• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  AHMET TÜRK’E SALDIRIDAN AKP SORUMLUDUR

  O herhangi bir yumruk değildi. Ahmet Türk elbette bizim kıymetlimizdir, başlı basına bir değerdir ama aynı zamanda artık nihai zafere yürüyen son Kürt serhildanının sembol kişiliklerinden biri, Kürtler’in onurlu yakın tarihinin vakanuvisidir. Bundan dolayı ona vurulan o yumruk sadece Demokratik Toplum Kongresi es başkanının hayatına kast etmemiş aynı zaman Kürt özgürlük hareketinin tarihini hedef almıştır. Kürtler’in yaşca büyük yakınlarına duydukları saygıdan bir siyasi kişilik olarak Ahmet Türk’e duydukları sevgiye kadar bütün hassasiyetleri ile oynanmış, devletin uğradığı ağır yenilgiden duydugu öfkenin dışavurumu olarak atılan bu yumruk ile Kürtler’e hakaret edilmiştir. Kürtler bu yumruğun hesabını sorar.

  O yumruğu atan kisiyi cesaretlendiren ise daha once aynı eyleme Samsun’da kalkışmış faşistin sırtını okşayan, her gün kürsüden vekillerimizi, parti yöneticilerimizi hedef gösteren siyasi iktidar mensuplarıdır.

  Halkımızın şanlı Newroz serhildanı esnasında birçok vekilimiz saldırıya uğradı, hedef seçildi. Bu gibi saldırıların hepsinin altında yatan esas sebep ise, halkımızın Newroz direnişi ile hükümet-devletin bütün hesaplarını bosa çıkartmış olmasıdır. Hükümet sandı ki, birkac askeri operasyon, katliam ve yoğun tutuklamalar ile Kürt Özgürlük Hareketi’ni güçsüzlestirecek, hareket kabiliyetini azaltacak. Belki de bir deney, bir ölçüm yapmak istedi Newroz kutlamalarını yasaklayarak. Ama Kürdistan’ın bir laboratuvar olmadıgını, onuru için ölmeye hazır bir halkın yaşadığı bir coğrafya olduğunu unuttu.

  Halkımıza ve vekillerimize yönelik zulmün bir yenilgi psikozu olduğunu unutmadan ama yine de yüksek sesle haykırmalıyız ki, başta Ahmet Türk olmak üzere Kürt halkının anasının ak sütü oyları ile seçtiği vekillerine yapılan saldırıları unutmayacağız. Bu saldırıları yapanlar ve onları kutlayan Tayyip Erdogan şunu unutmasın: Bu olaylar Kürtler’in çoğunda bir arada yasam umudunun kaybolmasına yol açmaktadir. Benim gibi baris yanlısı, her siyasi konuşmasına kardeşlikten dem vurarak başlayan biri bile artık, “Hangi kardeşlik yahu” der olmuştur.

  Ama dediğim gibi, yine de bu şiddet ve zulmün devlet-hükümetin yenilgi psikozu olduğunu bilerek Newroz serhildanının yaktığı ateşin ışığında geleceğe daha güvenle bakalım


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları