• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Avusturya’da referandum sonrası tartışmalar

   

  Avusturya siyasetinden Türkiye’de yapılan referandumun ardından Türkiye ve Avusturya’da yaşayan Türkler ile alakalı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

  İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka’ya göre Türkiye gibi veri paylaşmayı reddeden ülkelerin vatandaşlarına ancak ülkesi veri paylaşma sözü verirse Avusturya vatandaşlığı verilecek.

  Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Bakanı Johannes Hahn, Avrupa ülkelerine Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirme ve ortak bir siyaset belirleme çağrısı yaptı.

  Hahn Türkiye’nin Avrupa için tehlikeli hale geldiğini ve Avrupa değerleri ile hiç bir uyumunun kalmadığını söyleyerek, Türkiye ile sadece ekonomik anlaşmalar yapılmasını, sosyal içerikli anlaşma ve görüşmelere gerek olmadığını açıkladı. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türkiye’yi Avrupa’nın bir parçası olarak görmediğini belirtti.

  Belçika da Avusturya ve Almanya gibi Türkiye’de idamın geri getirilmesine ilişkin referandum yapılırsa temsilciliklerinde oy kullanılamayacağını açıkladı.

  Avusturya’daki Türk vatandaşlarının Avusturya sınırları içerisinde oy vermesinin yasaklanmasını istedi. NEOS yetkilileri Türkiye siyaseti ile ilgilenenlerin gidip Türkiye’de oy kullanmasını, Avrupa değerlerine karşı olan Türklerin ise derhal Avusturya‘yı terk etmesi gerektiğini vurguladı.

  FPÖ Başkanı H.C. Strache, Bir çok kurum ve makamdan aldıkları bilgiler ile çifte vatandaş olan 46 bin Türk’ü belirlediklerini ve hükümetin bu kişileri derhal Avusturya vatandaşlığından atması gerektiğini ifade etti.

  Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, insanların giyim ve kuşamlarına karışmanın yanlış olduğunu, her kadının başörtüsü takabileceğini söyledi.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa ile yaşanan krize ilişkin olarak “Avrupa’ya her ay 15 bin mülteciyi gönderelim de akılları şaşırsın” dedi.

  Avusturya’nın birçok şehirlerinde cami ve mescitler var.  Şu an Avusturya’nın bütün bölge ve şehirlerinde Avusturya İslam Cemaati’ne bağlı 350 cami ve mescit var. Burka giymek yasaklandı. (giyenlere 150 euro ceza)  Başörtüsü takmak serbest.

  16 Nisan öncesi ve sonrası devlet düzeyindeki tartışmalara Avusturya’da yaşayan Türklerde katıldı

  Sosyal medyada paylaştıkları yazıları olduğu gibi aktarıyorum.

  Avusturya İslam Cemaati Başkanı (IGGİÖ) İbrahim Olgun, Avusturya’da kamu kuruluşlarında burka/çarşaf/başörtü giyme yasağı ile ilgili olarak bakın ne söylüyor;

  ”Eğer Avusturya’da herhangi bir başörtü yasağı getirilirse, bu bizim için bardağı taşıran son damla anlamına gelir.”

  Cemaatin diğer üyelerine yazdıklarına bakalım bir de…

  “Alsınlar memleketlerini başlarına çalsınlar soysuzlar. Ne mutlu bana HAS TÜRKÜM”

  “Benim memleketimi sevmemin onlara ne zararı var!! Onlar önce sokaktaki köpek b.kuna çözüm bulsunlar!!!!!”

  “Bir Avusturya vatandaşı olarak ne mutlu türküm diyene. Türklerle kafayı bozmuşlar, kuyruğunuza iyi basmışız herhalde.”

  Hiç sorun yok:) el koysunlarr amaaaa bir şaartlaaa el koydukları evlerinnn kredilerini de ödesinler bizahmet o.c…”

  “Acaba atacakların ödenen sigortalarını verecekler mi?”

  Avusturya’da siyasette ve sokakta vaziyet böyle işte…


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları