalık mitinglerinden biri Maltepe sahilindeki miting alanında yapıldı. iki milyonun üstünde bir insan topluluğu Maltepe’ye aktı. Ben de sokağa çıktım ve Maltepe sakinlerine miting izlenimlerini sordum. Herkes memnundu ama en çok da esnaf:

  Arif Yavuz

  İshak Karakaş- Hayırlı işler.

  Arif Yavuz (Sultana Restaurant)-Teşekkürler.

  İshak Karakaş- Dün biliyorsunuz, bir Adalet Mitingi yapıldı. Maltepeli bir esnaf olarak miting günü sizin için nasıl geçti?

  Arif Yavuz-Ben şimdi, sabahtan işe gelirken radyoda bir şey dinledim, onu da burada defalarca dillendirdim. CHP’li bir yönetici, tam adını şimdi çıkartamayacağım,  1 milyon 700 bin kişi demiş. İstanbul Valiliği 170 bin demiş. O yönetici 1 milyon 600 de demiş olabilir. Bana göre 2 milyon kişi vardı. Dün Maltepe’de bırakın yiyeceği, bir şişe su bile karaborsaydı.

  İshak Karakaş- Sizin burası nasıl geçti? Burası bir restoran ve meyhane.

  Arif Yavuz Son 15 senenin rekoru… İnanılmaz inanılmaz. Kapıları kapattık bir saat. Milleti biraz boşalttık, açtık tekrar. Tekrar 1 saat kapattık. Yani inanılmaz. Maltepe tarihinde yapılmayan işi yaptı.

  İshak Karakaş- Peki, müşteri profili nasıldı?

  Arif Yavuz-Müşteri bizim müşterimiz değildi. Hep dışardan gelenlerdi. Şehir dışı… Ama ben 15 Temmuz’un Yenikapı’daki mitingi hariç -60 yaşında adamım- hiç bu kadar kalabalık bir miting görmedim. Bunu tarafsız olarak söylüyorum. Orada (Yenikapı’da) 3 milyon filan dediler de, ben 2 milyon diyorum, üstünü sen koy.

  İshak Karakaş- Mitingi yeteri kadar takip edemediniz ama dışarıdaki gelişmelerden haberdardınız değil mi?

  Arif Yavuz-Burada Halk TV’yi açtık.İnsanlara, orada olamayanlara burada izlettik yani.

  İshak Karakaş- Bu miting Türkiye siyasetini nasıl etkiler? Bu kadar kalabalık bir miting...

  Arif Yavuz-Bu kadar kalabalığı toplamak… Demek ki insanlarda bir ümit var yani.

  İshak Karakaş-  Ne ümidi?

  Arif Yavuz-Adalet ümidi işte. Niye yaptılar ki bu mitingi? Adalet için yaptılar.

  İshak Karakaş- Türkiye’de adaletin olmadığını mı düşünüyorsunuz?

  Arif Yavuz-Türkiye’de adalet diye bir şey var muhakkak. Ama adaletin çok adaletli olduğunu söylemek mümkün değil.  Çok mutlu olduk bu mitingle. İş yaptığımız için değil. İnsanların tek olduğunu hissetmemesi gerekir. Bir tek olay da olmadı. Toplumda söylentilere göre tereddüt vardı. Kimsenin ayağına taş değmedi. Selametle, millet mitingden sonra gayet sakin bir şekilde dağıldı. Ha, bunu bir kere daha birileri yapabilir mi, bilmiyorum. Bu kadar sağlıklı bir şeyi…

  İshak Karakaş- Peki hiç şikâyetiniz yok mu?

  Arif Yavuz-Jamer’lardanşikâyetçiyiz. Jamerler yüzünde gün içinde bazen post makinaları çalışmadı. Eh, adamında nakit parası yok. Epey müşteriden para alamadık. Kimisi kimliğini bıraktı.

  İshak Karakaş- Son olarak barış için, demokrasi, için, adalet için eklemek istediğiniz bir şey var mı?

  Arif Yavuz-Bu miting için verilmiş bu kadar emek var. Emek yerini buldu, diyoruz. Kalkmış Ankara’dan İstanbul’a yürümüş.

  İshak Karakaş- Kolay değil tabii.

