• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Adam Philips Üzerinden Zaman Kazanmak

  Tacizin tam karşıtı, flört etmektir… Flört, başka insanların varoluş olasılıklarını, onları bir anlama hapsetmeden ele alma şansı veren bir tür sosyalleşmedir.

  Flört, iki kişi arasında bir diyalogun başlamasını sağlar, ama bu arada belli bir mesafe de korunur. Adam Phillips’in bu konuda yazdığı denemede de belirttiği gibi flört, söz vermeden birtakım vaatlerde bulunurmuş gibi yapmanın bir yoludur ve zaman kazanmak için kullanılan bir yöntemdir.

  Bazı kimseler için flört etmek acımasızcadır, çünkü flörtte kendinizi bağlamazsınız. Başkaları ise flörtü, bağlanmayı içermeyen, liberal ve hoşgörülü bir davranış olarak görür. Flört olayının her iki yardımı ile de savaş halindedir tacizci. Çünkü en saf şekliyle taciz edenin en büyük amacı, harekete geçip aradaki boşluğu kapatmaktır. Birbirimizle ilişkilerimizde belirsiz ve kararsız olan her şey, yani bir anlamda özgür olan her şey; tacizcinin bir tür duman perdesi, aşılması gereken bir engel, bir yalan olarak nitelendirdiği şeylerdir. Bu bağlamda taciz, flörtün tüm o sevimli, eğlenceli taraflarını, sevdalanmanın içerdiği tüm o ayrıntılı fetişist öğeleri bir kenara itip, erotik içgüdüleri zorla bir ilkeye dönüştüren bir saplantıdır.

  Tacizciler oyunun sonuna varmak için sabırsızlanırlar. Ancak anlamadıkları şey, oyunun sonuna geldiklerinde o oyunun artık biteceğidir. Böylesine kutuplaşmış bir tutku kavramının sorunu, ya beni tamamen seviyordur ya da bana karşı hiçbir duygusu yoktur; ya onunla birlikteliğimiz bir cennet yaşantısı olur ya da ben onun hayatını cehenneme çeviririm; yaşam ile ölüm arasındaki mesafeyi kısaltmasıdır. Tacizciler ne kendilerine ne de kurbanlarına manevra yapacak bir alan bırakmazlar. Onlar aşkın tutucu köktendincileridir.

  Eğer taciz kurbanının belirli bir kimlik sahibi olduğu için acı çektiği varsayılırsa, tacizcinin de kimliksizlik sorunu olduğu düşünülebilir. Bu kadar çok sayıda tacizcinin ünlülerin peşine düşmesinin sebebi budur.

  The Gift of Fear adlı kitabında Gavin de Becker’in dediği gibi: “Dikkat çekmek ve bir kimlik kazanmak arayışı içinde olan bu kişiler, kimlikleri fazlasıyla ön planda olan insanların peşine takılırlar, yani ünlü kişilerin.” İz süren tacizci tipinin fark edilme arzusu vardır, var olduğunun bir şekilde onaylanmasını ister.

  Bazı durumlarda bu onay arayışı, yalnızca cezalandırma eylemleri yaparak sürdürülür. Tacizci, kurbanına acı çektirmek suretiyle, onu kendisinin orada olduğunu kabul etmeye zorlar. Ancak daha sık olarak tacizci, kimliğini onaylatmak için sevgiyi araç olarak kullanır. Tacizciler, kaçınılmaz bir şekilde, romantik ilişkilere karşı oldukça teolojik bir tavır takınma eğilimindedir. Bu kimseler, kurtuluşları için tek yaprak ve çiçeği dikkatle inceleyen ve birtakım işaretler arayan eski tarz tutucu püritenler gibi sevdiklerinin her el kol hareketini okumaya, böylece varlıklarını onaylatmaya çalışırlar.

  Bu nedenle de aşklarının nesnesinde gördükleri herhangi bir belirsizlik veya ilgisizlik, tacizci için çıldırtıcı bir şey olabilir. Çünkü bu, doğanın tam yüreğinin ortasına büyük bir som işareti yerleştirir onların açısından. Klasik iz süren tacizci tipi, Beyaz Balina’yı avlamaya uğraşan Kaptan Ahab gibidir… Çünkü asıl derdi sadece yakalanması zor bir varlığı izleyip avlamak değil, bu zorluğun ta kendisidir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları