• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  İdris Baluken tahliye edilmedi
  İdris Baluken tahliye edilmedi
  6 Aralık 2017 17:43
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  HDP Milletvekili İdris Baluken, 13 aydır tutuklu yargılandığı davada tahliye edilmedi. Avukat Reyhan Yalçındağ, “Baluken 13 aydır yasa ve Anayasa’ya aykırı şekilde tutuklu kalmaktadır” dedi.

  HDP milletvekillerine yönelik operasyonda 4 Kasım 2016’da tutuklanan, 30 Ocak 2017’de tahliye edilen, savcılığın itirazı üzerine ameliyat olduğu hastaneden taburcu edildiği 17 Şubat’ta yeniden tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde ve duruşma salonunda yoğun önlem alan polis, duruşmayı izlemek için gelenlerin üzerini aradıktan sonra salona aldı. Duruşmayı, HDP milletvekilleri Leyla Birlik, İmam Taşçıer, Ziya Pir ve Nimetullah Erdoğmuş, Baluken’in yakınları, HDP, DBP ve DTK yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş izledi. Duruşma salonunda yer kalmadığı için davayı izlemek için gelen yurttaşların çoğu salona alınmadı.
  Duruşmada 3 ayrı suçlamadan “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis” ve 15 yıla kadar hapis ile yargılanan Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki Baluken’in, SEGBİS ile ifade vermeyeceği, mahkeme salonunda savunma yapmak istediğine dair verdiği dilekçesi okundu. Duruşmada ilk olarak söz alan duruşma savcısı, bir önceki duruşmada açıkladığı mütalaasını tekrar ederek, üzerine atılı suçun vasfı ve mahiyeti, adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını ileri sürerek, Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
   
   Savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, kuvvetli suç şüphesinin varlığı, somut delillerin bulunması, tutuklukta geçirdiği süre, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, avukatların yargılamanın genişletilmesi ve bazı delillerin toplanması yönündeki bütün taleplerini reddederek, avukatların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların hazırlayıp sunmaları için duruşmayı 4 Ocak 2018’e erteledi.
  Duruşma savcısı, 27 Eylül’de görülen duruşmada açıkladığı mütalaada, Baluken’in katıldığı basın açıklaması ve yürüyüşler, yaptığı açıklamalarda “Örgüt üyeliği”, 5 kez ayrı ayrı “Örgüt propagandası yapmak” ve 4 kez ayrı ayrı “Toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek” suçlarını işlediğini ileri sürerek, toplam 11 yıldan 47 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istemişti.
  Adliye önünde açıklama
  Duruşmadan sonra HDP milletvekilleri Leyla Birlik, İmam Taşçıer, Ziya Pir, Nimetullah Erdoğmuş ve HDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticilerinin katılımı ile adliye önünde açıklama yapıldı. Burada konuşan İmam Taşçıer, Baluken’in suç işlemediğini, yolsuzluk yapmadığını belirterek düşüncelerini ifade ettiği için bir yıldan fazla içerde tutulduğunu vurguladı. Taşçıer, bir milletvekilinin böyle bir şekilde yargılanmasının kabul edilemez olduğunun altını çizerek “İdris Baluken, bütün düşüncelerini, fikirlerini kamuoyu önünde beyan etmiş” diye konuştu.
  Türkiye’nin normale dönmesi için bu davaların düşmesi gerektiğini söyleyen Taşçıer, “Kürt sorunu çözülmeden bu davalar devam eder. İdris Baluken, Kürt olduğu için yargılanıyor. HDP ve bileşenleri Kürt sorununu çözmek adına gösterdikleri çabadan dolayı yargılanıyor” ifadelerini kullandı.

  Yorumlar  İlgili Haberler