• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Aşk dilsiz bir repliktir

  Duygunun bilgeliğinde eleştirel mesafeyi korur aşk ve kendi doğallığında yeniden çoğalır; şimşek ile kaya ruhunda, kırmızı cıva cevherinde arınır.

   

  İçsel hakikatten bakmanın dayandığı inançları güçlü sorgulamalara tabi tutan duyguların ahlakından yaşam sınanmaları aşkı yalın kılar. Özgürleştirici tutkuların dilsizliğidir aşk.

   

  Algı dayatmaları yaşama dair hayallerimizi tehdit ededursun özgürlük tonunda yeni bir renk, tutku keskinliğinde farklı bir müzik notası aşkla beliriyor. Kendi iç özgürlüğünü kavrayan insan davranışlarında farkındalıktan bir duyarlılık yaratır ve aşkın eyleminde toplumsal vicdanı uyandırır.

   

  İnsana duyguyla dokunmayı başaran manevi temas, bireyi kuru egodan korur. Aşkın özgürlük ideolojisi, iç arayışı da kapsayacak bir toplumsal sığınak yaratır. Duygusal kavrayışı “metasal” önyargılara kurban etmeyecek olgunluğa erişenlerin gizemli sırrının ortak tanıklığıdır aşk. Sevgi ve nefret karşıtlığının uzlaşısıdır.

   

  Uyanan özgür duygular kışkırtıcı asilikleri de mayalarlar. Özgür ruhların azade başkalaşımından aşk fısıldar saf tutkulara ve dur durak bilmez ruhsal arayışta.

  Duygular arasındaki karşıtlık bilinç tanıklığında ayrışırlar. Herkes yoluna gider. Kimisi hazza, kimisi hisse meyleder. Bir yönüyle bu, haz ile hissin satranç oyunudur.

   

  En zoru insanın kendisini duygularında azat edip ifadeye kavuşturmasıdır. Sözcüksüz küle dönmesidir aşk közünde. Kendisini tüketen yanlarından kurtulmasıdır.

  Davranış ve alışkanlıklar tarafından kuşatılan insan ancak bilinç kazanmış duygular üzerinden aşka yol alabilir, gerisi gölge-ışık keşmekeşinde kendisine yenilmektir.

   

  Dayatılan sınırlandırılmış tercihlerin sahteliği karşısında sahici olan bir tek şey, iç özgürlüğün olası kıldığı aşk arayışının sunduğu sınırsız olasılıklar okyanusudur. Aşk, onura kişilik kazandıran duyguların sadakat izdüşümünde saklı değil midir?

  Aşk, zamanın doğal akışını yakalama umudunun arayışçılarına verilmiş bir ödüldür. Duygusal zamanı hissedip yaşayanlar müthiş bilinçlenirler ve bilinçlendirirler. Doğallığın hakikat hissidir aşk.

   

  Niyetsiz niyet tutkuları, olasılıklar karşısında güçlü kılar insanı özgün kılan en temel etken tutkulu duygularının özerk oluşudur. Aşka tutunan insanlar birer hüzün senfonisidirler; bilinmezlik notalarından gözyaşlarına akarlar, aşkın kırılgan temasında duyumsanırlar!

   

   

  “Hakikat şehrine yolcu değilsen/ Ne yolcuyu eğle, ne yolu incit.” Aşık Hüdaî


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları