• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ahlaki türbülans

  Yaşamda tüketilen özgüvenin yansıması olan karamsarlık ruhsal mevsimimizi daimi hazana çevirmiş durumdadır aslında dünyayı da fena halde kendimize benzettik döne döne ahlaki türbülansta oda dengesini yitirdi.

  Maneviyatın kıyıcı nesli belleksizliği maharet sayarak modaya çevirmiş ahlak dışılığı anlamından koparıp sözcüklerle sanal bir iletişim modu yaratmıştır bununla da iç görgüyü felç etmiştir ve eğer dilin sertliği vicdanı kanla yıkamanın abdestine dönüşmüşse ortaya çıkan ibadet ve zikir modası cahiliye zihniyetini kutsayıp duracak gafilce!

  Oysa ısrarla insanın ruhunu his edebilmeliyiz zamanın,mekanın ruhunda her an yıkanarak aşkın acıtan yalnızlığına bir gölge gibi usluca sokuluverme meziyetimizi yitirmemeliyiz.

  Ürkeklik dramıyız! korkudan doğan suçluluk-vicdan azabı hiçbir pişmanlık acısına benzemez diriltir karşıtını can evinde vurur senin suçluluğunu her an sana hatırlatır içindeki ukteyi kaşır durur.

  Mavi bulutlar bile gökyüzünde bizi bölen sınırlara dönüştü ayrı-gayri seslerimiz bile kesici kırık cam parçaları gibi çizdi her yanımızı öfkelerimiz nereye değdiyse kezzap gibi yaktı!

  Herkes artık vicdanını kendisinden kurtarabilmeli başkasını bahane gösterme kolaycılığından sıyrılmalı kendi vicdan başkaldırısını yaratmalı kendi kurtarıcısı-isyancısı kendisi olabilmeli.

  Vicdanlarda ahlak öfke türbülansında buharlaşıyor ara ki bulasın ötekinin çektiği acı-trajedi müstahak görülüyor savaşanların ortasında duran milyonlarca insan peki neden barışa aktif taraf olamıyor? Ahlakın gereği olarak şiddetsiz bir alternatif yaratamıyor?Akan kanı-gencecik ölümleri durduramıyor?

  Kurşunların ıslık dilinden seslere dönüşen melodi ölüm çığlıkları doğuruyorsa o keşmekeş feryat- figanlarda çok dilli ağıtlar dilsizlerin iletişimsizliğine dönüşür eksiliriz öteki acılarda bütünden bürüte iniveririz ufaldıkça küçülürüz.

  Arayış insanları zalimin bilinçli kışkırttığı kör şiddetin tuzağına düşmeme ahlaki sorumluluğunu her koşulda korumayı bilmelidir mazlumun vicdanı öz direnme ahlakının farklılığını ortaya koyabilmelidir.

  Ahlak yüreğin anlam gücüdür vahşi kötülük karşısında tepkisizliğe kurban edilmeyecek kadar kutsal insani bir eylemsel reflekstir duyarsızlığın kötümserliğine etkin bir meydan okuyuştur!

  Acı bir deneyim olsa da kötü araçlarla iyi amaçlara varılmaz yarı yolda talihsizlik diye kaderinin gerekçelerine dönüşürler keşkeler-amalar işin vicdan mastürbasyonudur sadece!

  Barışın ahlakını rejimin tek yanlı dayattığı savaş vicdansızlığı öldürdü yerlerde sürüklendi ahlaksızlığa kayyum atandı vicdanlara yasaklar zulüm ayetlerinin yasal yaftalı kelamları oldular.

  Sessiz edilgenlikle ahlaki bir suç türbülansına yakalanmış kamusal vicdan sustukça daha da batıyor ölümleri takındığı bu pasiflikle çoğaltıyor zihinsel güçten yoksunluk kendini aldatma dürtüsüyle derinleştiriyor.

  İnsanların kendi gerçekleriyle özgürce yüzleşebilme cesareti ahlaklı çıkışlara olanak tanır ahlaklı eylemsellik yasallığa takılmaz meşruluğuyla devrimsel sonuçlar yaratır.

  Ruhunu zulme peşkeş çekenlerin zihninden topluma sızan kokuşmuşluk ahlak için sınırlandırıcı bir muğlaklığı meşrulaştırmamalı!

  Hayata farklı açılardan bakabilme meziyeti cesaretli çıkışların kapısını aralar olanın monotonluğuna takılıp kalmadan olabileceklere heyecan duymak ahlaksal çıkmazdan çıkış yolunda topluma önemli katkılar sunacaktır.

   

  “Düşünceler eylemlerden doğar, eylemler düşüncelerden değil; insanlar eğitildiklerinde özgürleşmezler, özgürleştiklerinde eğitilirler.” John Berger-G-

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları