• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  400 KM KARE 400 BİN KM KARE OLMADAN!..

  23 Temmuz’da Şemdinli’de başlayan yeni süreç bir kez daha Türk kamuoyuna şunu göstermiş olmalı ki barıştan başka yol yok. Kürtler’in onurlu barış talebini kabul edip müzakerelere başlamaktan başka seçenek yok. PKK’nin 23 Temmuz itibariyle alan savunmasından alan hakimiyetine geçmesi Kürtler’in mucadele ve direnişden vazgeçmeyeceğini ortaya koydu. Elbette, Türk kamuoyunun savaşın geldiği boyuttan henüz kısmen haberi var. Çünkü merkez medya her zamanki manipülasyonunu Başbakan’ın sansür ve karartma talimatıyla daha da artırdı. Ama yine de mızrak çuvala girmedi ve en son BDP’li vekiller ile gerillanın kucaklaşmasının fotografları da merkez medyada yer aldı.

  Gerçeğin böyle yalın ve duygu dolu karelerde görünür olması, gerillanın artık birçok noktada yol kontrolleri yapıyor, ele geçirdiği mevzileri elinde tutuyor olması Başbakan ve hükumeti müzakereye yöneltmek yerine bir kez daha 90′ların yöntemlerine yöneltti. Yargıya BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması talimatları gönderiyor Basbakan kürsülerden. Hani kuvvetler ayrılığı vardı bu ülkede. Oysa bu yöntem daha önce de denendi. Oysa Hatip Dicle, Leyla Zana, Orhan Doğan, Selim Sadak şahsında DEP’lilerin o yıllardaki direnişlerini ve halkın vekillerine teveccühünü hatırlıyor olmalı Başbakan.

  Bir yandan da Genelkurmay her gün rakamlar açıklıyor. Öldürülen gerillaların sayısını veriyor. Asker, polis ölümleri konusunda ise büyük bir sansür uygulanıyor. Merkez medyada, asker, polis ailelerine evlatlarının ölüm haberini medyaya duyurmama, aksi halde tazminat alamayacaklarına dair belgeler imzalatılıyor olduğu yolunda haberler yer almaya başladı.

  Savaşın şiddeti arttıkça asker ve polis cenazeleri de artıyor. Devletin ve medyanın bütün kışkırtmalarına rağmen kamuoyu devlet-hükumetin savaştaki ısrarını sorgulamaya başladı.

  Ama yine de gerillanın da askerin de, polisin de ölümünü durdurmaya çalışanlar Kürtler. Her gün taleplerini net olarak ortaya koyuyorlar. Hükumetin ise güvenlikçi stratejilerden başka bir şey yok bagajında.

  Oysa Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve müzakerelere başlanacağı yönünde resmi bir açıklama bile ortamı değiştirecektir.

  Biz Kürtler bunu sık sık vurguluyoruz.

  Çünkü hepimizin barışa, barışın hepimize ihtiyacı var.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları