• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bakış farkı ve süreç

  Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü çerevesinde devlet-hükümet ile başmüzakereci PKK lideri Abdullah Öcalan’ın şahsında Kürt Özgürlük Hareketi ile yapılan görüşmelerin bir türlü müzakereye evrilememesinin temel nedeni AKP’nin çeşitli hesaplarının ve irade zafiyetinin yanı sıra iki tarafın topluma bakışındaki farklılıktır bence.

  Yurttaşlar topluluğuna ya da halka baktığında bir toplum değil de bir cemaat gören AKP haliyle cemaatlere özgü tektipliliği ve eleştiri yoksunluğunu kendi seçmen ve taraftar topluluğunda olduğu gibi toplumun bütün kesimlerinde ve haliyle Kürt halkının örgütlenmesinde de ulaşılması gereken bir hedef olarak önüne koyuyor.
  Toplumdan kendisine biat eden durağan ve tektip bir cemaat üretmek isteyen AKP, özellikle de bir halk hareketi olmanın bütün dinamiklerine, enerjisine ve demokratik mekanizmalarına sahip, çoğulculuğu kendisine düstur edinmiş Kürt Özgürlük Hareketi ve onun kurumları karşısında paniğe kapılıyor.
  Kürt Özgürlük Hareketi’ndeki çok katmanlılığı ve eleştiri-özeleştiri mekanizmalarını her defasında kaşıyabileceği, nüfuz edebileceği bir zaafiyet olarak gören AKP’nin hesapları yine de her defasında çarşıya uymuyor, yarı yolda iflas ediyor.
  Bir süredir AKP yine böyle bir yanlış hesap atağına kalkıştı. Kendince Kürt Özgürlük Hareketi’nde bir ikilik yaratabileceğini, Kürtler’in kurum ve mekanizmalarını dışarıdan dizayn edebileceğini sanıyor.
  Geçen hafta bu yönde iki işaret belirdi. Siyaset kulislerinden AKP’nin İmralı heyetinde değişiklik yapmaya çalıştığı bilgisi yayıldı. Çok geçmeden HDP’den açıklama geldi ve heyete hükümetin müdahale etmesinin kabul edilemeyeceği belirtildi. Zaten daha bir yıl önce, Selahattin Demirtaş ile bu gazetede yaptığım söyleşide Demirtaş heyeti kendilerinin belirlediğini açıklamış ve bu açıklaması gazetemizin 15’inci sayısının manşetinde yer almıştı.
  Geçen hafta Selahattin Demirtaş, İMC TV’de Ayşegül Doğan’ın kendisinin AKP tarafından istenmediği yolundaki söylentilere ilişkin sorusuna ise “esas problemli durumun AKP’nin kendisinden memnun olması olacağını” söyleyerek cevap verdi. Demirtaş AKP’nin HDP’yi dizayn etme gibi bir çabası olduğunu, HDP’nin yönetimini yine HDP’lilerin ve halkların belirleyeceğini ifade etti.
  AKP ile Kürt Özgürlük Hareketi arasındaki temel fark, dediğim gibi iki tarafın dünya görüşleri arasındaki farktır.
  AKP, Kürt Özgürlük Hareketi’nin dinamizmini ve işleyişindeki zengin karmaşıklığı bir zaafiyet olarak görüp bunun üzerine oynamaya devam ettiği sürece çözüm sürecinin müzakereye evrilmesi zor olacaktır.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları