• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  ANLAMA DAİR YENİ BİR ZİHNİYET ARAYIŞI

  Zihniyet sorgulamasına gitmeden bireyin, bu umutsuzluk sarmalından ruhunu kurtarıp demokratik ve özgür bir toplumda sağlıklı bir yaşam sürdürmesi olanaksızdır. Bu yaşanmazsa, insan günübirlik savrulmaların tüketen hiçliğinde debelenip durmaktan kurtulamaz.

  Özgürlük zihniyetine girmek için arayışa geçmeden ve mevcut sorunlu zihniyeti aşmadan, sadece yeni bir yaşam ideası sloganını dillendirmek içi boş bir kadercilik aldatmacasından başka bir şey değildir.

  İnsanı tanımsızlaştıran zihniyet kalıplarının çoğu, son kertede anti insandır ve monotonlukla kısırlaştırılmış bir yaşamdır.

  Ekoloji, kadın, özgürlük, sanat, edebiyat, müzik, aşk, tutku, kültürel sentez üretkenliği değersizleştirilerek insan ilişkilerinin ortak temas alanları ortadan kaldırıldı. İnsanın kendisi toplumsal değerlerden kof ve soyut bir bireycilik karşılığında vazgeçti. Böylece öz sorgulamadan arındırıldı. Tüketim değerlerine tapan ve sanal alemde gezinen bir zombi model profili var karşımızda. Etrafında olup bitene ilgisiz, apolitize olmuş, yoz bir cehennemde kendi tükenişine koşan, anlam yoksunu, yarı canlı yarı, mekanik bir insan türüyle yüz yüzeyiz.

  Zihniyet bunalımı, çağın karamsar ruhunun da yansımasını şok şiddet dalgasıyla buluyor. Her ne kadar tıp destekli depresif ilaçlarla uyuşturulmaya çalışılsa da her seferde toplumsal cinnet seanslarında yakıcılığını his ettiriyor. Şöyle bir derinlemesine yaşadığımız coğrafyadan başlayarak dünyaya bakalım… Gördüğümüz ahlak ve vicdan yitimi manzarası karşısında irkilmemek mümkün değil. İnsan ruhunun karanlık tarafı her yerde kol geziyor; adeta yok etmek için kendi kendisini arıyor.

  İnsanlık bu sorunlu zihniyetten kaynaklı çok büyük bir felakete sürükleniyor. Günümüz bunalımında dondurulmuş kısır soluklanmalara yaşam demek, aslında yaşamın kendisine en büyük ihanettir.

  Güçlü bir zihniyet sorgulamasından kaynağını alan ve demokratik zihniyet devrim arayışına denk yeni felsefi çıkışlar, insanlığa umut olma yolunda kararlı adımlarla yürüyor. Gözümüzü açabilirsek göreceğiz ki, taptaze zihniyet tohumları özgür yaşamı inşaya soyunuyor Ortadoğu bağrında.

  Yaşamın gerçek anlamını ve erdemini tehdit etmesini sonlandıracak olan bu yeni zihniyete girilmesi durumunda insanlığın barışçıl büyük kurtuluş günü, kaygılı yaşamdan beslenen kronik umutsuzluğun yok edilmesi sanılandan yakın görünüyor.

  İnsan odaklı bu yeni zihniyet felsefesinin özgürlük mesajı büyük çarpıtma yönelimleriyle boğuşmasına rağmen hakikat payını kendi özünde toplamayı başarmış durumdadır. Çareyi kendi farkına varan insanla yaratıyor.

  Özgürlüğü içselleştirmek ‘efendi’sizliğe giden yolun mihenk taşıdır ve güven kırılmasını aşmanın da en temel yöntemidir. Bu anlama dayalı özgürlük yürüyüşünde insanların birbirine güven duyması ve de yeni bir zihniyetle iletişim kurması umutla beklenen aydınlanma çağını bizlere müjdeleyecektir.

  “Özgür insan yaşam üzerine bir tefekkürdür.”

  Spinoza


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları