• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Avusturya’da cemaatler ve camiler dikkat çekiyor

  Avusturya’da radikal İslam, cemaatler son günlerde yoğun bir şekilde gündem teşkil ediyor.

  Der Standart gazetesi, Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi (BVT) Direktörü Peter Grindling’in haberini gündeme getirdi.

  Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi’nin 2016 yılı raporunun sunumu kapsamında konuşan daire başkanı Peter Gridling diyor ki;“ İslami radikalizm ve terörizm yıllardır, liberal demokratik toplumlar üzerinde daimi bir tehdit potansiyeline sahip olduğu gibi Avusturya da bir istisna değil. Avusturya’da özel bir tehdit olarak görülen aşırı sağcı ve cihatçı örgütlere katılan yabancılar şeklinde adlandırılan 296 kişi bulunuyor. Buna karşı, yurt dışına çıkan cihatçı sayısında bir düşüş söz konusu. 90 kişinin savaş bölgelerinden geri döndüğünü, 51 kişinin ise yurt dışına çıkışı engellendiği ortaya koyan rapora göre, 45 kişinin yurt dışında öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Geri dönenlerin, Avrupa çapındaki güçlü bağlantıları nedeniyle iyi gözlenmesi gerektiğini söyledi. Gridling,  bu nedenle Avusturya topraklarında her an Paris’tekinin benzeri saldırıların yaşanabileceğini göz ardı edemeyiz.”

  Avusturya Milli İstihbarat Teşkilatı olarak bilinen Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi’nin 2016 yılı raporuna göre aşırı sağcı motivasyonla gerçekleştirilen eylemlerin sayısı arttı. En büyük tehdidin İslami radikalizm olduğunun açıklandığı basın konferansında son bir yılda gelişen olaylar nedeniyle ilk defa gözlerin Cemaat ve camiler üzerinde olduğunun söylemesi dikkat çekti.

  Basın Konferansında konuşan Avusturya İç İşleri Bakanı Asayiş Genel Müdürü Konrad Kogler, Türkiyeli göçmenlerin heterojen grup yapısına dikkat çekti.

  Avusturya‘da yaşayan Türkler ve Kürdler arasında zorluklar yaşandığını dile getirdi. Birlikte yaşamasının giderek daha da zorlaştığını ifade eden Kogler, “Türk hükümetine yakın dernekler, Gülen Cemaatı ve Kürd dernekleri de mercek altına alınacak“ dedi.

  2107 yılı içerisinde çeşitli camilere baskınlar yapıldı ve gözaltına alınanlar oldu.

  ***

  İzin mevsiminin başlamasıyla muhaliflerin Türkiye’den geri gönderilmesi de devam ediyor. Türkiye havaalanlarından geri gönderilen Avusturya vatandaşı Türkiyeliler 6 Temmuz 2017 günü SPÖ parti il binasında sorunlarını dile getirdiler. Giriş yasağının keyfi uygulama olduğunu ve bunun nedenlerinin araştırılmasını istediler SPÖ’den…


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları