• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Demirtaş’ın duruşması ertelendi: Dava AYM’ye götürülecek
  Demirtaş’ın duruşması ertelendi: Dava AYM’ye götürülecek
  12 Ocak 2018 15:21
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten” yargılandığı dava kapsamında yargılanan ve 14 ay sonra ilk kez mahkemede ifade veren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşması ertelendi.

   

   

  Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten yargılandığı dava kapsamında Bakırköy Adliyesi’ndeki duruşması görüldü. Bir yılı aşkın süredir cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, tutuklanmasının ardından ilk kez bir duruşmaya getirildi. Salonun yetersiz olmasından dolayı birçok avukat, basın mensubu ve destek için gelen duruşmayı dışarıdan izledi.

   

  İfadesinde dokunulmazlıkla ilgili ciddi usulsüzlük iddialarının olduğunu söyleyen Demirtaş “Benim de Başbakan Yıldırım kadar dokunulmazlık hakkım var” dedi.

   

   

  Demirtaş şöyle konuştu:

   

  “Neden bu kadar detaylı düzenlenmiştir dokunulmazlık hususu. Parlamenterler herhangi bir yargısal baskı altında kalmasın diye. Yürütmenin baskısıyla uyduruk soruşturmalarla meşgul edilmesin diye. Tezkereler TBMM’yi meşgul etmesin diye tüm aşamalar sıralanmıştır. İkinci nedeni ise milletvekillerin dokunulmazlığının kaldırılması sırasında kendisini savunma hakkı verilmesidir. Dokunulmazık Fransa’dan gelen 230 yıllık bir müessesedir. Milletvekili kendiliğinden bile bu haktan vazgeçemez. Yapılması gereken işlem şuydu; her bir milletvekilinin her bir fezlekesinin karma komisyona sevk edilmesi, hazırlık komisyonu oluşturulması, hazırlık komisyonunun her milletvekilini dinlemesi, soruşturma ciddi midir bakması ve en önemlisi bu fezleke dokunulmazlıklara dair bir eyleme dair mi yoksa kürsü dokunulmazlığına dair mi?

   

  Bir başka husus: Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 adaydan biriyim. Böyle bir dosyada asliye ceza hakimi ne yapsın? Bu kadar ağır yükün ağır cezalara, asliye cezalara atılmaması lazım. Nasıl MİT müsteşarı, Genelkurmay Başkanı, yüksek yargıda yargılanıyorsa, Milletvekillerinin de üst mahkemelerde yargılanmasına dair AYM’ye konuyu taşımanızı talep ediyorum. Bu konuda ara kararınız açıklandıktan sonra savunmamıza devam edeceğim.”

   

   

  Duruşma Mayıs ayına ertelendi

   

  Selahattin Demirtaş’ın 1 saat süren konuşması sonrası mahkeme, Demirtaş ve avukatlarının davayı Anayasa Mahkemesi’ne götürme talebini karara bağlamak üzere duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.

   

  Demirtaş salondan, “Kendinize iyi bakın hoşçakalın” diyerek salondan ayrıldı.


  Yorumlar  İlgili Haberler