• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  AYM, tutuklu milletvekilinin başvurusunu görüşecek!
  AYM, tutuklu milletvekilinin başvurusunu görüşecek!
  10 Kasım 2017 15:10
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu bir milletvekilinin yaptığı bireysel başvuruyu, 16 Kasım tarihinde yapılacak Genel Kurul Mahkeme toplantıda görüşmek üzere gündemine aldı.

   

  Anayasa Mahkemesi, 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat 09.30’da Genel Kurul’da yapılacak olan Mahkeme toplantı gündemini kendi internet sitesinde açıklarken, gündeminde tutuklu bir milletvekilinin bireysel başvurusunun da olduğu görüldü.

  Başvuru numarası ile açıklanan başvurunun hangi milletvekiline ait olduğu öğrenilemezken, başvuru ile ilgili verilecek kararın, diğer tutuklu milletvekilleri başvurusunu da etkileyebileceği belirtildi.

  Mahkeme gündeminde yer alan ve başvurucu milletvekilinin ismi yerine başvuru numarası bulunan başvuru konusu şöyle:

  “Başvuru; milletvekili olan başvurucu hakkında uygulanan yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının; tutuklamaya konu suçlamaların ifade özgürlüğü ve siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevinin yerine getirilememesi nedenleriyle ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği iddialarına ilişkindir.”

   

  AYM Genel Kurulundan çıkacak kararın diğer tutuklu milletvekillerinin de başvurularını etkileyebileceği belirtildi.


  Yorumlar  İlgili Haberler