• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Barış ve özgürlük

  Son genel seçimlerde de gördük ki, Kürt Siyasal Hareketi’nin Meclis’teki temsilcisi BDP bu yarışa her zaman birçok dezavantaj ile başlıyor. Baraj ya da seçmenler ve sandıklar üzerindeki devlet baskısı, propaganda faaliyetlerine getirilen yasaklar bunlardan bazıları. Diğer taraftan baraj uygulamasının bir sonucu olarak diğer partilerin yararlandığı para yardımını alamaması da BDP için hayatı zorlaştırıyor. BDP seçmenlerinin desteği ile ayakta duran bir parti. Düzen partileri gibi kapitalistlerle akçeli ilişkiler de kurmuyor. Zengin seçmenleri ile ticari ilişkisi en fazla dayanışma etkinliği ya da konser bileti satmak.
  Ama işte BDP’yi BDP yapan da Kürt Siyasal Hareketi’nin bu özgünlüğü. Halklaşmış olması yani. Halkın partisini sahiplenmesi.
  Baraj nedeniyle son seçimlere kendi adıyla katılamayıp bağımsız adaylar gösteren BDP ve sosyalistlerle kurduğu bloğun milletvekilleri parti adıyla seçimlere katılan adaylarınkinden çok daha fazla oya ihtiyaç duyuyorlardı seçilmek için ve bu oyu alarak parlamentoya gittiler. Bu yüzden de onların aldığı her oy analarının ak sütü gibi helaldir.
  Sonra işte biliyorsunuz, KCK operasyonları, sevgili Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesi ve parlamentodaki koltuğunun gasp edilmesi ve 6 vekilimizin senelerce süren mahpusluğu.
  Geçen hafta Hatip Dicle dışındaki vekillerimiz serbest bırakıldı. Bu neyin sonucu olarak oldu? AKP ile Cemaat kavgasında bir koz mu, yoksa çoktan çökmüş olan KCK davaları nedeniyle cezaevlerinde tutsak ya da rehine olarak tutulan binlerce Kürt siyasetçinin durumunu unutturma çabası mı? Her halukarda milletvekillerimizin serbest kalması hayırlıdır. Çok sevindik. Onlara “Hoşgeldiniz” diyorum. Şimdi parlamentoda da sokakta da daha güçlüyüz. Peki, onların senelerce sevdiklerinden ve parlamenter mücadeleden uzak kalmalarına yol açan devlet ve yargı onlardan özür dilemeyecek mi, bu zararlarını tazmin etmeyecek mi?
  2014 yılı tüm tutsaklarımızı serbest bıraktırmak için çalıştığımız bir yıl olsun dilerim ki.
  Çünkü barış müzakereleri özgürlüğü gerektirir


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları