• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Avusturya’da Türkiyeli muhalifler fişleniyor

   

  Nasıl oldu da, böyle bir konu (casusluk-muhbirlik) Avrupa’nın gündeminde ağırlıklı bir yere sahip oldu? Sürgünler, muhalifler ve göçmenler kimler tarafından fişleniyor? Neden sorun yapılıyorlar ya da niçin sorun olarak görülüyorlar? Kısacası Avusturya’da ortaya çıkan fişlenme ve muhbirlik olayını Yeşiller Milletvekili Peter Pilz bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Avusturya Yeşiller Partisi Güvenlik Sözcüsü Peter Pilz basın açıklamasında Türkiye’nin Avusturya’da yaşayan muhalifleri fişlediğini açıkladı.

  10 Şubat Cuma günü kamuoyuna yaptığı açıklamada Türkiye’nin Avusturya’da MİT koordineli 200 kişilik muhbir ekibi olduğunu ve ellerinde delil bulunduğunu ileri süren Pilz, bu ekibin muhalifleri Ankara’ya raporladığını söyledi. Avusturya İçişleri Bakanlığı da olayın takipçisi olduğunu ve olayın soruşturulacağını duyurdu. Diplomat olduğu için yargılanamayan ATİB Başkanı Fatih Mehmet Karataş’ın pazar günü Türkiye’ye döndüğünü Kurier gazetesi yazdı. Türk basını ise vizesi bittiği için döndüğünü…

  Viyana’daki Türkiye Büyükelçiliği’ndeki din ataşesinin aynı zamanda ATİB yöneticisi olduğunu belirten Pilz, bu ataşe üzerinden Diyanet’e ‘Erdoğan’a ve AKP’ye muhalifler hakkında detaylı raporlar’ sunulduğunun kesinleştiğini dile getirdi. Pilz, din ataşesi Fatih Mehmet Karadaş’ın yanı sıra birçok Diyanet görevlisinin ATİB’de yönetici olmasının da dikkat çekici olduğuna işaret etti.

  Pilz, “MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) ile ATİB (T.C Diyanet işleri Başkanlığı’na bağlı olan Avusturya Türk İslam Birliği); UETD (Avrupa-Türk Demokratlar Birliği), MUSİAD Austria (Müstakil İşadamları ve Sanayiciler Derneği Avusturya), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’le ilgili casusluk iddiaları Avusturya medyasında günlerce tartışma konusu oldu. Bu kurumlarla ilgili casusluk iddiaları büyüyor.

  Bu kuruluşların MİT’in yan kuruluşları gibi çalıştığını söyleyen Pilz, bunlar üzerinden muhaliflerin fişlendiğini ve rapor edildiklerini açıkladı.  AKP Hükümetinin düzenli olarak 30 milyon euro bütçeyle bu kurumlara destek verdiğini, Avusturya’da 200 ajan barındırdığını, Avusturya’da yaşayan Türkiyeli muhalifleri takip ettiğini, muhaliflerle ilgili bilgi topladıklarını ve onları direkt ihbar ettiklerini delilleriyle sundu. (Basın açıklamasından önce Avusturya’dan Türkiye’ye giden bine yakın insanın ‘istenmeyen kişi’ ilan edilerek bir kaç gün gözaltına alınıp geri gönderdiklerini dile getirmiştim. Düşünsenize, Avusturya vatandaşı olan Türkiyeliler ‘istenmeyen kişiler’ olarak Türkiye’de kalamıyor. “Kabul edilmez yolcu formu”ndaki maddelere göre “Türkiye’ye aşağıdaki nedenlerden dolayı engellenmiştir,” diye giriş yasağı uygulaması yapılıyor. Giriş Yasağı Maddesi’nde ‘kamu düzenini bozmak’tan dolayı Türkiye’ye girişleri yasaklanıyor ve bu insanlar geri gönderiliyor. Şimdi bu insanlar ya izine gidiyor ya da annesi, babası hasta olduğunu haber aldıklarından dolayı gidiyorlar Türkiye’ye. Hangi ülkenin kamu düzenini bozuyorlar, Avusturya’da bu insanlar ne yapıyor da Türkiye’nin düzenini bozuyor?  Geri gönderilenlerden iki kişiyi tanıyorum. Başından geçen olayı anlatan birinci kişi “Pasaport kuyruğunda idim.  Üç sivil tarafından gözaltına alındım. Üç gün gözaltında tutulup gönderildim,” Diyor. İkinci kişi ise gözaltı olayını şöyle anlatıyor. “Pasaportumu polise gösterdikten sonra, biraz bekleyin. Dedi polis. İki sivil gelip beni gözaltına aldı ve bir gün sonra geri gönderildim…”

  AKP yanlısı kurumların ise Avusturya istihbaratı tarafından mercek altına alındığına dair bilgiler basında etkisini gösterdi.  Bu kurumlar içinde yönetici olanların Avusturya vatandaşlıkları elinden alınması ve yargılanmasının mümkün olduğu, Yeşiller milletvekilleri tarafından iddia edilmektedir

  ATİB resmi internet sayfasından Almanca bir duyuru yaparak Pilz’in iddiaları reddetti.

  Ülkelerin milli istihbarat teşkilatlarının başka ülkelerde fişleme faaliyetleri yapması yeni bir konu mu? Elbette değil ama bunu kamuoyuna açıklamak önemlidir. Hem de muhaliflerin fişlendiğini açıklamak çok önemlidir, diye düşünüyorum. Avusturya’da 8 bine yakın birçok ülkenin muhbiri, ajanı olduğu iddia edilmektedir. Yeşiller Partisi’nden Peter Pilz’in açıklamaları kendi ülkesinde var olan insan haklarına saygı gereğidir.  Avusturya’da yaşayan insanların siyasal haklarına ve can güvenliklerine değer vermenin güzel bir örneğidir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları