• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Antalya’da “Suriye zirvesi” öncesi görüşme
  Antalya’da “Suriye zirvesi” öncesi görüşme
  20 Kasım 2017 10:34
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  22 Kasım’da Rusya’nın Karadeniz şehri Soçi’de yapılacak olan liderler zirvesi öncesinde Türkiye, İran ve Rusya dışişleri bakanları Antalya’da bir araya geldi. Mevlüt Çavuşoğlu, Javad Zarif ve Sergei Lavrov’un Antalya buluşmasında Suriye’de ortak çözüm arayışları masaya yatırıldı.

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 22 Kasım’da Soçi’de bir araya gelecek. Liderler zirvesi öncesinde Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları, Antalya’da buluştu.

   

  Görüşmede Suriye’deki gelişmeler, krize ilişkin siyasi çözüm çabaları ve yol haritası masaya yatırıldı.

   

  Görüşme sonrası ilk açıklama Rus kanadından yapıldı. Lavrov üçlü görüşmede tüm kilit konularda anlaşıldığını duyurdu ancak daha fazla detay vermekten kaçındı.

   

  Toplantıda Türkiye YPG’nin barış görüşmelerinde taraf olmasına dönük itirazını bir kez daha ortaya koydu. 3 ülkenin Astana’daki görüşmelerinin ardından İdlib bölgesine Türk askeri birliği yerleştirilmişti. Soçi zirvesi öncesinde gelinen aşamada ise yine aynı bölgeye İran ve Rus askeri birliklerinin konuşlandırılması da gündemde. Konunun teknik yönü için askeri heyetler de hafta içerisinde genelkurmay başkanlarının katılımıyla biraraya gelecek.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler