• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  23 Ağustos 2017 11:42
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İshak Karakaş-    Geçtiğimiz pazar günü HDP Maltepe İlçe Örgütü kongresini yaptı ve yeni eş başkanlarını seçti.  Yeni eş başkanlar Müge Ataç ve İsmail Ağan Maltepe halkının yakından tanıdığı, senelerdir ilçede demokrasi mücadelesi veren, her dayanışma eylemine katılan iki sosyalist. Müge Ataç ve İsmail Ağan’la kongrenin ertesi günü buluştum ve HDP’nin Maltepe’de yeni dönemde yapacaklarını sordum…

  İshak Karakaş- Geçtiğimiz hafta Maltepe İlçe Kongresi yapıldı. Kongrede eş başkan seçildiniz. Umarım Maltepe’nin geleceği ve bileşiminde temsil için iyi bir eş başkanlık dönemi geçirirsiniz. HDP Maltepe ilçe örgütü olarak yeni dönemde neleri h hedefliyorsunuz?

  İsmail Ağan HDP’nin Maltepe’de oy kitlesinin yoğunlaştığı yer E-5’in altı… Ama ilginçtir, E-5’in altında doğru düzgün örgütlenmesi yok. Genellik E-5’in üstüyle ilişkilerimiz daha çok oldu. Bu dönemde E-5’in altında da yoğun çalışmalar sürdürmeyi düşünüyoruz geçmişten farklı olarak. Devletin yoğun saldırılarından bütün ilçeler gibi Maltepe de etkilendi ve örgütlülük zayıfladı. Maltepe’nin bu halini değiştirme, daha güçlü, daha örgütlü bir ilçe yapmaya çalışacağız.

  İshak Karakaş- Maltepe’de E-5’in altını HDP’nin daha çok oy aldığı bölge olarak tarif ettiniz ama örgütlülüğünüzün zayıf olduğunu söylediniz. Neden bu eksik kaldı?

  İsmail Ağan- HDP’de genel olarak böyle bir eksiklik var. İstanbul’un yerlilerine ulaşmakta zorlanıyoruz. Arkadaşlarımızın çoğu Kürt’tür. Onların da ilişkileri daha çok E-5’in üstünde olduğu için o bölge ile sınırlı kalmış. Benim şahsi olarak E-5’in altı ile ilişkilerim daha yoğun. Böyle bir zenginlik katmış olacağım kişisel olarak. İlçe örgütlülüğüne katkı sunmuş olacağımız ilişkilerimizi harekete geçirerek. Müge Hoca’nın da seçim kampanyaları sırasında gönüllü çalışanlarla tanışıklığı var. Onunla birlikte E-5’in altında da bir örgütlülük yaratmaya çalışacağız. Başaracağımıza inanıyorum. E-5’in üzerinde de yapmamız gereken şeyler var. O bölgede kitlemiz var ama yeterince örgütlü değil. Onların da daha örgütlü yapılar haline gelmesini sağlayacağız. Mahalle komisyonları şeklinde kurumlaşmaya çalışacağız.

  20170821_172053

  İshak Karakaş- Bildiğimiz kadarıyla daha önce de mahalle komisyonları kurmuştu HDP… Neden bu sorun hala devam ediyor?

  İsmail Ağan- Toparlayıcı olunamadı. Var olana ilişkiler uzaklaştı. Sadece devlet baskısı değil, bizim kendi hatalarımızın da büyük rolü oldu bu ilişkilerin dağılmasında, diye düşünüyorum.

  İshak Karakaş- Müge Hocaya da sorayım, HDP’ye büyük emek verdiniz gerek panellerle gerek seçim çalışmaları ve toplantılarla… İsmail Hoca örgütlenmenin bir ayağının eksik kalmasından söz etti. Siz de E-5’in altında oturuyorsunuz ve genellikle bu bölgede faaliyet gösterdiniz. Neden E-5’in altında daha fazla oy aldığınız halde örgütlenmeniz eksik kaldı?

  Müge Ataç- Şöyle… E-5’in altında daha çok oy almamızın sebebi HDP projesinden kapsayıcılığından kaynaklanıyor. Zaten HDP projesi Kürtlerin, emekçilerin, sosyalistlerin, demokratların, gençlerin, kadınların hepsini kapsayan bir proje.Dolayısıyla o proje E-5 altında kendini buldu. E-5 üstündeki insanlar genellikle Kürt özgürlük hareketinden gelen insanlar.  Onların çok özel durumları var gerçekten.

  İshak Karakaş- Ne gibi?

  Müge Ataç- Tam olarak bunun sosyolojik analizini yapmış biri değilim ama oradaki nüfus genellikle göçle gelmiş insanlardan oluşuyor. Göçle gelen insanların bu koşullara, metropol koşullarına adapte olması çok zor hakikaten. Onların yaşam sıkıntıları daha zorlayıcı olmuş. Bir de o aileler genellikle bedel ödeyen insanlar oldukları için kendi yaşamlarıyla daha fazla ilgilenmek zorunda kalıyorlar. Böyle sıkıntılar oluyor. Metropol yaşantısı ile onların geldikleri yaşantı arasındaki farklılık çok.Metropol yaşantısının zorlukları onlar için yeni bir sorun.

  İshak Karakaş- Her iki başkan da sosyalist gelenekten geliyor. Bu ilerisi için sorun teşkil etmez mi HDP içindeki Kürtler bakımından?

  Müge Ataç Ben bunun bir sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum. Çünkü her iki eş başkanın da sosyalist gelenekten gelmesi planlı programlı yapılmış bir olay değildi; durum böyle gerektirdi. Ama dediğim gibi hiç kimse diğerinin önüne geçmeden beraber çalışmak zorundayız. Bu her iki taraf için de geçerli. Kürt özgürlük hareketi geleneği için de, sol sosyalist gelenek için de öyle. İki taraf da bunu öğrenmek zorunda. Yoksa yönetim oluşturulurken buna dikkat edildi.

  İsmail Ağan- Vitrindeki görüntü açısından böyle düşünülebilir. Bir Kürt arkadaşın, eşbaşkanlardan bir olması iyi olurdu. Ama bizi önerenler de ilçedeki Kürt arkadaşlardı. Onun için bu tür sıkıntı olursa zaman içinde anlatılacak, izah edilecektir.

  İshak Karakaş- Siz daha önce il yöneticisiydiniz. Şimdi ilçe eş başkanı oldunuz. Bundan sonra ilçe bazında politikada bir değişiklik görecek miyiz?

  İsmail Ağan-Dediğim gibi E-5’in altına yönelmek konusunda çabamız olacak. Bir de ilçelerin kendini belediyelerin muhatabı olarak görmesi lazım. Yani belediyeyi idare ediyormuş gibi bütün sorunlarına vakıf olmalı ilçenin, o sorunları gidermeye çalışan, projeler üreten bir yapıda olması lazım. Bizde genellikle bu eksik. Dar bir örgütlenme hedefi içerisinde çırpınıp duruyoruz. Bunu aşmak lazım. Yani partinin ilçe yönetimi bir belediye meclisi gibi çalışmalı. Eşbaşkanları da belediye başkanı gibi düşünmeli, ona göre kendini şekillendirmeli. Projeler, programlar üretebilmeli. Böyle yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

  20170821_172148

  İshak Karakaş- Maltepe üç bölgeden oluşuyor; sahil bölgeleri, E-5’in altı, E-5’in üstü… Peki, sahilde HDP’nin durum nasıl?

  Müge Ataç- Sahil bölümü de E-5’in altına giriyor. Örgütlü bir yapı orada da vardı. Bu yapı her türlü çalışma ve kampanyalarda bize destek oldu. Bu birliktelik zaten sürdürülecek, sürdürülmek durumunda.  Sokak Kültür Sanat Derneği’nin çatısı altında emek vermiş arkadaşlar var. Kurulmuş ilişkilerimiz var bizim. Bu ilişkileri E-5 üstü ile birleştirici bir proje uygulamaya çalışacağız. Kürt özgürlük hareketinden gelen arkadaşların aslında bu konuda sıkıntı yaşamaları doğal. Çünkü gerçekten yeni bir şey onlar için, farklı bir şey… O yüzden biz o konuda köprü olacağız. Birbirimizle bir şekilde dayanışma yaparak, birbirimizi anlayarak bu birlikteliği sağlamalıyız. Çünkü HDP projesinde herkese ihtiyaç var. Herkesin birlikte çalışması gerekiyor dayanışma içerisinde. Hocanın da dediği gibi zaten bu duruma dikkat ediliyordu. Mutlaka Kürt özgürlük hareketinden de bir arkadaşın eş başkan olmasına… Ama şartlar gereği bu şekilde oldu. Bizim öncülüğümüzde onların işi daha kolay olacak artık, diye düşünüyorum.  Daha ön açıcı olacağını düşünüyorum. O yüzden onların da katılması gerçekleşecek. Bu dağınıklık toparlanır bu şekilde. E-5 üstündeki dağınıklık da bu şekilde toparlanmış olur. Birbirimizi dinlemek, birbirimizle hep birlikte olmak zorundayız; bunun bilincindeyiz. Daha önce de bu minvalde, böyle çalıştık. Ama gündem hakikaten çok sıkıntılı. Gündem bizi çok zora sokuyor. O anlamda tabii biraz çalışmalarımız da çok planladığımız hızda devam edemiyor. Bu, önümüze hep bir engel olarak çıkıyor.

  İsmail Ağan- Ben bir şey ekleyeyim. Maltepe’de ÖDP ilçe başkanlığı yapmıştım bir dönem. O dönemden gelen tecrübem de var. Bunun büyük katkısı olacak, diye düşünüyorum ilçe başkanlığına.

  İshak Karakaş- Demin demiştiniz ki, “Bir belediye başkanı gibi düşünmek lazım!” Yerel seçimler de yaklaşıyor. Yerel seçimlere hazırlanma konusunda ne gibi çalışmalarınız olacak?

  İsmail Ağan-Şu an henüz bir çalışmamız yok. Başkan adaylığına sanki kendimi aday gösteriyormuş gibi bir sonuç çıkmasın (gülüyor.) Kesinlikle öyle bir şey yok. İlçe başkanı nasıl çalışmalı; bunu anlatmaya çalışıyorum. Mesela il başkanları da öyle çalışmalı bütün partilerde. Düzen partileri ‘profesyonelce’ yapıyor bunu. Onların müdürleri var; kültür müdürü, şu müdürü bu müdürü vs. Ama bizim insanlarımız gönüllü çalışıyor. Böyle bir farklılık var ama o şekilde, o ufukla ilçeye bakmak gerektiği anlamında söyledim ben. Yoksa şu anda henüz bir aday belirleme gibi bir hazırlığımız yok yani…

  İshak Karakaş- Müge Başkana sorayım, HDP bundan sonra da Vicdan ve Adalet nöbeti gibi eylemler ve kampanyalar yapacak mı?

  İsmail Ayan- Kampanyalar devam ediyor…

  Müge Ataç- Kampanyalar devam ediyor, evet…

  İshak Karakaş- Nöbet şeklinde olanı kast ettim. İzmir’in son olduğu açıklandı.

  Müge Ataç- 1 Eylül, Dünya Barış Günü zaten… Dünya Barış Günü bu kampanyanın ikinci ayağı olacak. O şekilde planlandı. 1. ayağı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ydi. Şimdi 2. ayağı da Barış Günü kapsamında paneller yapmak, etkinlikler yapmak… Bu anlamda devam edecek etkinlikler. Biz yönetime yeni geldik. Yoksa daha önce bütün planlar bütün ilçelerde yapıldı. Biz geç kongre yaptığımız için şu anda bir planlama yapamadık ama burada yereldeki bütün demokrasi güçleriyle beraber güçlü bir şekilde Dünya Barış Günü için HDP’nin planladığı ikinci ayak gündeme getirilecek.

  İshak Karakaş- Pazar günü kongrenizi yaptınız. Dolayısıyla yeni yönetim çalışmalarına başlamadı. Görev bölümü yapmadı.

  İsmail Ağan- Evet, daha görev bölümü yapmadık. 1 Eylül ile ilgili şunu söyleyeyim. Muhalefeti sokaklarda daha da yükseltmek, bunu sadece HDP olarak değil,  HDP’nin dışındaki bütün güçlerle, demokrasiden yana olan, şu iktidardan rahatsız olan güçlerle birlikte ortak mücadeleyi yükseltmek hedefiyle başlatılmış oldu bu kampanya. 1 Eylül’de bunun daha da yükseltmek hedefleniyor. Tüm İstanbul çapında, Türkiye çapında… Başka partilerle, demokratik kitle örgütleriyle mücadeleyi yükseltme çalışması olacak. 1 Eylül’de de bitmeyecek zaten.

   

  İshak Karakaş- Bu konuda çalışmaya devam edeceksiniz yani…

  Müge Ataç-Evet, kampanya devam edecek. Mücadele sürdüğü sürece de bu tür kampanyaları değişik biçimlerde sürdüreceğiz. Ayrıca kadın hareketi olarak biz burada bir şeyler yaratmaya çalışacağız. Kadın dernekleri var; kadın dernekleriyle beraber… Özellikle kadın arkadaşların öncülüğünde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Onlarla ilişkilerimiz var ama ilişkilerimizi daha planlı programlı bir şekilde hayata geçireceğiz.

  İshak Karakaş- Bir kadın olarak Maltepe’deki eksiklikleri nasıl görüyorsunuz? Ne gibi eksiklikler var?

  Müge Ataç-Kadın gözüyle baktığımızda kadın olmanın getirdikleri aslında gündeme gelmemiş vaziyette. Hala örgütlü bireyler olarak çalışmayı tam başarabilmiş değiliz. Bu örgütlülüğe bizim mutlaka ihtiyacımız var. Aslında hayat örgütsüz kadınların üzerinden dönüyor. Kadınların örgütlü olduğu yerlerde -HDP’ye, Kürt özgürlük hareketinde, milletvekili bazında baktığınız zaman- kadın arkadaşların performansları gerçekten çok iyi.  Tutuklu belediye başkanlarımızın, milletvekillerimizin, kadın öncülerin getirdiği ruhu biz de Maltepe sürdürmek istiyoruz. Bunu yeteri kadar başarmış değiliz. Burada bizim çok kadın arkadaşımız var, potansiyelimiz var ama bir araya gelsek de henüz çizgiyi bir tık daha ileriye taşıyamadık. Dediğim gibi gündemin getirdikleri de çok sıkıntı oldu. Bu örgütlülüğü E-5 üstü, E-5 altında, bütün her yerde başaracağız. E-5 altında da kadın aktivist grubumuz var. Onların da desteğiyle bunu yapmak istiyoruz.Kooperatif çalışmaları yapmak istiyoruz yine kadınların öncülüğünde. Geçen dönem bu yapıldı. Kürt bölgelerindeki yıkımlara karşı geniş kapsamlı bir destek kampanyası oldu. Konserveler yaptık. Biliyorsunuz, Gülsuyu’nda bir kooperatif var. O kooperatifle birlikte kadınlar harekete geçti. Bu tür çalışmaları sürdürmek istiyoruz. Liderlik çalışmaları, evdeki kadın arkadaşlarımızı aktif hale getirme, hayatın içine çekme gibi çalışmalar düşünüyoruz. Böyle bir çalışma aslında pişirildi biraz. Daha da hayata geçmesini sağlayacağız.

  İshak Karakaş- Genel olarak Maltepe halkının ne gibi sorunları görüyorsunuz. Ulaşım vs. gibi…

  İsmail Ayan- Biliyorsunuz, merkez cadde-minibüs yolu sürekli tıkanıktır. Bir türlü açılamamıştır. O tıkanıklık iyice berbat hale geldi. Tamiratlar filan… İşin ilginç tarafı daha da daraltıyorlar. Daha genişleteceklerine daraltıyorlar. Bu nasıl bir düşünce tarzıdır, neye hizmet ediyor; anlamış değilim.

  20170821_172247

  İshak Karakaş- Peki, HDP’nin Maltepe’deki avantajları ve dezavantajları nedir?

  İsmail Ayan-HDP örgütsüzlüğünü aşabilmiş değil. Maltepe’deki en önemli eksikliği bu. Ama avantajı da şu, çok büyük potansiyele sahip hem E-5’in altında hem E-5’in üstünde. E-5’in altındaki potansiyel daha çok aydın, sosyalist, şehirli olma bilincini taşıyan insanlar. Onlar ciddi bir potansiyel. Oyumuz oradan geliyor zaten. Eksiğimiz, onlara ulaşamamış olmamız. E-5 üstünde de çok ciddi potansiyel var; emekçi, Kürt, Alevi… Yani HDP tabanında olan, esası teşkil eden kitleler… Onların arasında da ciddi örgütsüzlüğümüz var. Bu da dezavantaj. Aslında Maltepe HDP’nin örgütlenmesi için çok uygun olanaklar sağlayan, potansiyel barındıran bir yer. Bunu kullanamamış olmak bizim hatamız. Bunu aşmayı hedefleyeceğiz gelecek dönemde.

  Müge Ataç-Katılımcı demokrasiye uygun projeler yapmak zorundayız. Katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek zorundayız. Maltepe’de şu anki düzenden etkilenmiş, zor durumda çok insan var ama önemli olan onları harekete geçirmek, onlara bir şeyler sunabilmek. Mesela alternatif eğitim… Alternatif eğitim derken, bizim çocuklarımız var; çocuklarımızla ilgilenmemiz lazım. Çocuklarımıza düzenin dayattığı eğitim sisteminin dışında alternatif bir eğitim verebilmeliyiz. Son Milli Eğitim Bakanlığı ile ENSAR Vakfı’nın anlaşması var.  İçeriğini pek bilmemekle birlikte tahmin ediyoruz. Dolayısıyla o çocuklara alternatif bir eğitim verebilmeliyiz. Onlarla ilgilenebilmeliyiz. Onları katabilmeliyiz yaşamın içine. Kadınlarımıza üretme ve emeklerini değerlendirme olanaklarını verebilmeliyiz. Bunu verebilecek yapılanmalarımız aslında var. Ayrı ayrı onlar. Önemli olan onları el ele tutuşturup yola çıkmak. Bunlar için geçmişte çalışmalar yapıldı fakat sürdürülemedi gündemden dolayı. Tabi bizim de örgütsel eksikliklerimiz olabilir, bireysel eksikliklerimiz, anlayış farklılarımız olabilir. Bunların hepsi tabii ki etken ama bence belirleyici olan gündem… Devletin dayattığı gündem bunu çok belirliyor. Biz buna karşı durmak zorundayız. Yoksa peşinden sürüklenmek bizi bir yere götürmeyecek hani. O yüzden bunu yaratmak zorundayız. Herkes için alternatif bir hayat!  Bunun için potansiyel var. Harekete geçirmek önemli.

  İsmail Ayan-Maltepe’nin sorunlarına ilişkin bazı unuttuklarım var. Çoktur aslında sorunu. Ama önemli gördüğümü için söyleyeyim, sahilin doldurulması önemli bir sorun. Bir kıyı kasabasıydı Maltepe. Kıyı ile ilişkimiz kalmadı. Denizi görmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyoruz. E-5’in üzerinde rantsal dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi var. Başıbüyük aşağıdan baktığınız zaman berbat gözüküyor. Bembeyaz sur gibi binalar… O eski doğal görüntüsü yok. Bu giderek bütün Başıbüyük’ü kapsayacak; büyük ihtimalle Gülsuyu’na doğru sıçrayacak.  Bunlar da çevresel ciddi sorunlar. Daha birçok sorun var tabii…

  İshak Karakaş- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var?

  İsmail Ayan-Bugün HDP, iktidarın yok etmeye çalıştığı bir parti durumunda. Uzun zamandan beri buna uğraştığı halde başaramadı. Başaramayacak da… HDP gücünü başka demokrasi güçleriyle birleştirerek bu mücadeleden daha da güçlü çıkacak, Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından da önemli bir rol oynayacak, diye düşünüyorum. Biz de üzerimize düşen görevi yapacağız.

  İshak Karakaş- Sizin eklemek istediğiniz bir şey var?

  Müge Ataç- Evet. Ben de şöyle söyleyeyim; durmayalım, faşizmi durduralım.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler