• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Acele kamulaştırma ne kadar kamu yararına?
  Acele kamulaştırma ne kadar kamu yararına?
  30 Ekim 2017 16:02
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  HDP, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki kentsel dönüşümü yakından izliyor. HDP Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Feleknas Uca Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yıkımlara tepki için basın açıklaması yaptı. Sibel Yiğitalp konuyu Meclis gündemine de taşıdı. Yiğitalp, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

   

  sibel-yigitalp-meclis-onerge-manset

   

  “Kamu yararı”nın kapsamı nedir?

  Sur’un bazı bölgeleri için alınan “riskli alan” kararına ve “acele kamulaştırma” işlemlerine ilişkin iptal davaları devam ederken, bu mahallelerden henüz ayrılmayan ailelere rağmen yıkımlar sürüyor. 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Sur ilçesinde ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan mahallelerin, Çevre Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildiğini hatırlatan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Bakan Mehmet Özhaseki’ye şu soruları yöneltti:

   

  • Bakanlar Kurulu’nun 22.10.2012 Tarih ve 2012/3900 Sayılı Kararı ile ilan edilmiş olan riskli alan kararı hangi teknik raporlara dayanmaktadır? Bu raporlar ne tür bir inceleme sonucunda hazırlanmış olup dayanakları ve içeriği nedir?
  • Bakanlığınızın söz konusu riskli alanlara ilişkin başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Sur ve Yenişehir Belediyeleri ile oluşturduğu ortak bir İmar Planı var mıdır?
  • Bakanlığınız ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından alınan acele kamulaştırma kararlarındaki kamu yararının kapsamı nedir? Uygulanan acele kamulaştırma işlemleri bakımından kamu düzenine etkisi ne olacaktır?
  • 01.2013 ve 21.03.2016 tarihli acele kamulaştırma kararları 22.10.2012 Tarih ve 2012/3900 Sayılı riskli alan kararına mı dayanmaktadır? Öyle ise 22.10.2012 tarihli riskli alan kararında korunan kamu yararının güncelliği devam etmekte midir?
  • Söz konusu bölgede risk taşıyan yapılar tek tek belirlenmiş midir? Eğer belirlenmemiş ise risk taşımayan veya az hasarlı yapıların da yıkılması durumu mu söz konusudur?
  • Sur ilçesinde şu an devam eden acele kamulaştırma sonrası yapım işleri kim/kimler tarafından yürütülmektedir? Yapımı üstlenen özel şirketler ve ihale süreciyle ilgili kamuoyuna ve ilgili kurumlara neden bilgi verilmemektedir?
  • Söz konusu bölgede yıkımı devam eden evlerin yerine inşa edilen yapıların inşaat ruhsatları var mıdır? Eğer yok ise bu yapılar da yapı ruhsatları olmadığı gerekçesi ile yıkılacak mıdır?
  • Acele kamulaştırmaya konu olmuş taşınmaz sahiplerinin talepleri doğrultusunda; bu maliklere, Sur ’un tarihi ve mimari dokusuna uygun olarak kendi evlerini inşa etme imkânı tanınacak mıdır?
  • Maddi ve manevi sebeplerle henüz evlerinden ayrılmamış konut sahipleri olmasına rağmen bu kişilerin de evlerinin yıkılması noktasında zor kullanma yoluna gidilmiş midir? Eğer zor kullanma yoluna gidilmişse bu durum konut sakinlerinin can güvenliğine tehlike arz etmemekte midir?

  Yorumlar  İlgili Haberler