• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Katalonya’da seçimi bağımsızlık yanlıları kazandı
  Katalonya’da seçimi bağımsızlık yanlıları kazandı
  22 Aralık 2017 09:58
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da düzenlenen erken seçimlerde,  yerel hükümeti kurmak için gerekli olan çoğunluğu bağımsızlık yanlıları kazandı.

   

  Katalonya tarihinde ilk kez birlik yanlısı bir parti sandıktan birinci sırada çıktı. Ciudadanos’un Katalonya’daki temsilcisi olan Ciutadans hareketi, 135 sandalyeden 37’sini aldı ancak hükümeti kurmak için gerekli olan çoğunluğu kazananlarsa bağımsızlık yanlıları oldu.

   

  Carles Puigdemont’un öncülüğündeki bağımsızlık hareketine destek veren partiler toplamda 70 sandalye kazandı.

   

  • Katalonya İçin Birlik Koalisyonu (Junts per Catalunya): 34
  • Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC): 32
  • Halk Birliği Adaylığı Partisi (CUP): 4

  Seçime, yüzde 80’i aşan rekor düzeyde katılım oldu.

   

  Madrid’in görevden aldığı, bölgenin eski lideri Carles Puigdeont seçimleri Brüksel’den takip etti. Belçika’da bulunduğu sırada, bağımsızlık girişiminden dolayı hakkında yakalama kararı çıkarılan Katalan liderin ülkesine geri dönüp dönemeyeceği merak ediliyor.

   

  Seçime giden süreç

   

  Katalonya’da 1 Ekim’de düzenlenen referandumun ardından bölgenin lideri Carles Puigdemont, 27 Ekim’de tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

  Referandumu yasa dışı sayan Madrid, meclisi feshetmiş ve erken genel seçim kararı almıştı. Bağımsızlık girişimine öncülük eden siyasiler hakkında da ‘ayaklanmaya teşvik, isyan ve kamu fonlarını kötüye kullanma’ suçlarından yasal işlem başlatılmıştı.

   

  Kaynak: Euronews

   


  Yorumlar  İlgili Haberler