• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Antalya’da üreticilerin borçları ertelensin çağrısı
  Antalya’da üreticilerin borçları ertelensin çağrısı
  16 Kasım 2017 14:09
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Antalya’da etkili olan şiddetli yağış ve fırtına Kaş, Finike, Demre ve Kumluca ilçelerinde çok sayıda tarım arazisi ve seralar ile deniz kıyısındaki ev ve araçlarda büyük hasara yol açtı. Hortumun tarım alanlarına verdiği zararın 150 milyon liraya yakın olduğu belirtiliyor.

   

  Antalya’nın batısını yıkıp geçen fırtına ve hortumun verdiği hasarın tespiti için çalışmalar başlatıldı. Hortumun maliyetinin 150 milyon lirayı bulacağı ifade edildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sigorta kapsamındaki hasarların en kısa sürede tazmin edileceğini açıkladı ancak bölgedeki tarım arazilerinin sadece yüzde 10’unun sigortalı olduğu ifade ediliyor. Biber seralarının yüzde 10’u zarar gördüğü için fiyatların yükselmesi bekleniyor.

   

  Üreticinin borçları ertelensin

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Antalya’da yaşanan hortumdan etkilenen üreticilerin tüm borçlarının ertelenmesi çağrısında bulundu.

  Yazılı açıklama yapan Bayraktar hortumun seralarda, narenciye ve zeytin bahçelerinde büyük zarara yol açtığını belirtti.

   

  Türkiye’de 6.7 milyon tonu aşan sera üretiminin yarısının Antalya’da yapıldığına, Antalya’daki sera üretiminin ise yüzde 38’inin afet gören ilçelerde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Bayraktar, zarar gören üreticilere destek verilmesi için şu taleplerde bulundu:

  * Özellikle sigorta kapsamına girmeyen seralara destekleme yapılmalı.

   

  * Afet yaşayan çiftçilerin kredi borçları bir yıl ertelenmeli.

   

  * Üst üste doğal afet yaşamış ve bu yüzden borçları ertelenmiş olan çiftçiler, bu borçlarını bir defada ödeyemezler. Bu durumdaki çiftçilerin borçları, birkaç yıla yayılarak yapılandırılmalı.

   

  * Afet yaşanan bölgedeki çiftçilerin SGK prim ödemeleri bir yıl ertelenmeli.

   

  * Çiftçilerin seralardaki elektrik maliyetleri de büyük rakamlara ulaşmaktadır. Elektrik borçları da ertelenmeli.

   

  * Tekrar üretime dönebilmesi için çiftçilere acilen finansman sağlanmalı.

   

  * Hasar gören narenciye ve zeytin bahçeleri, devlet desteğiyle yeniden tesis edilmeli.

   

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler