• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Avusturya vatandaşı Türkiyeli mağdurlar basın toplantısı yaptı

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, Avusturya Yeşiller Partisi Güvenlik Sözcüsü Milletvekili Peter Pilz’in 10 Şubat 2017’de  Türkiye hakkındaki sözlerine ilişkin, “Viyana Büyükelçiliğimizi de hedef alan ülkemize yönelik ithamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu iddiaları kesinlikle reddediyoruz.” diye bir açıklama yaptı.

  Peter Pilz’den; “09.03.2017  Basın açıklaması. Avusturya vatandaşı Erdoğan mağdurları Türkiye’de gözaltına alındı”  dosyasını  basın mensuplarına dağıttı.

  Avusturya vatandaşı olan K. Özaslan ( Ekim 2016), İ.Y( Ekim 2016) , R.Eski, (Aralık 2016), A.Ç (Kasım 2016), A.A (Şubat 2017) İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökcen  havaalimanlarında gözaltına alındıklarını  „Kabul edilemez yolcu bilgilendirme formu’nda olan isimlerini gösterdiler.  (Konu: Girişi uygun görülmeyen. Açıklama: limanımız risk analiz personeli tarafından mülakatla girişi uygun görülmeyerek tarafımıza teslim edilen şahıs inad edilmiştir. 1) Türkiye Cumhuriyeti 6458 .15 c / TurkishYUKK Act sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun yukarıda belirtilen ilgili maddesinden dolayı ülkemize kabul edilmeyeceğiniz tarafınıza tebliğ olunur.  2. Hakkınızda yapılan bu işleme kendiniz ya da avukatınız aracılığıyla yetkili mahkemelere başvuruda bulunabilirsiniz, 3) Havalimanı işletmecisi tarafından sizin için tahsis edilen Kabul Edilemez Yolcu dinlenme odasında bulunan lavabo, duş ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. 4) Yakınlarınıza bilgi vermek veya görüşme yapmak için Şehirlerarası ve Milletler arası görüşmelere açık olan kartlı ve kredi kartı ile çalışan ankesörlü telefonla görüşme yapabilirsiniz. 5) Vatandaşı olduğunuz ülkeye ait Konsolosluk İletişim bilgileri Sevk Odasında ki rehberde mevcuttur. Bu maddeler Kabul Edilemez Yolcu Formunda  yazılmaktadır. Bu belge gözaltına alınan istenmeyen yolculara imza attırılırak verilmiş. Yukarıda isimleri geçenler İstanbul havalimanlarında aynı şekilde tutuklandıklarını Peter Pilz’e verdikleri belgelerde kanıtlıyorlar.

  Yeşiller miletvekili güvenlikten sorumlu Peter Pilz’in yaptığı basın açıklamasında gözaltına alınan  yüzlerce mağdurun olduğunu ve bunların birçoğunun kendisine başvurduğunu açıkladı.

  Peter Pilz’in iddiası, Tayyip Erdoğan’ın Avusturya’da gizli casusları AKP’ye karşı olan insanları takip ettiriyor“ Buna örnek olarak K. Özaslan’ı gösterdi. Özaslan‘ın siyasi biri olduğunu ve AKP’ye karşı olduğunu açık açık söyleyen olarak tanınmaktadır.

  Özaslan; basın açıklamasında 30 yıldır Steiermark’ta yaşadığını. 10 yıldır restaurant ve pansiyon işletmeciliği yaptığını 55 yaşında ve iki çocuk sahibi olduğunu, İşyerine gelen insanlarla sohbetler yaptığını söyledi.  29 Ekim 2016’da istanbul Sabiha Gökcen Havaalimanı’nda  pasaport kuyruğunda iken üç sivil polis tarafından gözaltına alındığını açıkladı.  Özaslan başından geçenleri basın toplantısında şöyle anlattı. „ Kaldığım yerde bir Alman gazeteci, bir Amerikalı gazeteci iki Iraklı, Viyana’dan   bir kişi ile birlikte toplam altı kişiydik. Ne camı vardı ne  yatağı, oturmak için bank vardı. Üzerlerimizi örtecek hiç bir şey yoktu. 24 saat ışık açıktı. Ailemden hiç kimseyle bağlantı kuramadım, telefonum alındı,telefonumda olan  numaralar kopya edildi. Avusturya Konsolosuyla görüşmek istedim, görüştürülmedim. Üç gün gözaltında tutulduktan sonra bana „Kabul edilemez yolcu bilgilendirme formu“nu okutup imzalatarak yurtdışı edildim. Avusturya’ya geldikten sonra Viyana Konsolosluğundan 15. şubat 2017 tarihinde bir davetiye mektubu aldım. 21. 2 . 2017’de bir arkadaşımla birlikte konsolosluğa gittim. Konsolos Muavini Orhan Özçelik’le  15 dakika görüştüm. Konsolos muavini  Türkiye İç  ve Dış ilişkileri Bakanlığı tarafından gönderilen dosyada benim  Suriye‘ye ya da Irak’a savaşa gideceğimin riski olduğu için kamu düzenini bozan  kişi olarak geri gönderildiğimi söyledi ama bana ait olan dosyanın bir kopyasını vermedi. Oysa  aynı makamda hiç bir sabıkamın olmadığına dair temiz kağıdı almıştım“ diyen Özaslan bunun  „hukuk skandalı olduğunu“ söyledi.

  Türkiye’ye sokulmayan ve 3 gün gözaltında bulundurulduktan sonra Avusturya‘ya geri gönderilen Özaslan hastalandığını, işleriyle ilgilenemediğini, yapılan haksızlığı unutamadığını, bu haksızlığı İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacağını dile getirdi.  12 Eylül darbesinde 3 yıl cezaevinde yattığını ve bugün Avusturya‘da hiç bir örgütle ilişkisinin olmadığını, sadece 78’liler grubuyla darbecilere karşı mücadele etmekten onur duyduğunu ifade etti.  Tayyip Erdoğan‘ın siyasal uygulamalarını beğenmediğimi her koşulda dile getirdiğim için istenilmeyen kişi olduğumu düşünüyorum ve bir kez daha burada yine söylüyorum“ dedi.

  Peter Pilz, basın açıklamasında, Avusturya Dış İşleri Bakanı Sebastian Kurz’dan Avusturya’da yaşayan Türkler için seyahat uyarısı istediğini dinlettiriyor. Yüzlerce insan bu casusların verdikleri bilgilerle mağdur konuma düşmektedir“ diye açıkladı.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları