• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Ayhan Bilgen 8 ay sonra grup toplantısında konuştu
  Ayhan Bilgen 8 ay sonra grup toplantısında konuştu
  31 Ekim 2017 13:30
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, 8 ay aradan sonra partisinin haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi arasında yaşananlar sorunlara değindi ve Türkiye’nin tutumunu eleştirdi. Bilgen, “Bugün Türkiye dış politikasının payına sadece enkaz temizliği ihalesi” kaldığını söyledi. 

  Cezaevinden çıktıktan sonra sözcülük görevini devralan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, 8 ay aradan sonra grup toplantısında konuştu. Toplantıya Suruç Aileleri İnisiyatifi üyeleri ve Alevi kurumların temsilcileri katıldı. Toplantıda tutuklu bulunan HDP’li 9 milletvekilinin fotoğrafları büyük bir sinevizyondan gösterildi.

  Bilgen, “Yaklaşık 9 ay birlikte olamadık. Bizim açımızdan nerede olduğumuzdan daha önemlisi nerede durduğumuz konusudur. Bugün 9 arkadaşımız aramızda değiller ama nerede olurlarsa olsunlar yürekleri bizimle. Hepsini selamlıyoruz” diyerek, sözlerine başladı.

  Cumhuriyetin kuruluşunun 94’üncü yılını geride bıraktığını anımsatan Bilgen, “Halkların sorunu Cumhuriyet ile değil, Cumhuriyeti çifte standarda çeviren yönetim anlayışıyladır. Ortadoğu’da bugün kan durdurulamıyorsa en önemli sebebi etnik dışlamadır. En önemli sebebi mezhepsel, inançsal ayrımcılıktır. Cumhuriyeti yeniden düşünmek yeniden değerlendirmek ve samimi bir muhasebeyi yeniden yapma zorunluluğu var. Bugün Irak’ta, Suriye’de, Yemen’de, Sudan’da kan akmaya devam ediyorsa, toprak bütünlüğü sorunuyla, yönetim biçimi sorununu biri birlerinden ayıramadan tartışmanın büyük etkisi var.

  Hani meşhur ifade ile kargadan başka kuş bilmeyenler toprak bütünlüğünü de tek tipçi yönetimden ibaret sanıyorlar. Birlikte yaşamın farklı modellerini geliştirmiş cumhuriyet örneklerini görmek istemiyorlar. Hala 1930’lar Avrupa’sının faşizan anlayışını bize cumhuriyet diye dayatmaya çalışıyorlar. Nasıl 200 yıl öncenin korkularıyla, anlayışıyla 100 yıl önce Cumhuriyeti kuran irade gelişmemişse, biz de bugün 100 yıl öncenin korkularını aşan bir aklı, anlayışı bu coğrafyada egemen kılmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

  ‘TÜRKİYE’NİN PAYINA ENKAZ TEMİZLİĞİ KALIYOR’

  Türkiye’nin bir süredir Irak merkezi yönetimi ile Federe Kürdistan Bölgesi arasındaki gerilimin çok somut bir tarafı olarak hareket ettiğine dikkat çeken Bilgen, “Birleşmiş Milletler raporlarına göre 15 gün içinde 175 bin kişi yerinden edilmiş. Şimdi yanı başınızda 175 bin kişinin yerinden edilmiş olması karşısında sevinecek olursanız burun sürtme anlayışıyla hamaset dolu mesajlar verirseniz cumhuriyetin kuruluş iddiası olan dünyada barışla ilgili söyleyecek söz bulamazsınız. Eğer barışa dair dış politika ortaya koyamıyorsanız, içeride barışa dair söyleyecek hiçbir sözün inandırıcılığı olmayacaktır. Bugün Türkiye dış politikasını payına sadece enkaz temizliği ihalesi kalıyorsa, bunun kabul edilebilir bir demokratik cumhuriyet anlayışıyla bağdaşıp bağdaşmadığını sorgulamak da herkesin görevidir” diye konuştu.


  Yorumlar  İlgili Haberler