• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  BAHAR, ÖZGÜRLÜK VE YASAKLAR

  Tohumların çatlaması, cocukların sokağa kaçması, pencerelerin ardına kadar açılması baharın gelişinin iklimsel bir değişiklik kadar bir özgürleşme süreci olduğunu da ortaya koymaz mı? Birçok kültürde bahar bayramlarla, şenliklerle kutlanır ama baharın bu özgürleştirici yanına en net Ortadoğu halklarının coşkusunda rastlarız. Kürtler ise bunca isyana, bunca bedele rağmen uluslararası komplolarla öylesine mağdur edilmiştir ki, baharı kutladıkları Newroz günü onlar için özgürlük mücadelesinin şahikası olur.

  Kürtler, Newroz’u, her sene özgürlüğe selam gönderir, özgürlüğü kazanmak için yola çıkar gibi kutlar bu yüzden. Ayçiçeklerinin güneşe dönmesi gibi Kürtler de o gün özgürlüğe her zamankinden daha fazla yüzlerini çevirir. Meydanlar, caddeler rengarenk bayrakları ve giysileriyle bir özgürlük bahçesine dönüşür.

  Türkiye’de ve diğer otoriter rejimli Ortadoğu ülkelerinde o gün anlaşılır ki, özgürlük ve demokrasi bu topraklara Kürtlerle gelecektir. Kürt baharıyla.

  Tam da bu yüzden senelerdir Türkiye’de Newroz artık bu ülkenin bütün mağdurlarının isyan ve dayanışma günü olmuştur.

  Lazın kemençesinin, Ermeninin dudukunun, sosyalistlerin marşlarının Kürtlerin sloganlarına, özgürlük çağrısına katıldığı Newroz’lar bu toprakların özgürlük manifestosudur.

  Devlet ve iktidarlar onca kayba rağmen Kürtler’in büyük bir özgüven ve cesaretle milyonlar halinde meydanları zaptetmesinden öylesine korkuyor ki, bu sene de yine çeşit çeşit yasak ve operasyon ile Newroz hazırlıklarını sekteye uğratmaya çalıştı. Ve sonunda da Pazar günkü kutlamaları yasakladı. Bunun nedeni açık. Kürtlerin mücadelesinin kitleselliginin dost düşman herkes tarafından görülmesinden duyulan korku.

  Böylelikle Kürt baharının önüne geçebileceğini sananlar yanılıyor. Tohumlar çatlıyor çünkü. Kuşaklar boyu toprağa düşen tohumlar.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları