• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bahçeli 2019 tavrını açıkladı: Aday yok, Erdoğan’a tam destek
  Bahçeli 2019 tavrını açıkladı: Aday yok, Erdoğan’a tam destek
  8 Ocak 2018 10:49
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli parti genel merkezinde yaptığı açıklamada MHP’nin cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğini belirterek, “Erdoğan aday olursa destekleriz” dedi.

   

   

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli parti merkezinde medyanın Ankara temsilcileriyle sohbet toplantısı düzenledi. Medya temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Bahçeli, ittifak konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile şu ana kadar bir görüşme yapmadıklarını söyledi.

   

   

  “MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir, MHP’nin genel başkanı Cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır” diyen Bahçeli, 2019 için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

   

   

  Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı ve ittifak konularındaki açıklamaları şöyle:

   

   

  “2018 yılı siyaseten çok hareketli olacaktır. Siyasi partilerinde özellikle TBMM’de temsil edilen siyasi partilerin kurultay süreci bu yıl içerisinde yaşanacaktır. Belki de 2018 yılının yarısına kadar süre içerisinde siyasi partiler büyük kurultaylarını tamamlayacaklardır. Kurultayda önemli hedefler ortaya koyacaktır. Sonuçların netleşmesinin arkasından 3 konu üzerinde faaliyetlerini sürdüreceklerdir. Bir tanesi yerel yönetimler seçimidir bunun günü 30 Mart 2019’dur. Diğeri ise Cumhurbaşkanlığı seçimi ve eş zamanlı olarak da milletvekilliği genel seçimleridir bunun da tarihi 3 Kasım 2019’dur. Yoğun bir siyasi ortamın başlangıcındayız.

   

   

  MHP olarak şu an AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey ile ittifak konusunda ve siyasetin geleceği konusunda herhangi bir görüşmemiz olmamıştır. Ancak kamuoyunda tartışılan konular, dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanının gündemine veya bizim gündemimize de düşmektedir. Onun için bu konu, ileriki günlerde arzu ediliyorsa bir görüşme talebi olduğu takdirde görüşülür. Olmadığı takdirde biz inandığımız konular üzerinde görüşlerimizi tekrarlayarak, Türkiye’nin istikrarlı bir ortama kavuşması açısından yükleneceğimiz sorumluluğu yerine getirme gayreti içinde olabiliriz.

   

   

   

  MHP aday göstermeyecek

   

  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi halk oylamasıyla kabul edilmiştir. Bu süreç 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak olan milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile uygulamaya bütün kurum ve kurallarıyla beraber geçecektir. Böyle bir süreci farklılaştırmak ayrımlarla krizi davet etmek doğru bir şey değildir. Bu sürecin anayasal desteklerini sağlayan partiler bir anlayışla hareket etmek durumundadır. MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir. MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir, MHP’nin genel başkanı Cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır. Herhangi bir sebeple Sayın Recep Tayyip Erdoğan aday olmaktan vazgeçerse o kendisinin bileceği iştir. Ama yeni ruh diye 7 Ağustos’ta başlatılan ruha MHP sadıktır.

   

   

  Düşüncemiz cumhur ittifakıdır. MHP’nin cumhurbaşkanı adayı yoktur. Genel Başkan aday olmayacaktır. MHP, ittifak olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimlerine girer, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Yenikapı ruhuyla hareket ederek Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı alır.”


  Yorumlar  İlgili Haberler