• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  AKP’NİN TEHLİKELİ KİMYASAL EYLEMLERİ

  AKP hükümeti iktidarının ve Kürtler’e yönelik önce AKP’lileştirme, olmayınca da imha eylemlerinin bu aşamasında çok tehlikeli bir alana girmiş oldu. Kimyanın alanına.

  Malatya morguna getirilen genç gerillaların cenazelerinin durumu AKP ve TSK’nin ortak harekatında bütün ahlak kurallarının dışına çıkıldığını, kullanımı bütün dünyada yasaklanmış kimyasal silahların insanlar üzerine acımasızca atıldığını gösteriyordu. Sonrasında Çukurca köylerini basan askerlerin köylülere Kazan Vadisi’nden gelen suyu içmemeleri yolunda uyarıda bulunması Kazan’da uygulanan vahşetin ‘Kimyasal Necdet’ lakaplı Genelkurmay Başkanı’na nasıl da uyduğunun kanıtı oldu. O gerilla cenazelerinin görüntüsü Kürt halkının hafızasına aynı Halepçe görüntüleri gibi nakşolmuştur.

  Hükümetin kimya ile tehlikeli oyunu başka biçimlerde de sürüyor. KCK operasyonlarında BDP PM üyesi Prof. Büşra Ersanlı’nın ve insan hakları savaşçısı, yayıncı Ragıp Zarakolu’nun gözaltına alınmaları da AKP’nin Kürt Özgürlük Hareketi ile Türkiyeli sosyalistler ve aydınlar arasında oluşmuş kimyayı bozma ve ayrıştırma çabasıdır. Ancak AKP birtakım stratejisyen bozması yandaş akademisyenin laboratuvar reçetelerini uygulayarak yılların mücadelesi içinde oluşmuş bu kimyayı bozamaz. Yüzlerce akademisyenin bu son tutuklama furyasının ardından BDP siyaset akademilerinde ders vermek için başvurması bu kimyanın tuttuğunun iyi bir göstergesi olmuştur.

  Diğer taraftan AKP hükümeti çaresizce Kürtler’in ulusal birliğinin kimyasını da bozmaya çalışıyor. Dini kullanarak Türkiyeli Kürtleri bölmeye çalışırken emperyalistlere her türlü ödünü vererek Güney Kürdistan’daki iktidarı kendi safına çekmeyi ve suçuna ortak etmeyi deniyor. Ama işte geçen cumartesi Irak Federe Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile yaptığı görüşmede kendisi de bunu başaramayacağını anladı. Barzani’yi dönerken havaalanına Sırrı Sakık başkanlığında bir BDP heyetinin götürmesi önemli bir işaretti.

  AKP hükümeti bütün bu faaaliyetleri ile Türkiye’nin halklar arası kimyasını bozma riskini göze alarak Kürtlere yönelik siyasi soykırımı ve imha hareketini bir süre daha sürdüreceğe benziyor. Ama olaylar da gösteriyor ki sonunda bozulan kendi kimyası olacak.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları