• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  BAKIŞLAR RUHUN DİLİYLE KONUŞUR

  Sana yabancılaşmadan bilinçten gelen iç sesini dinle ve duyumsa asi ruhun kadim bilgesini!

  Vicdan yitimine ve örgütlenmiş cehalete karşı zamanı var kılabiliyorsan tutkulu eyleminle, yaşamda kendini oluşturan gerçekliliğin farkına varmışsın demektir. Neden ve sonuç arayışını olgunlaştıran ise insan özüne yakın duran anlam zamanı keşif etme yeteneğidir.

  An, Anlam ve Zaman… Cüretkâr düşüncenin mekân kilidini kıran çilingir ustaları. Ü. Ünlü’ den al tüyoyu “Matematik hayat ölüm çarpanında etkisiz bilinen zamanda bilinmeyen gelecek; orantı Ters: imkânları çok olan imkânsızı istiyor.”

  Varlık peşinde koşuşturan gizemin izi silikleşiyor. Bakir gönül gözlerinle dikkatlice bak yol arkadaşlarına. Gözlerini oku derince… Özgürlüğün güçlü çizgilerini görebiliyorsan, mesele yok!

  Yaşadığımız çağın mayası bozuk. Geçmişe dair her ne varsa sabıkalı. Sandıkta bellek denilen yeni format ürünü canavarın kadir bilmez girdabında öğütülüyor. Hayata anlam katan değerler bu çağdan dışlanıyor, göçe zorlanıyor. Düşürülüyoruz, bu çağdan arada kalan anlamın bakiye kırıntıları gibi öksüz.

  Eşitliğe ait tüm kavramlar eşitsizlik karşısında ezeli bir soykırım kıskacında. Toplumsal eşitsizliklere biyolojik eşitsizlikler ekleniyor her gün. Artık her şeyiyle insan gereksiz bir nesne.

  Sorgulama bilinci düşünceyi suç sayan egemen hukuk eliyle yok ediliyorsa, rejimlerin cezaevlerinde -yaşam imha merkezlerinde- milyonlarca insan nefessizse ve yılgın kitleler sessizse düşünceyi suç sayan bir dünyada; artık yaşam lanetlenmiş bir kadavradır.

  Kentler insanlığın sömürü ve tahakküm merkezleri olmakla yetinmedi; insani insan kılan değerleri insanda ihanete uğrattı. Kentler ruhsuzluğu miras bıraktı edilgen ve bölünmüş sakinlerine.

  Miran! Deniz egemenlere güzel bir eğlence yeri, sana ölüm getiren mekânsız bir ecel yeri…

  Adına büyülü medeniyet dedikleri egemenlerin dünyası Miran bebeğin gözlerine takılan son bakışta karaya vurmuş bir cinayet şebekesidir ve durmaksızın ölüm dışında yaşama dair bir seçenek sunamayan seri katil…

  Kral çıplak… Meta tapıcısı, borsa bakışlı bunlar… Gözlerinde insana ait ışık-fer kalmayan merhametsiz bencil tanrılar… Dua, ayin, işin vicdan tatmini.

  Ve son kerte de insan evladı aşkı, “kalbini başkasının merhametine bırakmak” diye tanımladı. Oysa ikisi de o kadar birbirine yabancılaştı ki, bakışlar farklı bir dilden dramı haykırıyor bencilce. Aşkı öldürdük yalan yaşıyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları