• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ataşehir Belediyesi’nden İlhami Yılmaz hakkındaki iddialara yanıt
  Ataşehir Belediyesi’nden İlhami Yılmaz hakkındaki iddialara yanıt
  20 Aralık 2017 11:47
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Ataşehir Belediyesi, Başkan Vekili seçilen İlhami Yılmaz hakkında çıkan haberlerde yer alan iddialara karşı açıklama yaptı. Açıklamada suçlamalarının tamamının asılsız olduğu belirtilerek gazetecilik ilkelerine uymayan yayınlarla ilgili olarak İlhami Yılmaz’ın yasal hakkını kullanacağı ifade edildi.

   

  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden geçici olarak uzaklaştırılmasının ardından,  geçtiğimiz cumartesi günü Ataşehir Belediye Meclisi’nde yapılan belediye başkan vekili seçimini, CHP grubunun adayı İlhami Yılmaz kazanmıştı. Yılmaz’ın seçilmesiyle birlikte hakkında, hükümete yakın medya organlarında yolsuzluk yaptığına ilişkin iddialarda bulunulmuştu.

   

  Ataşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, bu tür haberlerle suç işlendiğine dikkat çekilerek İlhami Yılmaz’ın şikayet ve iftira sonucu açılan davanın ilk yargılamasında beraat ettiği belirtildi. İddiaların asılsız suçlamalar içerdiği ifade edilen açıklamada,  Yılmaz’ın yargılamaya konu edilen ihalenin hiçbir safhasında bulunmadığı gibi imzasının da olmadığı kaydedildi.

   

  Ataşehir Belediyesi tarafında yapılan açıklamanın tam metni  şöyle:

   

                                       “ATAŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ SN. İLHAMİ YILMAZ “BERAAT” ETMİŞTİR

       

  Ataşehir Belediye Meclisi tarafından 16.12.2017 tarihinde Ataşehir Belediye Başkan Vekili olarak seçilmesiyle birlikte hakkında çeşitli basın yayın, tv ve dijital medyada çıkan haberlerin tamamı, gazetecilik ilke ve ahlakı hiçe sayılarak yapılmaktadır. Ayrıca bu yayınlar TCK’nın 288. Maddesi uyarınca “yargılamayı etkileme suçu“nu da içermektedir.

   

                 Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, kişisel husumetle yapılmış olunan şikayet ve iftira sonucunda İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk yargılamasından 07.11.2013 yılında beraat etmiştir.

   

  Yargıtay 5. Ceza Dairesi 31.05.2016 tarihinde bu kararı şu gerekçeyle bozmuştur:

  Teknik şartnamenin hazırlanmasında sorumluluğu olan kamu görevlileri hakkında herhangi bir adli soruşturma yapılıp yapılmadığının araştırılması, dava açıldığının anlaşılması halinde dosyaların birleştirilmesinden sonra sanıkların hukuki durumlarının tayin ve takdiri…

   

  Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, yargılamaya konu edilen ihalenin hiçbir safhasında bulunmamış olup imzası da yoktur. Dolayısıyla, İlhami Yılmaz söz konusu suçlamanın faili de değildir.

   

  Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin görüşü doğrultusunda “teknik şartnamenin hazırlanmasıyla” ilgili yargılama yeniden yapılmaktadır.

   

  Dosyanın yeni yapılan yargılaması üzerinden temin edilen bilirkişi raporuna göre,  Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz’ın görevi gereği iştirakinin bulunmadığı ve sorumlusu olmadığından; teknik özellikleri belirtilen, marka ve firma ismi önerilmeyen ihale sebebi ile “adrese teslim ihale” suçlamalarının tamamı asılsızdır.

   

  Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, gazetecilik ilkelerinin hiçe sayılarak konunun muhataplarından bilgi alınmadan yapılan yayınlarla ilgili tüm yasal haklarını kullanmaktadır.”

   

  İlhami Yılmaz hakkındaki iddialar

   

  İlhami Yılmaz belediye başkan vekili seçilir seçilmez hükümete yakın medya organları Yılmaz’ı yolsuzlukla suçlayan haberler yaptı.

   

  Çıkan haberlerde İlhami Yılmaz’ın “yolsuzluk davasının bir numaralı sanığı” olduğu iddia edildi. Bu grubun başını çeken Sabah, Yeni Şafak, Takvim gibi gazetelerde “CHP’li İlhami Yılmaz’ın da yolsuzluktan yargılandığı ortaya çıktı… Savcılık, ‘adrese teslim ihale’ vermekle suçlanan Yılmaz için 12 yıl hapis cezası istemişti.” şeklinde haberler yer aldı.


  Yorumlar  İlgili Haberler