• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  CHP Maltepe İlçe Başkanlığı adayı Murat Barutçu ile söyleşi-İshak Karakaş
  CHP Maltepe İlçe Başkanlığı adayı Murat Barutçu ile söyleşi-İshak Karakaş
  9 Ağustos 2017 12:12
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

   

  CHP Maltepe İlçede kongre tarihi yaklaşırken yerel siyaset de iyice ısınmaya başladı. Adaylar yavaş yavaş görücüye çıkarken projelerini ve hedeflerini kamuoyu ile paylaşarak destek arıyorlar. CHP Maltepe İlçe başkanlığına adaylığını açıklayan Murat Barutçu da bu siyasetçilerden biri. Murat Barutçu Bitlis Tatvanlı. Siyaset Barutçu ailesinde kuşaktan kuşağa geçen bir tutku adeta. Murat Barutçu’nun babası da CHP’de uzun yıllar siyaset yapmış bir isim. İlçe başkanlığına aday olan Murat Barutçu’nunhaliyle, CHP ilçe yönetimine eleştirileri var. Açık sözlü ve sözünü eğmeden bükmeden söylüyor.

  Murat Barutçu ile yaklaşan İlçe yönetimi seçimleri hakkında konuştum. En zor soruları sordum, yanıtlarını aldım…

   

  -Niçin Maltepe’de CHP ilçe başkanlığına adaylığınızı koyuyorsunuz?

  Burada yaşıyoruz. Buranın sorunlarını çok iyi biliyoruz. Biz Maltepeliyiz.  Ayrıca partiliyiz. Onun için Maltepe’de ilçe başkanlığına adaylığımızı koyduk.

  -Şimdiki yönetimde ne gibi bir eksiklik gördünüz?

  Şöyle… Tabii bir yorgunluk var. Onlar da güzel mücadele ettiler. Herkes hizmetediyor. Biz bunu bir adım ileri götüreceğimize inanıyoruz. Vitrinimizle, arkadaşlarımızla ve yönetim kurulumuzla beraber güzel şeyler yapacağımıza inanıyoruz ve her zaman üzerine basa basa söylüyoruz; değişimi ve dönüşümü yaratmaya çalışıyoruz. Yani şöyle söyleyeyim, revizyonist politikalar uygulayacağız. Adaletin içinde olduğu bir politikayı Maltepe ilçesine getireceğimize inanıyoruz.  Genel başkanımız da zaten bu Adalet Yürüyüşü’nde bunu ortaya koydu. Bu bir kırımla noktasıdır.  Bu kırılma noktasını da pilot bölge olarak Maltepe’den bizler başlatacağız.

  -Bir adaletsizlik mi saptıyorsunuz? Bir adaletsizlik mi yapıyor şu anki yönetim?

  Yönetimin adaletsizliği değil. Ama şikâyetlerden, çok kuşatıcı bir ilçe olduğuna kanaat getirmiyor insanlar. Burada bir sorun var. Yoksa arkadaşlarımız da çalışıyor. Biz kimsenin payandası olmayacağız. Gerçek bir ilçe başkanlığı yapacağız. Gerçekler üzerinden bir siyaset yapacağız. Böyle olması lazım.

  -Neden buna vurgu yapıyorsunuz? Bir partizanlık mı var ilçede?

  İlçede partizanlık yok ama yönetim zafiyeti var. Yönetemiyorlar. Zafiyet odur, yönetimde bir zafiyet var. Partizanlık diye bir şey yok.

  -Başarısız buluyorsunuz yani…

  Başarısız buluyoruz. Bizler değil, bizden farklı olarak gelen şeylerden çıkardığımız görüntü bu. Başarılı bir görüntü olsa zaten ben inanıyorum ki, kimse ilçe başkanlığına aday olmaz. Ama eksiklik var. Onun içinde bir mücadelenin içine girdik arkadaşlarla.

  -Kısaca özetlersek Maltepe’de ne gibi eksiklikler görüyoruz?

  Kısaca söylersem, bir ilçe başkanının görevi nedir?  Örgütle olan ilişkilerini sağlam tutmak…  Ama statüye göre telefonlara cevap veriliyor. Bunlar çok büyük sorunlar. Bir üye ilçeye geldiği zaman talepleri olur, şikâyetleri olur. Bunlar göz ardı ediliyor. Bunların üzerinde fazla durulmuyor. Yani birliktelik kalmamış. ‘Körler sağırlar’ ilişkisi çok güçlü Maltepe’de.

  -Bunu biraz açar mısınız?

  Şöyle söyleyeyim, bölgecilik, hemşerilik ilişkileri çok güçlü. Liyakat yok, liyakat üzerinde bir zafiyet var. Liyakat sahibi insanların siyasette öne çıkması gerekirken maalesef liyakat sahibi olmayan insanlar siyasetin içinde öne çıkıyor.  Böyle bir sıkıntı var. CHP’nin iktidar olmasının önündeki en büyük engellerden biri de budur. Yani liyakatsiz insanların CHP içinde mücadele etmesi.

  -Sizin için milletvekili olmak istiyor, Maltepe ilçe başkanlığını bunun için basamak olarak görüyor gibi değerlendirmeler var.

  Hayır hayır. O yanlış.

  -Milletvekili olmayı düşünmüyor musunuz?

  Hayır. İlçe başkanlığınıdüşünüyorum. Burada liyakate bakacağız.  İlçe başkanlığı nasıl yapılır, ilçe nasıl yönetilir; bunu göstereceğiz projelerimizle. Bu çok önemli.

  -Hiçbir şekilde milletvekili olmayacağınızı söyleyebilir miyiz?

  Hayır düşünmüyorum. Yok öyle bir şey. Böyle bir düşüncem yok yani.

  -Birlikte yola çıktığınız arkadaşlarınız var. Onlar da parti içinde aktif çalışıyorlar mı?

  Tabi tabi.Parti içinde, partiye gönül vermiş arkadaşlar. Hepsi pırıl pırıl arkadaşlar. Hepsi de ilçeden arkadaşlarımız. CHP gibi ideolojik partiler niye vardır? İdeolojik ilkeler üzerine siyaset yapılır. Ama farklı şeyler üzerinden siyaset yapıldığı zaman  -işte demin dediğimiz akrabalık ilişkileri, hısımlık ilişkileri, feodal ilişkiler- bu CHP’nin ruhuna da, ilkelerine de aykırıdır. İşte biz bunu kıracağız. Bütün sorun bu.

  -Birlikte yola çıktığınız arkadaşlarınızla somut projeler oluşturdunuz mu?

  Tabi tabi. Projelerimiz var tabi.

  -Maltepe halkına yönelik ne gibi projeleriniz var?

  Maltepe’de mahalle birimleri kuracağız. Bizim en önemli projemiz mahalle birimleridir. Ayrıca cumhuriyetin, devrimlerin, Atatürkçülüğün taşıyıcı gücü kimdir; kadınlarımızdır.  Mahalle birimleri kurup kadınlarımızla birlikte partinin dışındakileri partiye kazandırmak…  Bunu yapacağız. Mahalle birimleri çok önemli bir proje. Bir de ilçe yönetimi içinde şikâyetler ve talepler için ayrı bir birim kuracağız. Bu birim her hafta toplanıp ilçe içindeki şikâyetleri, talepleri değerlendirecek.

  -Kadınlara çok değer veriyorsunuz ama bir kadın başkana karşı mücadele ediyorsunuz. “Yorgun, yönetemiyor, yapamıyor” diyorsunuz…

  Kadın başkana karşı değiliz tabii ki. Ama cinsiyet ayrımı da çok yapmıyoruz. Tabii kadınların duruşu çok önemlidir ama liyakat de çok önemlidir. Liyakat sahibi değilse, kadın olsun erkek olsun onun karşısında tavır koyarsın. Liyakat sahibi değilse, sırf kadın diye ona pozitif ayrımcılık yapmak da çok doğru değil.

  -Peki, CHP’li gençlikle, Maltepe gençliği ile neler yapmayı düşünüyorsunuz?

  Şimdi görüyoruz;gençlerle etkinlikler yapılıyor, sokak eylemleri yapılıyor, 30-40 genç toplanıyor. Gençliği organize edemiyorlar.  Gençleri, farklı grupları bir arada toplayıp partiye kazandırmak… Bunu yapamıyorlar.

  -Gençleri bir araya getirmek için ne vaat edeceksiniz?

  Yaşlılarla beraber yapacağımız projelerimiz olacak gençler üzerinde. Şimdi şöyle söyleyeyim; geçen gün arkadaşlarla konuştuk. Gençlerin talepleri var, onların taleplerini yerine getirmeye çalışacağız. Beraber oturup ortak projeler hazırlayacağız.  Yaşlılarla da konuşmak lazım. Şimdi gençleri dinlemeyen, kadınları dinlemeyen bir yapı var. Bu egosantrik yapıları yıkacağız. Artık bu egosantrik yapılar olmayacak.

   

  -Gençlikte önemli bir uyuşturucu sorunu var. Buna karşı bir projeniz var mı?

  Bu partimizin kendi projesidir. Uyuşturucuya karşı mücadelede üzerine bir şekilde bir şeyler koyacağız. Uyuşturucuya karşı mücadelemizi koyacağız, koymak zorundayız. Madde bağımlılığına karşı mücadelede gençleri parti içindeki hoşgörü ile mobilize edeceğiz. Parti içinde bir hoşgörü olacak… O hümanizmi parti içine koymak zorundayız. Telefona çıkmama, kendi egosantrik yapılarında kendini farklı görmelere karşı çok insancıl, pozitif, herkesle barışan, herkesle beraber olan bir yapıyı getireceğiz oraya. Şimdi o yapı yok.

   

  -Peki, siz hiç telefon açtınız mı ilçeye? Telefonunuza çıkmayan oldu mu?

  Tabii ki tabii ki. Statüye göre telefon açılıyor.

  Telefonlarınıza çıkmadıkları için mi aday oluyorsunuz?

  Hayır, öyle şey olur mu? Telefon görüşmesi derken…  Bir de şu var; önemli olan nedir? Bir örgütün konumuna, statüsüne bakmayacaksın. Herkesin eşit şekilde yanında durmak zorundasın. Herkesin telefonuna bakmak zorundasın. Burada bir yönetim zafiyeti var.

  -Herhangi bir güçten destek alıyor musunuz?

  Tabii ki.

  -İsim verebilir misiniz?

  Şimdi isim vermiyoruz.

  -Ama isim vermezseniz kimse inanmaz ki…

  Delege seçiminden sonra tablo netleşsin. Bizimle beraber olan çok grup var. Bunu görecekler yani. İsim vermiyoruz. İsim verdiğimiz zaman bazı insanlar delege seçimlerinde üzerini çizerler. Mahalle mahalle geziyorlar. Ben buradan şunu da diyorum, sayın belediye başkanımız bu seçimde müdahil olmaz. Bıraksınlar, demokratik bir seçim olsun.

  -Var mı öyle bir müdahale?

  Müdahale var tabii ki. Benim söylememe gerek yok, mahallelerde başkan yardımcıları alana çıkmışlar, çalışma yapıyorlar. Bu da çok demokratik bir şey değil.

  -Birlikte çalışacağınız insanları tercih etmek demokratik bir şey değil mi?

  Orada da şu oluyor… Ona ne diyorlar?Haksız bir rekabet oluyor. Olur mu? Bir de şunu söylüyoruz, biz gelirsek kafa sallayıcı bir ilçe olmayız, ilçe başkanı olmayız,  bir yönetim olmayız. Haksızlıklara karşı, dayatmalara karşı kim olursa olsun mücadelemizi koyarız. Kendi partimizin içinde de olumsuzluklar olursa, olumsuzlukları, negatifleri pozitife döndürmeye çalışırız.

   

  Şimdiki kadın başkan her şeye kafa mı sallıyor?

  Valla bilmiyorum. Onu kendilerine sormak lazım. Öyle de bir şey var. Maalesef öyledir.

  -Peki, sizi önerecekler mi?

  400 delegenin yüzde 10’unu almak zorundayız. 40 delege… Alacağız alacağız. Demokratım diyen, adaletten bahseden, CHP içinden soldan besleniyorum diyenler gelecekler ve bize imzalarını verecekler.Eğer bu kırılma noktası yaratmıyorsa,  körler sağırlar hesabı devam ettirirlerse o negatif oluşumu imzamızı alamayacağız. O zamanda biz farklı türlü davranacağız. Farklı türlü bir tavrı koyacağız. Ama ben inanıyorum -ki bakın üzerine basa basa söylüyorum-  Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’nden sonra kırılmalar olmaya başlamıştır.  Partide demokrasi, hak, hukuk söylemleri Genel Başkanımızın sayesinde bütün alanları kuşatmıştır, diye düşünüyorum. Biz de burada buna cevap olacağız. Burada kırılma noktası biz olacağız, diye düşünüyorum. Şunu üzerine basa basa söylüyorum, liyakati ön plana çıkartacağız. Liyakatin ön planda olduğu yerde demokrasi olur, insanlık olur, özgürlük olur.

   

  Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

  Bu kongrenin CHP’ne hayırlı olacağına inanıyorum.

   

   

   

   

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler