• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Aşk dilsiz bir ağıttır

  Anlam ve his yaşadığımız çağın meta-moda tapıcılığına heba edile dursun, flu aşk sözcüğü içi boşaltılan ruhun bedende tasviri, ucube bir yalanlar girdabı olsun, biz yine de inatla özgürlük arayışının izine yüz süreceğiz, kararlılıkla yürüyeceğiz hakiki aşkın kavgasına.

  Varlığa dair hakikatin özgürlük arayışıdır aşk, insanların birbirlerinde “anlam ve sezgisellikle” özgürlüğü aramasıdır. Aşk baharın bitimsiz-yitimsiz sonsuzluk eylemselliğinin yaşamsal cemresidir.

  Aşk her yerde aranan tanrı parçacığının gizemli firarisidir, evren de insanoğlunun eksik kalan tarafıdır.

  Aşk insanlığın evren çeşitliliğinde, esnekliğinde çoklu neden sonuç ilişkisi ile kendi varoluş gizemini evrende amansız aramasıdır ve bilge kadınların vicdanında saklı ayetlerin özgürlük incisidir.

  İnsanlığın birbirini gökkuşağında doğurma halidir, derviş semahında politik duyguların gizeminde saklıdır gerçek aşk, kolektif umudun sitemkar gücü ile bencil-bireyci cehalete gülüp geçen toplumsal hakikatin özüdür.

  Kinik ihanetçiler (sevgiye ihanet edenler) aşk suikastçılardırlar, şehvete sinmiş kokuşmuş yalan gibi yüzsüzdürler ve her yerdeler, fersiz ihtirasla köksüzlük yıkımına tapınırlar.

  Hayallerinin ihanetçisinden büyük arayışların yol arkadaşlığı çıkmaz yani aşk Brütüs’le  uyuşmaz! Aşkı güdü ve bedende arayanlar gafildirler, çıkmaz sokağa saparlar, ölü mecralara sürüklenirler, erkenden kendileri de tükenirler.

  İradeleşmedir aşk zihin, ruh ve bedenin özgürleşmesidir, kendin olmanın duygulu hazzıdır. Sahi aşk divanelerinin aşkın bilinç, duygu, yaşam ve toplumla bağını kurarak anlam vermeleri olası mı?

  Tıpkı Özgür Bilge’nin söylediği gibi; “Duygularda doğrultu, duygularda derinlik, duygularda keskinlik, duygularda çarpıcılık olmadan, böylesine bir ölü yatağında, bir dirilişe yol açılamaz.”

  Özgür ilişkilenmenin katışıksız saf enerjisidir aşk, üretilmiş, ısmarlama anlık zevklerle sunulan güdüsel meta nesnesi-mezesi değildir.

  Aşk evrenin anlamıdır, varoluşun gizeminde kendini aratan an, anlam, zaman harmonisidir. Özgürlüğün ahlakıdır, sevginin en arı ifadesi özgür sezgisel temastır.

  Yarasını öpebilme cesareti, kendini yeniden yaratma basireti aşkın gizeminde saklıdır. Aşk ki zaman terazisinde acıların gözyaşı ağırlığıdır, ilk ve son söz olduğu gibi sonsuz zamanın ab-ı hayat öpücüğüdür.

  Vicdani duyguların öldüğü bir çağın gizemli kaçağıdır aşk, yalan sözcüklerde değil vicdanın gözlerinden bakar evrene romantik-melankolik.

  Bu öyle bir romandır ki her satırında müzik direnir, yaşam direnir, söz direnir, ruh çırpınır, eylem konuşur, özgür bir zihin politik duyguların kaynağında taşır aşkı. Zengin algı bağımsız olguyu tetikler, akışkan enerjiyi harekete geçirir, bu da toplumun özgürlük iksiri olan eşitlik ırmağını yeşertir, özgürlük esintisi yürek soluğuna dönüşür.

  Belki de sözcüklerde yitirilmiş anlamların umutlarımızda yeniden dirilmesidir aşk, masum bir günah ortaklığı, saf kötülüğe iyiliğin erdemidir, esnek nezaketin özgün ruhudur. Tabularına tutsak düşmüşlere inat cesaretin gücüdür.

  Ruhun özgürleşmesidir aşk, masum günahların isyancısı, kimi zaman da anlamını-temasını çoktan unuttuğumuz dilsiz bir lisanın titreten melodisidir.

  Ve aşk çocukların gözlerinden içtiğimiz barış ağıdı, özgürlük umududur. Düş bilgesinin ülke yarasına merhem, barış felsefesidir umut şafağına gülümseyen!

   

  “Bazı şeyler yürekle sezilir. Bırak yüreğin konuşsun; yüzleri sorguya çek, dilleri dinleme.”

   Umberto Eco


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları