• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Alman pilotlar mültecilerin yanında… “Sınırdışı” uçuşları yapmıyorlar!
  Alman pilotlar mültecilerin yanında… “Sınırdışı” uçuşları yapmıyorlar!
  6 Aralık 2017 13:39
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Almanya’da pilotlar, iltica talebi reddedilen Afgan mültecilerin sınır dışı edilmesini engellemek için 220’yi aşkın uçuşu gerçekleştirmeyi reddetti.

   

  Almanya çapında pilotlar iltica başvuruları kabul edilmeyen ve sınır dışı kararı alınan mültecileri geri götürecek uçakta görev almak istemiyor. Alman meydasında yer alan haberlere göre çok sayıda pilot mültecileri götürecek uçaklarda görev almayı kabul etmiyor.

   

  Sol Parti’den gelen bilgi talebi üzerine hükümet pilotların sınırdışı edilen mültecileri geri götürmek istemedikleri için planlanan 226 seferin durdurulduğunu açıkladı. Lufthansa’dan uçuşlarda görev almak istemeyen pilotlara destek geldi.

   

  Pilotların bu protestosunun, Afganistan’ın tartışmalı bir şekilde “güvenli ülke” olarak kabul edilmesinin ardından yaşandığı bildirildi. Alınan bu tartışmalı kararın ardından Afgan mültecilerin ülkede kalma yönünde talep etme hakkı ortadan kaldırılmış oldu.

   

  Pilotların protestosu ne anlama geliyor?

  Almanya’da pilotların mültecilerin sınır dışı edilmesine karşı yaptığı bu protesto, hali hazırda Almanya için zor olan sınır dışı etme sürecine bir engel daha koymuş oluyor.

  Ülkenin 2. Dünya Savaşı dönemindeki Nazi geçmişinden ötürü federal hükümetin doğrudan sınır dışı etme hakkı bulunmuyor.

   

  Af Örgütü’nden Almanya’ya tepki

  Uluslararası Af Örgütü’nün verilerine göre Avrupa ülkelerinin iltica etmek isteyenleri sınır dışı etme kararı, bu insanlardan yaklaşık 10 binini ölüm tehlikesine sokabilir. Örgüt ayrıca çocukların ve gençlerin zorla sınır dışı edilmesine ilişkin “Afganistan’ın hiçbir bölgesi güvenli değil; insanları işkence, kaçırılma, ölüm ve diğer korkunç olaylara karşı risk altında bırakıyorlar” dedi.

   

  Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin açıkladığı 2017 verilerine göre Almanya, şu ana kadar 170 bin iltica talebini kabul ederken, 210 binini reddetti. İçişleri Bakanı, Şubat 2018’den başlamak üzere sınır dışı edilmeyi kabul edenlere 3 bin euro vermeyi teklif etti.

   

  Uçuşu durdurulan şirketler ve havalimanları

  Durdurulan uçaklardan 85’inin Lufthansa ve Eurowings şirketlerine ait olduğu belirtildi. Ülkenin en büyük havalimanının bulunduğu Frankfurt’ta ise 140 uçuş durduruldu.

  #WelcomeUnited kampanyasının yapıldığı, iltica talebinde bulunanların sınır dışı edilmesine karşı sık sık protestoların düzenlendiği Düsseldorf’ta da bu sayı 40’ı buldu.

   

  Sınırdışı edilme prosedürlerini hızlandırmasına rağmen Almanya, mülteci ve göçmenlerin Avrupa Birliği içinde başlıca varış noktası olmaya devam ediyor. 2017’de Almanya’ya diğer 27 AB ülkesinin hepsinden daha fazla sığınma başvurusu yapıldı.

   

  KAYNAK: Gazete Karınca, kokpit.aero


  Yorumlar  İlgili Haberler