• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  9 ayın bilançosu: 482 ölüm, 479 işkence, 3 bin gözaltı
  9 ayın bilançosu: 482 ölüm, 479 işkence, 3 bin gözaltı
  2 Kasım 2017 12:06
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İHD Amed Şubesi Kürt illerinde 2017 yılının ilk 9 ayına ilişkin hak ihlalleri raporunu açıkladı. Başkan Raci Bilici, 9 ayda 15 bin 647 hak ihlali yaşandığını söyledi ve savaşa karşı çözümün müzakerede olduğunu belirtti.

   

  Kürt illerindeki hak ihlalleri bu yılın 9 ayında had safhaya ulaştı.  İHD Şube Başkanı Raci Bilici, 2017 yılının ilk 9 ayına ilişkin hazırladıkları raporlarını açıklayarak, 9 ayda 15 bin 647 hak ihlali yaşandığını söyledi.

   

  Çözüm süreci yeniden müzakere edilmeli

  Şube binasında yapılan toplantıda konuşan Bilici, ülkede yaşanan savaşın diyalog dışında çözümde ısrarın sonucu olduğunu belirterek, yaşananların 90’lı yıllarda da denendiğini ancak sonuç alınmadığını söyledi. Bilici, “Neredeyse her gün insanların yaşamını yitirdiği bu süreçte, barış ve çözüm umutları da maalesef tükenmiş bulunmaktadır” dedi. “Bölgemizde ve ülkemizde çatışma, savaş istemiyoruz” diyen Bilici, “Bu temelde, insan hakları ihlallerinin oluşumuna yol açan OHAL’in bir an önce kaldırılması talebinde bulunuyor, çatışmalı ortamın bir an önce son bulmasını, kalıcı bir çatışmasızlık halinin ve çözüm sürecinin yeniden müzakere edilmesini umuyoruz.” dedi.

   

  9 ayda 482 kişi hayatını kaybetti

  Bilici hazırladıkları raporda, 9 ayda devlet güçlerinin saldırılarında 7 yurttaşın katledildiği ve 11 yurttaşın ise, yaralandığını belirtti. 2 tutsağın cezaevinde hayatını kaybettiğini belirten Bilici, faili meçhullerde ise, 6 yurttaşın hayatını kaybettiği ve 8 yurttaşın ise yine yaralandığını vurguladı. Bilici, resmi görevlilerin hata ve ihmallerinde 14 yurttaşın hayatını kaybettiğini ve 161 yurttaşın da yaralandığını ve yine çatışmalarda ise, toplam 482 kişinin hayatını kaybettiği ve 229 kişinin ise yaralandığını söyledi.

   

  19 aileye cenazesi verilmedi

  Bilici, mayın ve bomba patlamaları sonucunda 6’sı çocuk 8 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 25 kişinin de yaralandığını söyleyerek, cenazelere dönük yapılan saldırılara dikkat çekti. Çatışmalarda hayatını kaybeden 19 kişinin cenazenin ailelerine verilmediğini belirten Bilici, 29 cenazeye ise saygısızlık yapıldığını söyledi.

   

  Kadınların durumu: Şiddet, intihar, saldırı arttı

  Kadınlara dönük şiddetin arttığına vurgu yapan Bilici, 9 kadının “intihar” ettiğini, 30 kadının öldürüldüğünü, 24 kadının yaralandığını ve 9 kadının ise cinsel ve fiziksel saldırılar sonucu hayatını kaybettiğini aktardı. Çocuklara dönük hak ihlallerinde 6 çocuğun intihar ettiğini ve 5 çocuğun ise, şiddet sonucu hayatını kaybettiğini belirten Bilici, 90 çocuğun da cinsel istismara mazur kaldığını belirtti.

  Bilici, 25 kişinin gözaltında 1 kişinin korucular tarafından, 133 kişinin gözaltı merkezleri dışında ve 320 kişinin de cezaevlerinde işkenceye maruz kaldığını belirtti. 3 bin 278 kişinin gözaltına alındığını belirten Bilici, 713 kişinin de tutuklandığını belirtti. 7 basın kurumunun kapatıldığını belirten Bilici, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında 50 kişiye dava açıldığını ve 229 kişinin ceza aldığını söyledi.

   

  Hak ihlali cezaevlerinde de yaşanıyor

  Cezaevlerine de değinen Bilici, cezaevlerinde 905 hak ihlali yaşandığını söyledi. Bilici son olarak, “iş kazalarında” 17 kişinin yaşamını yitirdiğini, yine 16 kişinin yaralandığını ve KHK’ler kapsamında ise, 4 bin 28 kişinin ihraç edildiğini söyledi. Bilici son olarak 9 ayda toplam 15 bin 647 hak ihlali yaşandığını vurguladı.


  Yorumlar  İlgili Haberler