• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Barış için sebep çok

  Temmuz sonundan beri bir kez daha Türkiye yoğun bir çatışma sürecinden geçiyor. 7 Haziran seçim sonucunu sindiremeyen Cumhurbaşkanı ve hükümet seçim öncesi hazırda tuttukları B ve C planlarını devreye soktu ve ülke birkaç haftada iç savaşın eşiğine geldi.

   

  Oysa daha 2013 Newrozu’nda halklar barışmanın eşiğindeydi. Hükümet çözüm süreciyle övünüyor, Kürt halkı evlatlarını karşılamaya hazırlanıyor, toplum ise barışın gerçek savunucusu olarak bütün kamuoyu araştırmalarında ve sokakta Kürt sorununun demokratik çözümüne desteğini ortaya koyuyordu.

   

  Fakat maalesef barışı inşa etmek savaş çıkarmaktan çok daha zor. Hele ki iktidar toplumu edilgen bir kalabalık ve özgürlüğün kırıntısıyla bile yetinecek bir yığın olarak görüyorsa. Bütün bir çözüm süreci boyunca hükümet hiçbiri yasalaşmayan fiili bütün uygulamalarını topluma kendileri tarafından bahşedilmiş büyük gelişmeler olarak lanse etti.

   

  Bugün görülüyor ki bütün bunlar yapılırken savaşı da hiç gündeminden çıkarmamış, bütün hazırlıklarını tamamlamış ve Kürtler ve dostları demokratik siyasete mührünü vurduğunda çıkarmak üzere gizli ajanda çantasına yerleştirmiş.

   

  Şimdi savaşın ne kadar kolay çıktığına, ne kadar kolay çıkarıldığına bakıp şaşıyor olabiliriz. Ama savaş böyle bir şey. İktidarlar için, devletler için savaşa sebep bulmak çok kolay. Ama gidin bir de analara sorun, bir çocuk bu kadar kolay mı yetişiyor? Yaşamak, yaşatmak için, barış yapmak için savaşın sebeplerinden az mı sebep var?

   

  Evet, Kurban Bayramı haftasındayız. Madem devlet, hükümet savaş için bu kadar kolay sebep buluyor, biz de barış için her sebebi değerlendirmeliyiz. Mesela bayram günlerinde olmamız vesilesiyle önce bir ateşkes talep edelim. Hiç olmazsa analar bayramı yürekleri ağızlarında geçirmesin. Sonrasında ise ateşkesi sürdürmek için seçimleri, seçim güvenliğini vesile edelim. Sonrası da gelir herhalde.

   

  Yani onların savaş çıkarmak için sebebi çoksa, bizim de ateşkes talep etmek için sebebimiz çok.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları