• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Adana’da film festivali heyecanı
  Adana’da film festivali heyecanı
  6 Temmuz 2017 09:22
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  24’üncü Uluslararası Adana Film Festivali nedeniyle dünyaca önemli bazı filmlerin prömiyerleri Adana’da yapılacak. Ayrıca oluşturulacak Sinema Market’de senaristler yapımcılarla, yapımcılar da dağıtımcılar ve TV kanallarının temsilcileriyle buluşacak.
  Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 25 Eylül- 1 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde, ünlü Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki’nin, 2017 Berlin Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldığı The Other Side Of Hope’un Türkiye prömiyeri yapılacak. Yine dünya çapında iz bırakan bazı filmler de promiyer ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

  SİNEMA MARKET

  Festival kapsamında oluşturulacak Sinema Market, sektörün bileşenlerini buluşturacak. Senaristler yapımcılarla, yapımcılar dağıtımcılarla ve TV kanallarının temsilcileriyle bir araya gelecek. Senaristlerin yapımcılarla randevu alarak buluşması, yeni filmler için uygun senaryoların seçilmesiyle sonuçlanacak. Yapımcıların, dağıtımcılar ve TV kanallarıyla buluşması ise, tamamlanmış filmlerin sanatseverlere ulaştırılmasını sağlayacak. Sinema Market’in faaliyette olduğu süre boyunca, sektörün sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde de bulunulacak.

  HOLLYWOOD’UN DOMİNE EDEMEDİĞİ ÜLKE

  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’nın Türk Sineması için özel bir yeri ve önemi olduğunu söyledi. Başkan Sözlü, Adana Film Festivali’nde prömiyeri yapılacak yapıtların, dünya sinema sektörünün gözünü, Adana’ya çevireceğini savundu. Festivalin bu yıl çok daha zengin bir içerikle, sinemaseverlerin önüne çıkacağını vurgulayan Sözlü şunları kaydetti:
  “Türk Sineması, kendi içinde Hollywood yapımlarıyla rekabet edebilen ender sektörlerden biri. Hollywood’un bu sektörde domine edemediği bir ülkeyiz. Hem bu yapımızı korumak, geliştirmek, hem de Adanamız’ın Türk Sineması içindeki önemini artırmak amacıyla her yıl hatırı sayılır bir desteği, sinema sektörümüze aktarıyoruz. Bu yıl Adana Film Festivali kapsamında oluşturulacak Sinema Market’in de sektörün aktörlerini buluşturup, sinema dünyasındaki kaliteyi ve verimi artıracağına inanıyorum.”

  FESTİVALİN YARIŞMALI KATEGORİLERİ

  Festivalin yarışmalı kategorileri şöyle: Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması, Adana Kısa Film Maratonu ile Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması.

  ATÖLYELER, SERGİLER, GÖSTERİMLER

  Festivalin bir diğer önemli ayağında ise, Dünya Sineması ile Türk Dünyası ve Türk Sineması seçkilerinden oluşan özel gösterimlere yer verilecek, atölyeler, konserler ve sergiler gerçekleştirilecek.


  Yorumlar  İlgili Haberler