• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Barış Hemen Şimdi

  Siyaset hepimizin ruh halini etkiliyor. İyi ya da kötü.

  Ama savaş hepimizin ruh halini kötü etkiliyor. Kim savaştan memnuniyet duyuyorsa onun ruh halini çok daha derinden, temelden araştırmak gerekir herhalde.

  2013 Newrozu manifestosunu dinlediğimiz günü hatırlıyorum. Sanki Türkiye’de erken bir yaz mevsimi başlamıştı. Herkes birbirine daha bir ısınmış, daha umutlu bakıyordu birbirinin yüzüne. Çocuklarımızın geleceğini daha büyük bir güvenle tasarlıyorduk.

  Hemen bir iki ay sonra Gezi Süreci’nde gençlerin aralarına sızan darbecileri dışlayarak oluşturduğu çoğulcu hayat talebine yönelik orantısız şiddet güvenimizi biraz sarssa da, seçim süreçlerinin başlamasıyla yeniden demokrasinin olabilirliğine dair umutlarımız güç kazandı.

  Burada HDP’nin işlevi çok önemliydi.

  Özellikle Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde HDP’nin ivme kazanan Türkiyelileşme durumu barış umutlarını ve çatışmasızlığın çözüme dönüşmesi beklentisini artırdı.

  Demirtaş’ın şahsında HDP’nin halk nezdinde elde ettiği teveccüh ve barajın sınırına dayanan oy oranı ülke sathında bir sevinç dalgasına yol açtı.

  Ve genel seçim sürecine böyle bir ruh hali içinde girdi geniş kesimler. Seçim günü yaklaştıkça adaletsiz seçim sistemi ile yetinmeyip provokasyonlara yönelen, HDP’lilerin canına kast eden, binalarını, mitinglerini bombalayan, katliamları göze alan güç odakları, yine de HDP’nin Türkiyelileşme, Türkiye’nin HDP’leşme sürecini engelleyemedi ve 8 Haziran sabahı ülkenin büyük bir kesimi yine umutlu, yine sevinçli, yine kendisini güven içinde hissederek uyandı.

  Ama işte seçim öncesi HDP’nin barajı aşması durumunda kaos olacağını söyleyerek aba altından sopa gösteren güç odakları, hemen devreye girdi.

  Cumhuriyet tarihinin en çoğulcu Meclis’nden kaos çıkaran, seçim sürecinde kardeşliğini pekiştiren halkları yine birbirlerine karşı kışkırtmaya çalışan güç odakları. Hükümetiyle, devletiyle.

  Ve kısa sürede çatışmalar başladı.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları