• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  AKP ‘Paradise Papers’a izin vermedi: Algı operasyonu!
  AKP ‘Paradise Papers’a izin vermedi: Algı operasyonu!
  9 Kasım 2017 09:22
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  HDP’nin, Başbakan Binali Yıldırım’ın iki oğlunun da bulunduğu ‘off shore’ şirket sahiplerini ifşa eden ‘Paradise Papers’ belgelerinin araştırılmasına ilişkin verdiği önerge, AKP oylarıyla reddedildi.

   

  HDP’nin, Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşinin de adının geçtiği Paradise Belgelerinin incelenmesi, belgelerdeki iddiaların araştırılmasına ilişkin önergesi AKP oylarıyla reddedildi.

  Önerge üzerine söz alan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu konuştu. Mithat Sancar şunları söyledi:

  Bu ahlaki bir davranış mıdır?

  “Acaba, çocuklarının Malta’daki bu yatırımlarıyla ülkeye verdiği kayıp nedir? Daha açık soralım: Bu, ahlaki bir davranış mıdır? Eğer bu ilişkileri Türkiye’deki şirketleri üzerinden yapsaydı Türkiye’de ödeyecekleri vergi ne kadardı? Bunu Malta’da yaptıkları için sadece kendilerine kalan kazanç ne kadardır? Neden Türkiye’de elde edilmiş bir kazanç farklı adlarda şirketler kurularak Malta’da yatırıma dönüştürülüyor? Acaba o şirketlerin faaliyetlerinin ne kadarı Türkiye’yle bağlantılı? Malta’da kurulu şirketler Türkiye’de faaliyet yapıyorlar mı? Bütün bu sorulara tek tek açık cevap verilmesi gerekiyor.”
  AKP Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ise partisinin yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele için yola çıktığını, bugün de aynı kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

  Partisinin yatırımları ‘milletin hizmetine sunduğunu’, vatandaşların da buna ‘teveccüh gösterdiğini’ savunan Erdinç, “Bugün de bu teveccühe karşı bir algı operasyonu oluşturma adına bir grup önerisi verildiğine şahit oluyoruz” dedi.

   

  Belgeler yeni gibi sunuldu!

  Tüm dünya ile aynı anda yayımlanan belgelerin Yıldırım’ın ABD seyahatinden önce gündeme gelmesinin manidar olduğunu iddia eden Erdinç, belgelerin yeni gibi sunulmasına şaşırdığını aktardı.

   

  Erdinç şöyle devam etti: “15 Temmuz’da milletin önüne düşmüş, milleti için mücadele etmiş ve siyasi hayatı boyunca yolsuzlukla mücadelede önder olan, bu konuda başat aktörlerden biri olan Başbakanımızı bu tür bir algı operasyonun içerisine çekmek siyaseten ucuz bir yaklaşımdır, bunu asla kabul etmiyoruz. Böyle bir yaklaşım içerisinde olmak başta sayın Başbakanımıza ve AK Parti’ye karşı yapılmış bir itibar suikastıdır.”

   


  Yorumlar  İlgili Haberler