• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bakan Soylu’ya “ayağını kırın” sözleri için suç duyurusu
  Bakan Soylu’ya “ayağını kırın” sözleri için suç duyurusu
  5 Ocak 2018 10:27
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İstanbul Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, İçişleri Bakanı Soylu’nun “Suç işlemeye alenen tahrik”, “İşkenceye azmetttirme”,”Anayasayı ihlal” iddialarıyla hakkında soruşturma başlatılarak, dava açılması talep edildi.

   

  İstanbul Barosu Avukatı Atilla Özen,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na giderek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için suç duyurusunda bulundu. Avukat Özen, 2 sayfalık dilekçesinde “Hiç şüphesiz konusu suç olan emir hiçbir suretle yerine getirilemez ve yerine getirilecek olursa hem emri veren hem de yerine getiren cezalandırılır.” ifadelerine yer verdi.

   

  Dava açılsın

  “Bir hukuk devleti olan devletimiz Birleşmiş Milletler İşkence ve Diğer Zalimane Gayri İnsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme’nin de 1988 yılından beri tarafıdır” denilen dilekçe şu ifadelerle tamamlandı:

  “Aynı şekilde bir hukuk devleti olan devletimiz Avrupa Konseyi ‘İşkencenin ve Gayri İnsani ya da Küçültücü Ceza veya Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi’nin 1988 yılından beri tarafıdır. Tüm bu ulusal ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözlerinin suç oluşturduğu açık olup, hakkında soruşturma başlatılarak kamu davası açılmasını saygı ile talep ederiz.”

   

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı MEB Şura Salonu’nda düzenlenen ‘Genel Güvenlik ve Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “O uyuşturucu satıcısının ayağını kırmaya polis görevlidir. Benim ülkemin gencinin canına mal olacak bir kişiye gereğini yerine getirme görevidir. Suçunu bana atsın…Ben bir buçuk yıldır bu talimatı veriyorum arkadaşlara. Bulduğunuz zaman gereğini yerine getirin.” demişti.


  Yorumlar  İlgili Haberler