• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Diyarbakır’da “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” mitingi
  Diyarbakır’da “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” mitingi
  11 Kasım 2017 16:09
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  DP, DBP ve Tevgera Jinên Azad (TJA) tarafından “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” sloganıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda miting düzenlendi. Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Feleknaz Uca, Dilek Öcalan, İmam Taşçıer, Ziya Pir ve TJA aktivisti Ayla Akat Ata katıldı.

   

  İlk olarak konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, tüm engellere ve baskılara rağmen halkın alanlara akmasının direnişin en büyük anlamı olduğunu kaydetti. Günlerdir çalışmalarının sürdüğünü aktaran Uca, güneşi karartamayanların bugün güneş eşliğinde karşılandığını söyledi. Uca, kadına dönük şiddete karşı alanlarda olduklarını yineleyerek, “Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak” sloganıyla katliamlara cevap olunduğunu vurguladı.

   

  HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, demokratik siyaset için Öcalan’ın özgür olması gerektiğini belirtirken, TJA aktivisti Ayla Akat Ata da İmralı kapılarının savaş için kapatıldığını söyledi.

   

  Serpil Kemalbay, HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasını darbe diye tanımladı. Kemalbay, “4 Kasım seçilmiş siyasilere karşı bir darbeydi. “Neden böyle bir darbe yapıldı” sorusu sorulduğunda, Türkiye egemenlerinin, Erdoğan – Bahçeli ittifakının, Erdoğan rejiminin Kürt düşmanlığı üzerine kurulmuş bu ittifakın sizlerin iradesine yaptığı saldırıyı görüyoruz. Bu ülkenin egemenleri aslında bu savaştan besleniyorlar.” dedi.

   

  Kemalbay konuşmasının devamında çözüm sürecine de değindi. Sürecin neden bittiğini, savaşın neden tırmandırıldığının sorununun irdelenmesi gerektiğini söyleyerek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

  “Neden savaş bu kadar yükseltiliyor? Bu sorunun cevabı İmralı’daki tecritle açıklanabilir. Eğer siz Sayın Abdullah Öcalan’ın demokrasi projesini bir kenara koyuyorsanız size sorarız; “sizin projeniz ne”. Bugün Erdoğan rejimi tükenmişlik sendromu yaşıyor. Erdoğan rejiminin halklara vereceği hiçbir şey kalmadı. Sadece silah, sadece yok sayılma, sadece tecrit. Artık halkların bu yok sayılmışlığa tahammülü kalmadı. Bu nedenle Sayın Öcalan üzerindeki hukuksuzluğun sonlanması, mutlak tecridin ortadan kaldırılması gerekmektedir.


  Yorumlar  İlgili Haberler