• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Barış Vakfı’ndan “Çözüm Süreci’nde STK’lar” raporu: STK’ların barış çalışmaları araştırıldı
  Barış Vakfı’ndan “Çözüm Süreci’nde STK’lar” raporu: STK’ların barış çalışmaları araştırıldı
  18 Aralık 2017 16:27
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Barış Vakfı, Çözüm Süreci’nde STK’ların rolünü konu alan “2013-2015 Çözüm Süreci’nde STK’lar” raporunu yayınladı. Raporda, yeni bir barış sürecinin gelişmesi için sivil toplum kuruluşlarına ve siyasi aktörlere dönük öneriler de yer alıyor.

   

  Barış Vakfı tarafından 2017 Mayıs ayında başlanılan çalışmaların raporunu Cuma Çiçek hazırladı. Raporda, Çözüm Süreci’nde STK’ların barış inşasına dair çalışmalarının muhasebesi ile pozisyonlarının ve kapasitelerinin analizini bulabilirsiniz. Aynı zamanda, yeni bir barış sürecinin gelişmesi için sivil toplum kuruluşlarına ve siyasi aktörlere dönük öneriler de raporda yer alıyor.

   

  Saha araştırmasını Reha Ruhavioğlu ile Veysi Altıntaş’ın yaptığı raporun danışmanlığını Alev Erkilet, Bekir Ağırdır ve ve Etyen Mahçupyan yaptı.  Çalışma sırasında Ankara’da 11, İstanbul’da 10, Diyarbakır’da 13, Van’da 11 STK temsilcisiyle ve Diyarbakır’da 1, İstanbul’da 2 STK’lar üzerine çalışan uzmanla olmak üzere toplam 48 kişi ile görüşme yapıldı.

   

  Raporda neler var?

  Türkçe, İngilizce ve Kürtçe dillerinde yayınlanan rapor, barışın inşasıyla ilgili teorik bir çerçeve sunarak başlıyor. İkinci bölümde müzakere süreçlerinin katmanları ele alınıyor. Devamında Türkiye’de sivil toplumun ve çatışma çözümünün genel bir değerlendirmesi ve geniş olarak 2013-2015 yıllarında çalışma yürüten sivil toplum kurumları analiz ediliyor. Çözüm Sürecinde STK etkinliklerinin muhasebesinin yapıldığı sonraki bölümde aynı zamanda Çözüm Süreci’nde çalışma yürüten STK’ların ortak yönleri tespit ediliyor. Sonuç bölümünde ise Kürt meselesinde müzakere ve uzlaşının imkanları ile çözüm ve uzlaşı için STK’ların rolüne yönelik öneriler yer alıyor.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler