• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  ATEŞLE SUYA YAZILAN AŞKLAR

  Ateşle sınanmadan tutku mısraları Dicle’nin sır tutan sularına yazılamazlar. Lakin burada biçimde değişenler, özde dönüşenlere kör ve sağırdır.
  Kalbin ve dilin söyledikleri tutarlıysa anlamlıdır. Buna denk bir ruhsal bütünlüğün yaşama rengini vermesi, yiğitliğin varlığına işaret eder.
  Büzülmüş daralmış kalplere bol gelen yiğit aşıklar sular seller gibi akıyor yaşama. Mevsimlerden Amed baharındayız. Toprağın cemreye doymuşluğu hayatı bir başka bereketli kılıyor. Tutkularını umuda adayanlar için yürekler kuş cıvıltıları eşliğinde pır pır heyecanla çarpıyor; atalete sitemleri nefesleri zorluyor.
  Oysa Dicle küskün aktıkça hiçbir kavuşma umudu vedaların hüznünü taşımaktan kurtulmayacak. O Dicle ki bağrında suskun ve taşkın bir tarihin umudunu kırgın taşıyor.
  Hevsel’e kaç aşk sessizce gömüldü. Hangi tutkuların sırrını taşır Hevsel, bilen var mı? Mustafa ve Evrim aşklarını neye adadı? Sahi bu aşkın gürül gürül ateşini Dicle’nin kadim suyu neden söndürmeye kıyamaz da sadece secdeye durur!
  Amed düşbazları Mustafa ve Evrim aşkında soluklanır. Hevsel cennetin görkemli mabedi, binlerce yılların dinmeyen acısı kanatır durur dermansız yarayı!
  Şafak yangın rengine büründü yine… “Ben u Sene” dönüştü. Amed’e vurgun duygular eşiğinde depreşir durur yürek… Ve sesler ateşle fısıldaşmaya başlar…
  Mustafa- Hevsel’in tanıklığında ateş potasında erittim bedenimi. Aktım Dicle’nin ruhuna… Acıları bir nebze de olsa dinsin istedim. Bilirsin Evrim, derman da ferman da ateşin özündedir.
  Evrim- Mustafa ateşle suya tutkularını yazanlar yabancısı değil bu hakikat sırrının. Aşk verir yüreğini güneş ülkesinin nazlı çocuklarına… Onlar ki hep ateş taşır bedenlerinde kutsal meşale sönmesin diye!
  Mustafa- Mem u Zine, Edule-Derweş, Xece-Siyabend bu meşalenin peşine düştüler. Yüreklerinde taşıdıkları kıvılcımları katmak için…
  Evrim- Karanlık Dehaklar’dan ateşi aydınlık için mutlak alacağız kavuşacağız. Sağır ve kör vicdanlara inat ateşin ruhuna.. Kutsal yeminlerin ateşle sınandığı Amed semahında secdeye duracağız Mustafa!
  Mustafa- Haklısın Evrim, bak Sur’un semalarına… Tahir-Roza gülümseyerek kendilerini güvenle bırakıveriyorlar. Çiyager’in yaşama onur kazandırmış kollarına!
  Evrim- Bilirsin, Yunus der ki; “Ölürse ten ölür/ Canlar ölesi değil!”
  Mustafa- Aşk ateşte olgunlaşır Evrim… Hevsel’e ruhunu veren Dicle’nin aşkı değil midir?
  Evrim- Benim cevabım senin sorundur ve senin sorun benim cevabımdır! Suskunluğun dilini düşlerinde özgürlüğü biriktiren gözler anlar Mustafa… Özgürlük çığlıklarına sessizlikle karşılık verenler ve sırtını dönenler, vicdan körleşmesi yaşar!
  Mustafa- Bu büyüleyici romanı adanmış öykülerden yaratan Amed düşbazların yaşadıkça geleceğe dair umut hep olacaktır! Aldırma sabrın sonu fırtına.
  Şahin ve Güvercinler barışıktır Amed’in gökyüzünde. Özgürce kanat çırparlar burada… Her şey apaçıktır… Kaza da bela da hürmetle buyur edilir!

  “Aşk ateşten bir denizi mumdan kayıkla geçmektir.” Sadi Şirazi


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları