• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Alpay ve Altan’ın tahliye talepleri reddedildi… Mahkeme, AYM kararına rağmen tutukluluğa devam dedi
  Alpay ve Altan’ın tahliye talepleri reddedildi… Mahkeme, AYM kararına rağmen tutukluluğa devam dedi
  12 Ocak 2018 09:19
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  AYM’nin hak ihlali kararı verdiği gazeteci yazarlar Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğunun devamına karar verdi.

   

   

  Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında hak ihlali kararı verdiği Şahin Alpay’ın tutuklu yargılandığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Mehmet Altan’ın yargılandığı 26. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin gerekçeli kararının Resmi Gazete’de yayımlanmadığı gerekçesiyle tutukluluğun devamına karar verdi.

   

  Alpay’ın yargılandığı davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa’nın 153. maddesinde Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararlarının gerekçeli olarak Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren hüküm ve sonuç doğuracağı hükmünün düzenlendiğini belirtti. Mahkeme, Alpay’a ilişkin gerekçeli kararın tebliğ edilmediğini belirterek, AYM’nin de tedbir mahiyetinde bir karar vermediğini ifade etti. Heyet,Alpay’a atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, istenen cezanın üst sınırı ve delillerin toplanmamış olması gibi gerekçelerle tutukluluğun devamına oy çokluğu ile hükmetti.

   

   

  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun, tutuklu sanık Mehmet Altan hakkında hak ihlali kararı vermesinin ardından davaya bakan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi de Altan’ın tutukluluk durumunu yeniden ele aldı. Mahkeme,  Mehmet Altan’ın tutukluluk halinin devamına, “Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlaline ilişkin gerekçeli kararın henüz yazılmaması, mahkemeye gönderilmemesi, hangi gerekçeyle bu kararın verildiğinin kısa karardan anlaşılamaması” gerekçeleriyle, oy çokluğuyla karar verdi.


  Yorumlar  İlgili Haberler