• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Aydın olmak insanı anlayabilmektir (2)

  Bu siyasal ayrışma sonucu toplumsal olaylara duyarlı olan aydınlar çok ciddi kayıplar verdi. Çok ağır cezalar kesildi, bedeller verildi.

  Alman aydını, Fizikçi Leo Szilard Hitler iktidara geldikten sonra şöyle diyor; “Sorarlardı, <<Pekala, diyelim ki buna karşı çıkacağım bununla ne yararım dokunacak? Pek bir yararım olacağını sanmam, olsa olsa etki gücüm azalır. O halde niye karşı çıkayım?>> diye düşünenler ve mevki sahibi olmuşlar vardı. Bu zihniyetin temsilcilerinde  vicdan ve ahlak yoktu.”

  Haksızlığa karşı çıkmadan hiçbir direnişin olmayacağını düşünen aydınlar direnen, uzlaşmaz ve cesur aydınlardır. Einstein’in Hitler’e yönelik açık muhalefeti sonucu Almanya’da hep hain sözcüğü ile eş anlamlı olarak anılmasına yol açmıştır. (12 Eylül faşist darbesinin şefi Kenan Evren  ”Aydınlar Dilekçesi”ne imza  atanlara hain damgası vurmuştu. Darbeyi alkışlayan Türk medyası toplumsal ve siyasal davalarda yargılanan barış derneği yöneticilerine vatan hainleri, anarşist gibi yaftalar takmıştı.)

  Hitler iktidarı aldığı zaman Einstein Amerika’daydı. Hitler’in yaptıklarından dolayı Prusya Bilimler Akademisindeki görevinden istifa ederek Alman hükümetiyle tüm ilişkilerini kestiğini açıkladı. Naziler, Einstein’ın mallarına el koyduğu gibi bununla da yetinmeyip kellesine fiyat biçtiler. (Türk Cumhurbaşkanı R.T.E.  aydınları karanlık, güruh ve alçak ilan etti. Barış için Akademisyenler bildirgesine imza atan aydınlar hakkında dava açıldı.)

  Devletin hukuksuzluğunu  barış için akademisyenler bildirgesiyle kamuoyuna duyuran ve Güneydoğu’da yaşanan devlet terörünü  teşhir eden aydınlardı. Cumhurbaşkanı bundan dolayı aydınların bildirgesine tahammülsüzlük gösterdi.
  Aydınların haksızlığa karşı öncelikli meselesi bir ucundan bulaşma değil, direkt tavır belirleme ilişkisidir…

  Okumuş olmakla aydın olmak arasında ki farkı anlamak için ilkeli olmak gerekir. Bayrak, millet ve din ticareti yaparak aydın olunmaz. Olsa olsa devletin güdümlü okumuşu olur. Devletin aydın düşmanlığı her daim oldu ve olmaya da devam ediyor. Dünyanın hali uyutmaz düşündürür aydın olan insanı. Aydın olma hali duyarlılığı ve varlığı ile ortaya çıkar.

  Devletin okumuşları için para şıkırtısı her şeyden güzel gelir. Devlete yaranmak için her an her yerde yalaka olur, lüks yaşam için her türlü pisliğe tıpış tıpış koşarlar.

  Tarihi çarpıtmayı, bilgiyi çarpıtmayı çok severler. Her iktidar değişikliliğinde gelen ağam giden paşam şarkısını söylerler. Öyle bir çıkar ilişkisinde yarışır ki, en aşağılık yaratık olmak için yarışır.

  Sorun, dünyayı kan gölüne çeviren savaş ve silah tacirlerine karşı insan olmak sorunudur.

  Sorun, insanlığını kaybedenlere karşı, kötülüğü yenmek için adaletli olmak sorunudur.

  Sorun, ırkçı ve dinci bataklıkta, kindarlık yapanlara karşı insan sevgisini, saygısını gösterme sorunudur.

  Eğer insan olmak istiyorsak, kindar bir yaratık olmaktan kurtulmalıyız. Alıştırılan-alıştığımız kötülüklerden kurtulmalıyız. Kandığımız, uyuduğumuz hallerden kurtulmalıyız.

  Yoksul, zalimin ateş hattında, canını korumaya çalışırken avuç açar tanrısına.

  Savaşın cenderesinde bir yudum suya hasret de göğe uzatır ellerini yalvarır tanrısına. Ama kalabalık soytarılar topluluğu ve devletin okumuşları asla.


  Yorumlar

  Aydın olmak insanı anlayabilmektir (2) Yazısına 1 Yorum Yapıldı  Yazarın Son Yazıları