  Arif Yavuz-69 yaşında adam…

   

  Gülnur Melekoğlu Hasan Yüce

  İshak Karakaş- Dün bir adalet mitingi oldu.Sizce mitinge katılım nasıldı? Size yansıması nasıl oldu?

   

  Hasan Yüce (Beryy cafe) Katılım yoğundu. Bize yansıması da çok olumlu oldu. Millette de biraz ümit oldu. Hem esnaf da faydasını gördü. İnşallah amacına ulaşır. Ve gerçekten toplumun her kesimi sağcısı olsun, solcusu olsun ortak bir şekilde adalet arıyor. Türkiye’de adalet olan duygu herkeste eksildi. Ben sağcıyım. Sağa oy veriyordum bugüne kadar. Son birkaç senedir, ülkeyi kendi babalarının malıymış gibi görmeye başladılar. Benim çevremin yüzde 90’ı sağcıdır ve çevremin yüzde 99’u bu konulardan rahatsız.

  İshak Karakaş- Neden rahatsız? Adaletin olmamasından mı, demokrasinin olmamasından mı, yoksa başka bir şeyden mi?

  Hasan Yüce-Yok, kimse menfaat beklediğinden değil. Ya, “Dindar insan daha vicdanlı olur, daha adaletli olur, insan hakkına, hukukuna zarar vermez,” düşüncesiyle geldiler ama her şey tersine oldu.  Bunu ben de görüyorum, bütün toplum da görüyor. Yandaşlar hariç kimseye aşırı bir şey gelmiyor. Kriz yok, diyorlar ama bizim üç tane kiramız birikmiş. Kriz yoksa niye böyle? Bütün esnaf böyle… Sadece ben değil… Elektriği kesilen mi dersin, doğal gazı kesilen mi dersin! Adli konularda adaletsizlikler var, gelir dağılımında adaletsiz var. Allah sonumuzu hayır etsin.

  İshak Karakaş- Sizce bu miting adalete vesile olacak mı?

  Hasan Yüce-Bu mitingle bitmez. Devamının gelmesi lazım. Yoksa Türk milletini biliyorsunuz, üç gün sonra her şeyi unutur. Yani taşkınlık olmadan bu şekilde demokratik bir şey olursa, bence daha faydası olur.

  İshak Karakaş- Müşteriprofiliniz nasıldı? Maltepeli miydi gelenler? İşiniz nasıldı, nasıl geçti?

  Hasan Yüce-İşimiz çok çok iyi geçti. Sabah 9’dan gece saatlerine kadar oturmadık. Her milletten insan vardı. Maltepeli de vardı,  yurt dışından gelen insanlar da vardı. Fransız iki kişiyi ağırladık. Almanya’dan gelen misafirler vardı. Türkiye’nin her tarafındangelen insanlarla karşılaştık. En azından faturalarımızı ödedik, faydası çok oldu.

  İshak Karakaş- Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

  Hasan Yüce-Yani inşallah temennimiz bu Adalet yürüyüşü amacına ulaşır. Sağcısına da adalet getirir, solcusuna da adalet getirir. Dinlisini de, dinsizine de adalet getirir. Temennimiz budur. Bu ülkede herkes kardeş. Siyaset konuşulmadığı zaman kimsenin kimseyle derdi yok. Ama siyaset konuşulduğu zaman 5 dakika sonra herkes birbirine düşman gözüyle bakıyor. Biz bu ayrımcılığın bitmesini istiyoruz. Allah korusun, ülkemizin başına bir şey gelirse ben eminim ki herkes el birliği yapar. Sen sağcısın, sen solcusun bakmaz insanlar. Herkes vatanının savunur. Bu vatan hepimizin.

  İshak Karakaş- Herkese adalet diyorsunuz… Tutuklu milletvekillerine, Alevilere, emekçilere…

  Hasan Yüce-Tabii tabii. Mesela Selahattin Demirtaş benim canım kadar sevdiğim bir insan. Türkiye’de emin olun lider olarak gördüğüm insanlardan bir tanesi. Cezaevinde olmaması lazım. Niye orada? Eğer öyle bir şey varsa halkın yarısının cezaevinde olması lazım. Adaletsizlik bu. Bak, ben kaç defa oy verdim, pişmanım ama şimdi. Hala pişmanım.

  İshak Karakaş- Çok teşekkür ederiz.

  Hasan Yüce- Rica ederim.

   

  İshak Karakaş- Siz de bu kafenin çalışanlarındansınız. Nasıl geçti dün?

  Gülnur Melekoğlu (BerryCafe)- Ben mutfakta aşçıyım. Çok yoğun geçti. Mutfağımızda her şey bitti. Ben teşekkür ediyorum, gerçekten çok teşekkür ediyorum, çok içten teşekkür ediyorum. Esnafınyüzü güldü en azından. Çok kalabalıktı. Bize bin kişi geldi.

  İshak Karakaş- Siz hangi açıdan mutlusunuz? Çok fazla iş yaptığınıziçin mi, miting başarılı geçtiği için mi?

  Gülnur Melekoğlu Hayır hayır.  Kalabalığın adaleti dile getirişi yüzünden… Bir de Maltepe için çok güzel oldu. Türkiye’nin her yerinden insanları görmek bir arada, o beni daha çok mutlu etti. Doğusu, batısı, güneyi, kuzeyi.Onlarla çok mutlu oldum, onlarla sohbet ettim. Çok mutluydum, gerçekten… Yorgunluğumu unuttum.

  İshak Karakaş- (Sokakta bir grup) Hanımefendi, dünkü miting nasıldı?

  İsmini vermek istemeyen bir kadın- Çok kalabalıktı çoook. Evimizden baktık. İyi ki çökmedi yerler. Çökmedi de denizlerin dibine girmedik. Hakikaten çok kalabalıktı.

  İshak Karakaş- Size bir faydası olacak mı kalabalığın?

  Kadın- Hayırlısı olsun diyelim. Hayırlısı olsun herşeyin; ne diyelim yani.Her şeyin hayırlısı önemli. Ben onu söylerim.

  İsmini vermek istemeyen 2. kadın cezaevine kadar gitti mi Kılıçdaroğlu?

  İshak Karakaş- Gitti. Cezaevinin kapısına gitti.

  1. KadınHaaa… Ne dedi orada?

  İshak Karakaş- Siyasetçiler gazeteciler bırakılsın, dedi. Ne düşünüyorsunuz? Gazetecileri milletvekillerini dışarı çıkartsınlar mı?

  1. Kadın-Valla hiçbir şey diyemiyorum, kendileri bilirler. Bizlen ne ilgisi var beyefendi! Bırak Allah aşkına.

  İshak Karakaş- Siz bir şey ekleyecek misiniz beyefendi?

  İsmini vermek istemeyen erkek Demokrasi gelirse iyi olur tabii…

  Teoman Erdoğan

  İshak Karakaş- Siz HDP’li olarak tanınıyorsunuz. HDP’nin dünkü mitinge katılımı nasıl oldu?

  Teoman Erdoğan- Çok yoğun oldu. Katılımın beklentinin üzerinden geçtiği bir gerçekti. Sadece HDP’nin değil, tüm sol görüşlü partilerin orada olduğu gerçekti. Kalabalığın 1,5-2 milyondan fazla olduğu kesindi zaten. Ama bunun sonucu topluma nasıl yansır, pek bilemeyiz.

  İshak Karakaş- Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Taleplerinize cevap oldu mu?

  Teoman Erdoğan-Hiç beğenmedim. Ne anladınız derseniz, hiçbir şey anlamadım.

  İshak Karakaş- 10 madde saydı.

  Teoman Erdoğan- Saydı ama bunları fiiliyatta gerçekleştirilecekse biz de arkasından alkışlarız.

  İshak Karakaş- Cezaevindeki milletvekilleri için de bir şey söyledi. Cezaevindeki milletvekillerinin dışarı çıkması gerektiğini, cezaevindeki gazetecilerin dışarı bırakılması gerektiğini söyledi.

  Teoman Erdoğan-Bu söylemleri çok beğendim. Yalnız bunun gerçekleşebilmesi için biraz daha sol medyanın baskı oluşturması gerekiyor kanaatindeyim ben. Sadece söylemler değil de icraat bakımından da bunların gerçekleştirilmesi daha iyi olur.

  İshak Karakaş- Siz Kılıçdaroğlu’ndan ne işitmek isterdiniz?

  Teoman Erdoğan-Demokrasi adına daha güzel şeyler söylemesini isterdim.  Demokrasi ve eşitlik adına daha çok… Beklentimiz aslında daha çok özgür halklar adına söylemler geliştirmesiydi. Tek tip konuşması pek bir anlam katmadı, diye düşünüyorum ben.

  İshak Karakaş- Daha önce dokunulmazlıklar için evet oyu verdi, diye eleştiriyordunuz. Şimdiise tutuklu vekillerin serbest bırakılması gerektiğini…Bu, tutuklu milletvekillerinin durumunu nasıl etkiler?

  Teoman Erdoğan-Onun söylemi şöyle… Kemalizm’in artık Türkiye’de iş yapmayacağını anladı. Kemalizm’den CHP kurtulup biraz daha halkçı, demokratik söylemlere yönelirse bunun halk nazarında büyük bir etki toplayacağını düşünüyorum. Sol görüşte olan HDP’li ya da CHP’de farklı görüşte olanları bir arada tutabilir.

  İshak Karakaş- Peki eklemek istediğiniz bir şey var mı?

  Teoman Erdoğan-Demokrasi adına daha güzel günler olacağına kesinlikle kanaatim var.

  Aziz Atçı 1

   

  İshak Karakaş-Bir Maltepeli esnaf olarak dünkü mitingi nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Aziz Atçı (Arbedaş Çaşevi)- Çok kalabalıktı. Çok fena bir kalabalık vardı. Çoğu zaten giremedi. Bizim bu sokakta nereden baksan 1000-1500 kişi vardı. Her sokakta 1500 kişi vardı yani alandakilerin haricinde. Çoğu alana giremedi. Hepsi alana girseydi zaten alan almazdı. İki milyona yakın insan vardı yani…

  İshak Karakaş- Siz bir Çayhane işletiyorsunuz, size faydası ne oldu?

  Aziz Atçı-Çay sattık, tost sattık. Bütün esnaflar faydalandı bundan yani… Lokantalarda ekmek kalmadı, yemek kalmadı. Herkes faydalandı. Su satanlar…Birahaneler biralarını sattılar hem de fahiş fiyatlarla sattılar (gülüyor). Benim de işim iyiydi yani. Tek başıma çalışmama rağmen bir günde güzel bir ciro yaptım… İyiydi yani.

  İshak Karakaş- Esnaf zor durumdaydı. İyi oldu bu…

  Aziz Atçı-Bu sene de kaç defa olur? Belki on sene bir defa olur, ya olur ya olmaz yani. Mesela AKP’nin mitingi de oldu sahilde, Tayyip Erdoğan geldiği zaman… O bu kadar kalabalık değildi yani, ben buradaydım. Bu, iki katı…

  İshak Karakaş- O zaman nasıl iş yapmıştınız?

  Aziz Atçı-O zaman böyle iş olmadı. 100 liralık iş yaptım. Çok az iş yaptım yani. Ama bu mitingde bütün esnafın hepsi iş yaptı. Tabii AKP’nin mitinglerinde kumanya dağıtıyorlar ya. Her gelene kumanya da geliyor. Ama mitinge gelenler öyle gelmediler. Herkes kendi çabasıyla geldiği için herkes kendi masrafını, çay parasını kendisi veriyor. Su parasını kendisi verdi. Burada simitçi simit yetiştiremedi. Ki günde 5 bin tane simit satmıştır. Mesela çay satan oldu, tost satan oldu. Lokantalarda yemek kalmadı, ekmek kalmadı. Bira bile kalmadı yani. Gidip Kartal’dan bira getirenler oldu.

  İshak Karakaş- Çok teşekkür ederiz.

  Aziz Atçı-Ben teşekkür ederim.

  Cafer Sadık Delibaş

   

  İshak Karakaş- Bir genç olarak siz hangi görüştensiniz?

  Cafer Sadık Delibaş Sol görüşlüyüm. Sosyalist bir insanım.  Ama herhangi bir örgüt ya da kuruma bağlı değilim. Genel olarak örgütlü bir faaliyet yürüttük ama şu aralar pek yürütmüyoruz.

  İshak Karakaş- Şunu soracaktım, Kılıçdaroğlu’nun Adalet yürüyüşünü ve dünkü mitingi nasılgörüyorsunuz bir sosyalist genç olarak?

  Cafer Sadık Delibaş-Bir sosyalist olarak kitlelerin çok iyi olduğunu gördüm. Başka şehirlerden gelenler de vardı. Antalya’dan, Ankara’dan, İzmir’den gelen arkadaşlarım vardı. Tesadüfen burada karşılaştım.Ben zaten İstanbul’dayım. Çok yoğun geçti. Katılmak nasip olmadı kafemiz olduğundan dolayı. Kafede bayağı yoğun bir ilgi vardı. Öyle… Genel olarak bu şekilde geçti.

  İshak Karakaş- Sizce katılım nasıldı?

  Cafer Sadık Delibaş-Yani ben genel olarak uzaktan baktım, alanın içinde ne kadar insan varsa o kadar da dışarıda olduğunu gördüm. Bu iyi bir şey. Yani Adalet yürüyüşünün sonucu itibarıyla güzel bir şey bence. İyiydi.

  İshak Karakaş- Peki siz geleceğinizi nasıl görüyorsunuz? Bunun gençliğe, barış bir katkısı olacak mı?

  Cafer Sadık Delibaş-Yani katkısı olmasını istiyoruz ki, boşuna da bir yürüyüş olmadığını düşünüyorum bunun. Daha dün etkisini gördük. Bence iyiydi genel olarak. Bu şekilde.

  İshak Karakaş- Peki, Sayın Kılıçdaroğlu 10 maddelik bir manifesto yayımladı. Gazetecilerin, milletvekillerinin serbest bırakılmasını istedi. Sizin bir sosyalist genç olarak bu konuda bir talebiniz var mı? Kılıçdaroğlu’nun ne söylemesini isterdiniz? Sizi de içine katarak…

  Cafer Sadık Delibaş-Yani insanların, daha doğrusu gençlerin ilerdeki yaşantılarına dair yapması gereken işlerle ilgili… Veya işte sanat dalında veya bir tiyatroda veya müzik alanında uğraşıyorsa onların ön plana çıkıp biraz daha böyle, nasıl deyim, şeffaf olabilir. Birçok insan, birçok sanatçı, ressamlar kendi yapmak istediği şeyleri yapamıyorlar. Bu da işte ülkenin zor şartlarından dolayı… Bunların biraz daha önü açılabilir. Desteklerle, kurum kuruluşlarla, tiyatro salonlarıyla resim atölyeleriyle, üniversitede.Resimle uğraştığım için söylüyorum; daha kolay ve iyi çalışabiliriz.

  İshak Karakaş- Demokrasi ve barış için bir şey söylemek ister misiniz?

  Cafer Sadık Delibaş-Evet, biz adalet yanlısıyız, barış yanlısıyız. Her zaman bunun olması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizde adaletin pek olduğunu düşünmüyoruz. Önümüzdeki süreçlerde olmasını düşünüyoruz. Kılıçdaroğlu’nun veya sol görüşlü birinin bunun öncülüğünü yapmasını istiyoruz. Kısa zamanda olursa bizim için daha iyi olur. Çünkü biz 2002’den beri yeterince bıktık. Biz de artık yolun sonuna geldik, diye düşünüyoruz. Umarım iyi olur bizim için. Dün bir başlangıç yapıldı, diye düşünüyorum. Bundan sonra da devamı gelir, diye düşünüyorum.

  Erol Uçarman

   

  İshak Karakaş- Siz siyasi olarak nerede duruyorsunuz? Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

  Erol Uçarman (Uçarman Giyim)- CHP üyesiyim.

  İshak Karakaş- Peki dünkü Adalet mitinginden sonra sizce CHP neler yapacak?
  Erol Uçarman-
  Dün 4 milyon insanın o alanda olması, CHP’nin gerçek anlamda ilerisi için belli misyon da yükledi. CHP bundan sonra ülkemizde yaşanacak olumsuzlara karşı sürekli alanda olmalıdır.

  İshak Karakaş- Peki, dünkü eylem sizce adalet arayışı için bir çıkış olacak mı?

  Erol Uçarman-Şöyle bir şey var; Avrupa’da ya da Amerika’da akla sadece Tayyip Erdoğan geliyordu. Bu algı4 milyonun üzerindeki insanla kırıldı. Bundan sonra adaletin sağlanabilmesi için bunun devamlılığının olması lazım. Yani açıklanan 10 maddelik paket bir şekilde uygulanmıyorsa, farklı bir eylem tarzıyla kazanılıncaya kadar mücadele edilmeli.

  İshak Karakaş- Ben de tam onu soracaktım, bu 10 maddelik listeyi nasıl buluyorsunuz?

  Erol Uçarman- 10 maddelik talep Türkiye’nin demokratikleşmesi adına çok önemli konulara temas ediyor. Ülkemizdeki baskının, zulmün, faşizmin kalkmasını sağlayacak maddelerdir. Tabii tam olarak bunların uygulanabileceğini düşünmüyorum ama bu kitle, bu 4 milyonluk verilmiş destekle bunlar aşılır. Dünyada halkın üzerinde hiçbir güç yoktur.

  İshak Karakaş- Tutuklu gazetecilerin, tutuklu milletvekillerinin durumu hakkındaki sözlerine ilişkin ne düşünüyorsunuz? Kılıçdaroğlu onların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz, dedi.

  Erol Uçarman-İçeride bulunan milletvekillerini hiçbir tanesi gerçek anlamda demokrasiyi sağlamış bir ülkede kesinlikle cezaevinde olmaz. Kalmamaları gerekiyor, derhal serbest bırakılması gerekiyor. CHP bununla ilgili eylem yaparsa biz de her gün destekleriz. Onların bir an evvel çıkması gerekiyor. 8 milyona yakın bir oy almış partinin genel başkanının içeride olması, gerçekten Türkiye için bir utanç abidesidir. Bunların silinmesi gerekiyor. CHP ve burada oy verip vermeyen herkes özellikle Kılıçdaroğlu’na belli bir misyon yükledi. Bumisyonun, Kılıçdaroğlu devamını getirmeli. Yoksa CHP’ye güvenen insanları da hayal kırıklığına uğratır.

  İshak Karakaş- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Adalet için, barış için, demokrasi için…

  Erol Uçarman-Her şeyden önce bu 4 milyon insanın buraya gelmesi Türkiye’de bir şeylerin değişeceğinin göstergesidir. Burada CHP genel başkanına çok büyük bir misyon yüklenmiştir. Bir an önce eylemlerle, birtakım faaliyetlerle bunlara bir çözüm bulunması gerekiyor.

  Vedat Er

   

  İshak Karakaş- Maltepe’deki farklı esnaflara miting hakkında sorular soruyoruz. Şimdi de bir tekel bayiliğine soralım, dedik.

  Vedat Er (Günay Tekel)- Dün muhteşem bir kalabalık olduğu söyleniyor. Biz de buna şahit olduk.

  İshak Karakaş- Dünkü kalabalığı nasıl görüyorsunuz ve sizin işinize nasıl yansıdı?

  Vedat Er-Dünkü kalabalığı çok güzel görüyorum. Ağlayan esnafın yüzü gülmüştür. Bütün Maltepe esnafı bu işten nasibini aldı. Hatta ayda bir, iki ayda bir böyle bir yoğunluk yaşasak çok güzel olur, diye düşünüyorum.

  İshak Karakaş- Size nasıl bir katkısı oldu?

  Vedat Er-Bize müthiş bir katkısı oldu, ciromuza katkısı oldu. Çok güzel iş yaptık o yoğunlukta. Dolayısıyla biz de güldük.

  İshak Karakaş- Peki bu Adalet mitingini esnaf olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Yürüyüş ve miting yerini buldu mu? Gereken yerlere cevap olmuş mudur?

  Vedat Er- Tabii ki…Katılımcı sayısından da bellidir bu. Daha başka şehirlerden gelen araçların plakasından gördüğümüz, gerek insanların tarzından gördüğümüz, Türkiye’nin her yerinden gelen insanların burada oluşu tabii ki bir katkı sunmuştur. İnşallah daha güzel olur.

  İshak Karakaş- Katılım sayısıyla ilgili bir spekülasyon var. Vali başka bir açıklama yaptı, ta Ankara’nın belediye başkanı bir açıklama yaptı. CHP başka bir açıklama yaptı. Sizce kaç kişi vardı?

  Vedat Er-Üç milyonun üzerinde rahat vardı. Tabii tabii.İnsan seli, resmen insan seliydi.

  İshak Karakaş- Siz katıldınız mı?

  Vedat Er-Ailemden katılanlar oldu fakat ben dükkânı bırakıp gidemedim.

  İshak Karakaş- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

  Vedat Er-Güzel günler bekliyoruz.

  Eren Nama

   

  İshak Karakaş- Kendinizi tanıtır mısınız?

  Eren Nama-Karslıyım. 17 yıldır Maltepe’deyim. Adım Eren, soyadım Nama.

  İshak Karakaş- Dün bir Adalet mitingi gerçekleştirildi. Bir genç olarak Adalet yürüyüşü ve miting sizin için ne ifade ediyor?

  Eren Nama-Çok yoğun bir kalabalık vardı ama bazıları çok az olduğunu söyledi. Bu çekememezlik miydi, politikada öne çıkar, diye korkundan mıydı acaba? Gerçekten adaletin sağlanabilir olduğunu biz gençler görüyoruz. Bu mitingin katkısının olduğunu da yüzde 70 onaylıyorum. Olacaktır da… İnşallah olur da.

  İshak Karakaş- Gençlerin katılımını nasıl görüyorsunuz?

  Eren Nama-Biraz daha olgun kesime, emekçi, işçi kesime göre azdı. Gençler daha çok olabilirdi.

  İshak Karakaş- Siz katıldınız mı?

  Eren Nama-Yok katılamadım, çalışıyordum. Katılma şansım yoktu. Ama isterdim katılmak.

  İshak Karakaş- Peki size bir yansıması oldu mu?

  Eren Nama- Esnaflarda sadece bir yoğunluk vardı. Bize bir yansıması olmadı. Bize yansıması için adaletin ciddi bir şekilde gelmesi gerekiyor. Bunun da gelmesi için vergilerimizde adalet olacak. Neredeyse yüzde 40’a varan vergi veriyoruz. Biz bunun adaletini istiyoruz. Adalet eksik. Etkisi olacak inşallah. Umarım.

  İshak Karakaş- Gençler bu mitingden sonra adalet talebini nasıl değerlendirecek?

  Eren Nama-Gençlerin bu mitingi örnek alması lazım. Çünkü bir zulüm varsa sessiz kalmak hoş bir durum olmaz. Buna hep beraber, politik yandaş olarak değil de ciddi anlamda bir haksızlık, zulüm ve sıkıntı varsa kaşı olmalıyız. En önemli olan da gençlerin kuvvetlenmesi… Artık bu burjuva sınıfını bırakıp aktif olmaları gerekir. Hangi görüşte olursa olsun herkesin adalet talep etmesi gerekiyor.

  İshak Karakaş- Peki, 69 yaşında bir insanın böyle bir eyleme kalkışmasına ne diyorsunuz?

  Eren Nama-Çok iyi bakıyorum, ona yakışanı yaptı. Geç bile kaldı,diyebilirim. Çok öncelerden yapılması gereken şeyleri bugün yapıyorlar. Ta ki, bir şeyler ortaya çıkıp birileri heder olana kadar yürümediler.  Sadece kendi vekilleri için değil, bütün halkın vekilleri ve talepleri için yapılması gerekiyordu bunun. Zulme karşı yapılması gerekiyor.

  İshak Karakaş- Milletvekillerinin serbest bırakılmamı hakkında söylediklerine ne diyorsunuz?
  Eren Nama-
  Zaten AİHM açısından da bir vekilin tutuklu olması hoş bir şey değil. Bu vekiller kötü bir suçtan yatmıyorlar. Herkesin kendi dilinde konuşması gerekiyor. Bugün ben doğuluyum, Kürdüm, Kürtçe konuşuyorum. Benim Kürtçe konuşmam yasal olmalı.

   

   

   

   

   

   

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler