• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  AKP’li Belediyenin kentsel dönüşümde kırmızı çizgisi: Üsküdar’da 1+1 yasak!
  AKP’li Belediyenin kentsel dönüşümde kırmızı çizgisi: Üsküdar’da 1+1 yasak!
  26 Aralık 2017 17:11
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ilçe sınırları içerisinde yapılacak yeni inşaat projelerinde 1+1’lere ve gökdelenlere izin verilmeyeceğini söyledi.

   

   

  Yapımı devam eden Çamlıca Camisi’nin çevresinde gerçekleşecek kentsel dönüşüme dair toplantıda Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen, basın mensuplarıyla buluştu. Türkmen, Çamlıca Camii’nin önündeki 180 bin metrekarelik alanını kentsel yenileme alanı ilan ettiklerini  ve bu alanda bin 800-2 bin konut ve iş yeri yapacaklarını açıkladı.

   

  Hilmi Türkmen  otoparksız ve 1+1 içeren hiçbir projelere onay verilmeyeceğini belirterek şöyle konuştu:

   

  “Maalesef Üsküdar’da mevcut yapı stoğunun maalesef yüzde 70-80 arası kaçak, yorgun, iskansız, projesiz yapılar. İstanbul’da da bu böyle. Biz bu yasadan istifade ederek, Üsküdar ölçeğinde kentsel dönüşümü hızlandıracak birtakım hamleler yapıyoruz. Biz belediyemizde bir kurul kurduk.  Bu kuruldan geçmeyen projelere onay vermiyoruz. Biz cephe görünümüne çok önemi veriyoruz. Bir Üsküdar evleri geleneği başlatmak istiyoruz. Nasıl ki Safranbolu evleri, Göymük evleri deniliyor. Üsküdar Evleri, de söylensin artık. Biz Üsküdar’da siteleşmeye karşıyız. Siteleşmek yok. Neden yok? Mahalle hayatımız devam edecek. Yerleşim alanlarını duvarlarla çevirerek toplumdan ayrıştırmayı istemiyoruz. Kesinlikle otoparksız proje olmayacak. Bütün binaların altı otopark olacak. Açık otoparktan ziyade kapalı otopark istiyoruz. Otoparksız projelere onay vermiyoruz. Son bir kırmızı çizgimiz daha var: Üsküdar’da 1+1 olmayacak. Hiçbir projede 1+1 ruhsatı vermeyeceğiz. 2+1, 3+1, 4+1 olacak.”


  Yorumlar  İlgili Haberler