• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bagaj, ajanda ve Amed buluşması

  İnsanlar, yolculuklara çıkmadan önce bavul ya da çanta yapar, ihtiyaç duyacakları eşya ve gereçlerden oluşan bir bagaj ile seyehate başlarlar. Tatile gidenlerin bile bir ajandası olur ve dönmeden önce yapacakları planlıdır. Bagaj ve ajanda yolculuklarda önemlidir.

  Politikacılar, devlet yetkilileri ise yolculuklara çıktıklarında yanlarında siyasi, ideolojik ve diplomatik bir bagaj ve bir gizli ajanda taşırlar. Kamuoyundan gizlenen, ancak siyasi feraset ve tarih bilgisi ile, tecrübelerin ışığında saptanabilecek, deşifre edilebilecek bu gizli bagaj ve ajandalar, tam da bu gizli oluşları nedeniyle gidilen yerin halkı, bazen de hem gidilen hem de yola çıkılan yerin halklarına karşı bir komplo niteliği kazanır.

  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu haftaki Diyarbakır (Amed) gezisi ve orada Irak Federe Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile buluşması politik ve sembolik etki ve mesajları ile tam da böyle gizli bir bagaj ve ajandaya işaret ederken, Kürt Siyasal Hareketi ve Kürt halkına karşı kapalı kapılar ardında nicedir planlanan bir komplonun hâlâ Erdoğan ve Barzani’nin gündeminde olduğunu ortaya koyuyor.

  Kürt halkı senelerdir Kürt Özgürlük Hareketi’nin dahil olmadığı bir çözümün çözüm değil dayatma olacağını deklare etmiş durumda ve bütün siyasi komplolara olgunlukla direniyor. Bu hafta Amed’deki Erdoğan-Barzani buluşması ise her iki siyasetçinin yaklaşımları nedeniyle sembolik olarak da Kürt Özgürlük Hareketi’ni dışlamaya yönelik bir çabadır.

  Rojava’nın da bu iki siyasetçinin gizli bagajlarında büyük bir yer tuttuğu ve gizli ajandalarında Rojava’da bütün Kürtler’in umudu bir özerkliğe karşı operasyonel programlar olduğu muhtemel.

  TC’nin Rojava’ya müdahaleci ve komplocu yaklaşımı, Barzani’nin de düşmanca tavrı uzun zamandır Kürtler tarafından izleniyor. Kürt kamuoyu bu gizli bagaj ve ajandalar ile Kürtlerin taleplerinin durdurulamayacağını, Kürt Özgürlük Hareketi’nin müzakere masasında bulunmadığı bir çözümün mümkün olmadığını her fırsatta açıklamaktadır.

  Devlet medyasının bütün çabalarına rağmen iki siyasetçinin Amed buluşması Kürtler nezdinde bu nedenlerle etkili olmayacaktır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları