• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Aday olarak önceliklerim

  Bugün siz okurlarıma Halkın Nabzı gazetesi genel yayın yönetmeni olmanın yanı sıra Halkların Demokratik Partisi İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı olarak da sesleniyorum. Partim bu seçim sürecinde bana bu onuru verdi. Partime bu yüzden çok teşekkür ediyorum. HDP’nin beni 1. Bölge’den aday göstermesi ise benim için ayrı bir sevinç oldu. Gazetemizin yayımlanıp dağıtıldığı Anadolu Yakası’nda seçim çalışması yapmak benim için ayrı bir keyif olacak. Tabii keyif kadar kararlılık ve çalışkanlık da gerekiyor. Sıkılmadan, yorulmadan “Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye”  şiarına göre ev ev, kahve kahve dolaşmamız gerekiyor. Ve sadece kendi seçmenimize değil diğer muhalefet partilerinin seçmenine, hatta geçim sıkıntısından mustarip AKP seçmenine de seslenmemiz gerekiyor.

  Şunu iyi anlatmamız gerekiyor diğer parti seçmenlerine: AKP’nin iktidardan inmesi için HDP’nin mutlaka barajı geçmesi gerekiyor. Ben özellikle sol seçmenin gönül rahatlığı ile HDP’ye oy vereceğine inanıyorum. Demirtaş ise zaten halkın ve emekçilerin sevgilisi olmuş durumda.

  Ben parlamenter demokraside milletvekillerininliyakatına çok önem veriyorum. Meclis’te parti gruplarında bir işbölümünün önemli olduğunu düşünüyorum. HDP bunu çok iyi yapıyor ve vekillerini iyi bildikleri alanlarda görevlendiriyor.

  Ben de milletvekili olarak nelere öncelik vereceğimi sizlere duyurmak istiyorum:

  Ben bir gazeteci yazarım. Ve demokrasi ve barışın ancak özgür bir basınla mümkün olabileceğine inanırım. Ancak Türkiye basın özgürlüğü açısından dünya standartlarının çok altında, listenin sonlarında yer alıyor. Tutuklu gazeteci sayısında ise rekortmenler arasında. Ben de bir süredir savaş karşıtı açıklamalarım sebebiyle tutukluydum. 8 Mayıs’ta serbest kaldım ve hâlâ 150’nin üzerinde gazeteci parmaklıklar arkasında. Benim milletvekili olarak önceliklerimden biri hapisteki gazetecilerin özgürlüğü için çalışmak olacaktır. Davalarını takip edeceğim, çünkü bunun ne kadar önemli olduğunu kendim bizzat tecrübe ettim. Ayrıca özgür medyanın ve yerel medyanın desteklenmesi için elimden geleni yapacağım.

  Dışarıdayken de takipçisi olduğum fakat cezaevinde ciddiyetine bir kez daha vakıf olduğum hasta tutsaklar sorununu gündemden hiç indirmeyeceğim. Yaşlı, genç yüzlerce hasta tutsak cezaevlerinde çok zor şartlarda kalıyor, ıstırap çekiyor, doktora erişimi engelleniyor ve kimileri ailelerini görmeden, sevdikleriyle buluşamadan hayatını kaybediyor. Bu sorun derhal çözülmeli. Cumhurbaşkanı Adayımız Selahattin Demirtaş da cumhurbaşkanı seçildiğinde hasta tutsakların derhal serbest bırakılacağını açıkladı birkaç gün önce.

  Ben Türkiye Barış Vakfı kurucu üyesiyim. Sivil toplum alanında da barış için çabalıyorum. Milletvekili olarak da barış için çalışacağım. Demokratik çözüm sürecinin yeniden başlaması için emek vereceğim. Diğer parti mensuplarıyla görüşmeler yapıp, Türkiye Barış Vakfı gibi sivil toplum örgütlerinin taleplerinin parlamentoya gecikmeden yansıması için iletici rol oynayacağım.

  Anadolu Yakası özelinde öncelikli olarak her ilçenin çokkültürlüğüne denk gelecek biçimde kültür merkezlerine sahip olması ve halkların birbirinin dilini ve kültürünü öğreneceği kurumlar inşa edilmesi için çalışacağım. Türkiye’nin önündeki yol çoğulcu demokrasidir. Bu, halkların gönüllü birlikteliğini sağlayacak, toplumsal barışı mümkün kılacaktır.

  Çevre sorunlarına duyarlılığımı milletvekili olarak sürdürecek, seçim bölgemde inşaat terörünün önüne geçmek için çalışmalar yapacağım. Doğal ve tarihi çevreye yönelik her saldırı önünde beni bulacak. Bizden önceki vekillerimiz nasıl çevre mücadelesinin ön saflarında yer aldıysa, ben de aynısını yapacağım.

  Hepimize kolay gelsin.

  Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye

  Sen’le Değişir


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları