• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bağdat Caddesi kazalarındaki gerçek: Cebine güvenen kuralı çiğniyor
  Bağdat Caddesi kazalarındaki gerçek: Cebine güvenen kuralı çiğniyor
  31 Ekim 2017 15:35
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Bağdat Caddesi’nde geceleri hız yapanların neden olduğu kazalar can yakmaya devam ederken, TBMM Trafik Sorunlarını İnceleme Alt Komisyonu’nda milletvekillerini hayrete düşüren itiraflarda bulunuldu.

  Komisyona bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Müdür Yardımcısı Barış Kulu şunları söyledi:

  “Bağdat Caddesi 6 kilometrelik bir arter olmasına rağmen kanı hızlı akan gençlerin bulunduğu bir yer. Onlara dert anlatmak zor. Geçmişten beri yatay işaretleme yapıyoruz ama işe yaramadığını görüyoruz. Ne lazım Bağdat Caddesi’ne? Denetim. Denetim polisle oluyor, fakat polis sıkıntı yaşayabilir, amca, dayı aracılığıyla veya bir valeye 100 lira bahşiş veren bir genç yazılan trafik cezasını önemsemiyor, ’ceza yaz, öder, hızımı yaparım’ diyor.

  Standart işaretlemelerin işe yaramadığını görüyoruz. İnsanlar artık levhaların anlamını bile bilmiyor. Hız kesici bantlara duyarlılık göstermiyorlar. 2 noktada kırmızı ışık EDS diye bir sistemimiz var. İki noktaya da hız koridoru yaptık. İki tane TAG konuluyor, o mesafe arasında yasal hız sınırında gitmen gerekirken veya ondan önce çıkarsan ceza yiyorsun. Bunun bayağı işe yaradığını gördük.

  Gece drift yapan bir araç, çiçekçinin ölümüne neden olmuştu. Bunun üzerine kasis yaptık. Ama Bağdat Caddesi’ne yakışmadığını düşündük. Drifte karşı tedbir aldık. Hız koridorlarını artırıyoruz. Drifti engelledikten sonra Tuzla’ya kaçmaya başladılar. Akfırat drifte müsait, bu sefer Tuzla emniyeti arıyor.” Komisyonda itiraflara şaşıran CHP Milletvekili Melike Basmacı, “Nasıl yani, parasıyla değil mi lan diyerek bir daha o suçu mu işliyor?” dedi!

   

  9 ayda 198 kaza 98 yaralı

  Bağdat Caddesi’nde 2017’nin 9 aylık döneminde 119 maddi hasarlı kaza, 79 yaralanmalı kaza meydana geldi, 98 kişi yaralandı.

  2016 yılında ise Bağdat Caddesi’nde bir kişi öldü. Komisyonda verilen bilgiye göre, 2017’nin 9 ayında 15 bin 502 kişiye trafik ihlalinden ceza kesildi.

   

  “Cebine güvenen kuralı çiğniyor”

  Emniyet Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkan Yardımcısı Kayhan Keser ise komisyonda şunları söyledi:

  “Her aracın başına bir polis vermemiz söz konusu değil. Bağdat Caddesi, MOBESE’ler ve denetimlerimizle takip edilmekte. İhbarlar da değerlendirilmekte; basın, sosyal medya takip edilmekte, ceza uygulanmakta. 15 gün önce E-5’te düğün konvoyu giderken trafiği kestiler ve iki lüks araç ‘drift’ atmaya başladı. Plakalarını tespit edip 500 TL ceza keserek adliyeye sevk ettik.

  Cezalar yeterli olmadığından, maddi sıkıntısı olmayanlar trafik kurallarını çiğnemeyi alışkanlık haline getiriyor. İstanbul’daki en büyük problemlerden biri, emniyet şeridinin, tramvay ve troleybüs yolunun ihlal edilmesidir. Bunu yapan bir araç bir kargo şirketine aitti, sahibiyle irtibat kurduğumuzda, ‘Ben bu malı yetiştirmek zorundayım, ihlalin cezasını ödüyorum’ dedi, temel problemimiz saygı.

  Kazaların yoğun meydana geldiği saatler ve günler analiz edildi. Bu saatlerde denetimlerimiz artırılmakta, bayramlarda başta bizler olmak üzere tüm personelimiz merkezden çıkıyor. Böylece hem personelimizi denetlemek hem de vatandaşların kusur ihlallerine yönelik faaliyetleri yerinde görmek için sivil denetim yapıyoruz.”


  Yorumlar  İlgili Haberler