• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  AKİL İNSANLARIN BARIŞ CEPHESİNDEKİ GÖREVİ

  Akil insanlar heyetinden oluşturulan bölge komisyonları kendilerini ve işlevlerini gittikleri ve görevli oldukları bölgelerle sınırlamamalı ve bölgeler arası iletişime ve diyaloğa katkı sunmalı, destek vermelidir. Çözüm talebi ve zorlaması bunu dayatmaktadır.

  Doksan yıllık ret, inkar, imha ve asimilasyon politikası iflas etmiştir. Yeni bir birliktelik için, kardeşçe yaşam için, çocuklarımıza iyi ve müreffeh bir ülke bırakabilmek için birbirimizi anlayıp, eksiklerimizi giderip, hak ve hukukumuz ile artık ikinci bir Demokratik Cumhuriyet ve Demokratik Vatandaşlık temelinde uzlaşmak gerekiyor.

  Akil insanların, Diyarbakır toplantısında bir Kürt vatandaş “Kürtler tarihten günümüze kadar 3 defa Türklere destek verdi. Malazgirt’te, Çaldıran’da ve 1920′de ulusal kurtuluş savaşında Türklerin yanında yer aldı ve savaştı. Türkler, Kürtlere borçludurlar.Türk devletinin Kürtlere borcunu ödeme zamanı geldi. Barışın gelmesi için bu borcun ödenmesi lazım. Eğer barış olacaksa Sayın Başbakan’ın devlet ve hükümet adına Roboski olayı nedeniyle ailelerden özür dilemesi gerekiyor. Ayrıca Suriye Kürtlerine barış elini uzatmalıdır. Özgür Suriye Ordusu’na verdiği desteği Suriye Kürtlerine de versin.” dedi. Evet, ancak böyle birbirimizi anlar ve öyle beraber yaşam buluruz.

  Tabii akil insanların işlerinin kolay olmadığını biliyorum. Dönem dönem MHP, CHP, İşçi Partisi ve Ulusalcılar’ın provakasyonları olacaktır. Bayrağı, Atatürk posterini kullanacaklardır. Bu güruhları da dikate almamak lazım. Gerçi gönül isterdi ki, hiç olmazsa CHP’nin biraz demokratlığı tutsaydı da, kendi vekil arkadaşlarını ajanlıkla, bölücülükle suçlamasalardı, onlar da sürece katkı sunsalardı. O zaman MHP ve İP’nin yırtınmaları havada kalırdı.

  Fakat süreç bu şekilde, onların katılımı olmadan devam edecek görünüyor. Çünkü ulusalcılar ve faşistler barış olması durumunda işlevlerinin kalmayacağının farkında. CHP Genel Başkanı da bu koroya katılmış durumda. Ancak kulislerden gelen bilgilere göre CHP tabanında yapılan bir soruşturma ortaya koymuş ki, tabanın yarısından fazlası barış sürecini destekliyor. Süreç ilerledikçe barış karşıtı cephe parçalanacaktır.

  Akil insanlar heyetinin burada önemi artmaktadır. Farklı kesimlerden yurttaşlarla yapacakları halk toplantıları sayesinde barış karşıtı cephede sayılan büyük yurttaş topluluklarını sürece kazandırabilirler.

  Bu yüzden akil insanlar heyeti hiçbir partinin taraftarına sırt çevirmemeli, hiçbir bölgeyi milliyetçi ve ulusalcılara terk etmemelidir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları