• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  AMAN DOLAR… CANIM DOLAR..

   

  Yaşları kemale erenler anımsar, 1980’lerde dünyayı darbe kâbuslarıyla baş başa bırakan petrol krizi, Türkiye gibi üçüncü dünyalı sömürge psikolojisini aşamamış ülkelerde başka yansımalara da yol açtı.

  Biz çocuktuk o zamanlar. TRT’nin siyah beyaz yayınlarında tartışılan en revaç konuydu petrol fiyatları… Haliyle çok sıkılırdık biz çocuklar.  Mesut Mertcan’ın tok sesinden duyduğumuz Ortadoğu, Filistin, Lübnan’daki ölüm haberlerinden, bu kara suyun ne belalı bir şey olduğunu anlardık yine de.

  Her ölünün altında petrol vardı.

  Sadece ölümlere değil şarkılara da sızmıştı petrol. Öyle ki, 1980 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden parçanın ismi petroldü. O zamanlar milli harbe koşar gibi bir kahramanlık hisleri içinde Eurovision’a katılacak şarkıların seçmeleri TRT’den naklen yayınlanırdı. Yılbaşı gecesi gibi bir heyecana kapılırdık. Neyse,  Ajda Pekkan söylüyordu petrolü o işveli edasıyla… Bir sevgiliye seslenir gibi “Amaaaan petrol…” derken yaptığı dudak bükmesi, gerdan kırması bana sorarsanız şarkının kendisinden bin kat daha baştan çıkartıcıydı.

  Ruhsuz bir parçaydı petrol, müzikalitesi fakirdi. Fıkır fıkır Ajda değil de başka biri söylese, kimse yüzüne bile bakmazdı sanırım. Ayrıca çok kötü bir üçüncü dünya ezilmişliği vardı şarkının ruhuna sızan. Dünyanın başka yerinde petrol için başka şarkı yazılmış mıdır, bilmiyorum ama yazılmışsa da ancak bu kadar kalitesiz olur yani. Avrupalılar da gördü bunu zaten. On sekiz parça içinden 23 puanla 15. olabildi ancak. Petrol sözü çok hoşlarına gitmiş olmalı ki, 26 puanın 12 puanı Fas’tan gelmişti. Ya da ne bileyim, belki yarışmaya yakın bir ticaret anlaşması filan imzalanmıştır. İtalyanlar Türklere yakın sıcakkanlı Akdeniz insanlarıydı, 10 puan da İtalya’dan geldi… Kalan üç puanı Avusturya ne için verdi, bilmiyorum. 15 ülke puan bile vermemişti bizim ‘canıııımmm petrol’ümüze…  Hiç değilse sonuncu olmamıştı petrol… Bu da bir teselliydi ama öfkemizi kesmezdi tabi bu… Biz çocuklar hemen başlardık tabi tekerlemeye “1-2-3’ler yaşasın Türkler, 4-5-6  İspanya battı, 7-8-9 Almanlar domuz…” Büyükler daha usturupluydu; “Siyaset yapıyorlar, pis ecnebiler!”, “Katılmayalım, ezdirmeyelim kardeşim kendimizi… ”   “Göndereceksin Arif Sağ’ı… Bak nasıl birinci oluyor!”  

  Neyse ki günümüzün küresel dünyasında finans simgeleri her şeyin önüne geçti artık. Petrol fiyatları can yakmaya devam etse de göze görünen, doların felaket yükselişi… Bu yazıyı yazarken 1 dolar 3,5279 TL idi,  rekor seviye yani… Dolar ve haliyle euronun yükseliş eğrisi, birden dikleşip fırlayınca Türkiye’de de panik başladı tabi… OHAL’in, keyfi tutuklamaların, baskıların tadını çıkartıp “Türkiye hiç bu kadar özgür olmamıştı,”  diyen iktidar şımarıklığı bir anda serinkanlılığını kaybetti. İlk kez psikolojik üstünlüklerini yitirdiklerini, paniklediklerini hissettim.

  Türkiye böyle bir ülke işte… Küçücük çocuklar tarikat yurtlarında yanar, kimse sarsılmaz. Her gün 10 insan ölür bu ülkede, kimse sarsılmaz. Hukukmuş, adaletmiş OHAL kararnameleriyle kuşa çevrilir, yine kimse sarsılmaz. İçerde dışarda savaşların en umutsuzuna sürüklenir bir halk, o halk yine sarsılmaz. Ama bir dolar fırlamaya görsün, o zaman birden zıplar ve kendine geliverir.

  Hiç aklına getirmez tabi, o ketum tevekküllüyle doların yükselişi arasında bir illiyet bağı var mıdır? Mesela her türlü hukuku hiçe sayıp açıkça DBP belediyelerinin gasp edilmesiyle ya da Aslı Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş’ın Ahmet Türk’ün, Cumhuriyet yazarlarının mahpus tutulmasıyla… Hiç sorgulamaz bunları… Yastık altı yaptığı –tabi varsa- yeşil kâğıtların değerine bakar o…  Evladı bir kör kurşuna kurban gitse “Vatan sağ olsun” der de, sofrasında bir zeytin tanesi azalınca bedduaya durur.

  Sanırım Türkiye’de iktidarları da götüren bu ekonomi oldu hep… Onun için de bir türlü demokrasi gibi demokrasi olamadık. Gelişmedi insan kalitemiz. İnsanlar gibi toplumlar da son kertede hak ettiğini yaşıyor aslında…

  Neyse, Ajda “Amaaan dolaaar canımmm dolar” diyecek toyluk çağlarını çoktan geçti hiç olmazsa…

  önder yazı görsel


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları