• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  HDP Kongresi 11 Şubat’ta: 25 bin kişilik katılım hedefleniyor
  HDP Kongresi 11 Şubat’ta: 25 bin kişilik katılım hedefleniyor
  25 Aralık 2017 16:29
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  HDP’nin 3. Olağan Büyük Kongresi için tarih belli oldu. 11 Şubat’ta yapılacak kongreye yurt içi ve yurt dışından yüzlerce isim davet edilirken, AKP ve MHP’ye herhangi bir davet gönderilmedi.

   

   

  Uzun bir süredir kongre çalışmalarını yürüten Halkların Demokratik Partisi (HDP), 3. Olağan Büyük Kongresi’ni 11 Şubat 2018’de yapacak. Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan kongreye, 25 bin kişilik katılım hedefleniyor. Kongreye yurt içi ve yurt dışından yüzlerce önemli isim de davet edilecek.

   

  Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması için dayanışma metni yayınlayan uluslararası düşünür ve yazarların da aralarında bulunduğu çok sayıda ismin davet edildiği kongreye, Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm siyasi partilerin temsilcileri de davet edildi.

   

  AKP ve MHP’ye ise kongreye katılmaları yönünde herhangi bir davet gönderilmedi.

   

  “Baskılara rağmen ayaktayız”

  25 bin kişinin katılımının hedeflendiği kongre aynı zamanda bir “gövde gösterisi” olarak planlanıyor. Yüksek bir katılımın hedeflenerek, iki yılı aşkın zamandır süren baskılara rağmen “ayaktayız” mesajı verilecek.

   

  Kongrenin gerçekleşmesiyle birlikte OHAL sürecinin sonlandırılması ve demokratik koşullara dönülmesi amacıyla bir seferberlik süreci de başlatılacak.

   

  Kongre öncesinde ise 26 Aralık’ta tüm il eş başkanlarının katılımıyla Ankara’da bir toplantı düzenlenecek ve kongre süreci yerel yöneticilerle ele alınacak. Ardından da 3-4 Ocak 2018 tarihinde Meclis grubu iki günlük kapalı toplantı alacak. Yine büyük kongre öncesi 3-4 Şubat tarihlerinde yerellerde düzenlenecek 15 konferansın ardından Ankara’da iki gün sürecek olan merkezi konferans düzenlenecek. Bu konferanslardan çıkacak sonuçlar da kongreye taşınacak.

   

  Kaynak: Mezopotomya Ajansı


  Yorumlar  İlgili Haberler